Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 20:

CENTRUM PARKOWO -PARKINGOWE „ZAMŁYNIE”

Projekt odrzucony: Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Zgodnie z opinią z ZDMK, koszt realizacji zadania w pełnym zakresie tj. budowy parku oraz parkingu wraz z oświetleniem, dojazdami do ulic oraz ogrodzeniem znacznie przewyższy limit finansowy dostępny dla Dzielnicy XII, tj. 631 128,69 zł. Koszt budowy parkingu, ogrodzenia, oświetlenia oraz połączenia komunikacyjnego z ulicami to koszt rzędu 3 730 000 zł. Zgodnie z zapisami UCHWAŁY NR LI/1410/21 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa §17.1. pkt 2 W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, których wymagany budżet całkowity na realizację jest niezgodny z limitami finansowymi wskazanymi w § 13 ust. 2 do 3 regulaminu BO. Należy zaznaczyć, że realizacja inwestycji nie jest możliwa w trybie 2 letnim, zgodnie z opinią ZDMK na realizację zadania należy założyć 3 lata co jest niezgodne z § 2. Regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Ponadto, przedmiotowa inwestycja wiązałaby się ze znaczną wycinką drzew i krzewów. Biorąc pod uwagę powyższe projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 12 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Lokalizacja: działki ewidencyjne 282/2, 282/8, 282.3 obręb 101. W bliskiej odległości stacji PKP Bieżanów Drożdżownia, przy skrzyżowaniu ulic Ks Łaczka, Lipowskiego, Zamłynie i Rakuś, znajduje się duży teren całkowicie wypełniony samosiejkami ( drzewa, krzewy ). Miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Stary Bieżanów” z 2018 roku przyporządkował nieruchomości dwie funkcje:ZPp.10 tj. parki, zieleńce, skwery oraz KU.3 o podstawowym przeznaczeniu pod parking

Opis projektu

Centrum należy rozpatrywać  jako układ zespolony.  współistniejący, tj.   park + parking. Dwa przedsięwzięcia  w jednym zadaniu. Dlatego zaproponowano ZZM jako jednostkę wiodącą, a  ZDMK wspomagającą. Zarówno ogrodzenie jak i komunikacja samochodowa i piesza  muszą współgrać. Pomiędzy obiektami nie musi być ogrodzenia. Być może  wjazd na parking należy przewidzieć od ulicy Lipowskiego, wyjazd na Zamłynie. Od strony ul Zamłynie,  z uwagi na pas ochronny ( bliskość torów kolejowych ) zmniejszona jest nieco powierzchnia użytkowa,  ale może być wykorzystana  do nasadzeń dekoracyjnych.   

 
 
Teren ZPp.10   
Wniosek  zakłada wykonanie uporządkowanej przestrzeni zielonej,  wycinki krzewów,   nowe nasadzenia drzew,  przygotowania  niskiego ogrodzenia,  wejść do parku od strony ulicy parkingu oraz ulicy Zamłynie.   Doposażenie  parku infrastrukturą techniczną ( oświetlenie ), elementami do zabawy i rekreacji ( ławki,  ścieżki , chodniki,  plac zabaw )   wg projektu. 


Teren KU3
Wniosek zakłada ogrodzenie parkingu.  utwardzenie powierzchni,  wyznaczenie miejsc parkingowych,   wykonanie oświetlenia,  organizacja wjazdu i wyjazdu. Korzystnym wydaje się zastosowania kratki parkingowej ażurowej z uwagi na problemy z Serafą ,  gdzie nie jest wskazane sprowadzanie do niej wody z nowych powierzchni. 

Priorytetem przedsięwzięcia jest  wykonanie projektu zagospodarowanie terenu tj. parku i parkingu.

Propozycja niniejsza jest zbieżna z  wolą RMK,  planującą dla terenu określone funkcje.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Bieżanów,  niegdysiejsza wieś,  przyłączona do Krakowa w 1974 roku, nie ma miejsc o charakterze parkowym. Wąskie drogi w dużej mierze pozbawione są chodników. To duży defekt  i utrudnienie funkcjonowania dla ludności. Wykonany w miejsce poczekalni i budynku dworca kolejowego parking typu park&ride  jest malutki i samochody pozostawione przy przesiadce na pociąg rozlokowywane są  w bocznych uliczkach. Nowy MPZP  przewidział te  okoliczności  i  wskazany teren może po zagospodarowaniu uzyskać nową,  jakże korzystną formę.    

Wnioskowana kwota powinna wystarczyć na wykonanie projektu, uporządkowanie przestrzeni, wykonanie prac,  doposażenie elementami parkowymi i rekreacyjnymi,  utwardzenie powierzchni parkingowej,  wykonanie dogodnego wjazdu/wyjazdu z ulicy  Lipowskiego i Zamłynie.  

 
Obecny stan tego fragmentu Bieżanowa jest nie do przyjęcia. Nadmienić należy, że jest to drugie ważne centrum osiedla Stary Bieżanów. 
Dokumentują to fotografie:  

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wykonanie projektu Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami 30 000,00 PLN
Porządkowanie terenu Inwentaryzacja zieleni, niezbędne wycinki samosiejek, wywóz gruzu i śmieci 50 000,00 PLN
Prace budowlane Utwardzenie terenu parkingu, utwardzenie ścieżek parku, wykonanie ogrodzenie i oświetlenia, wykonanie połączenia komunikacyjnego z ulicami ( Lipowskiego Zamłynie ) dla pieszych i samochodów, 220 000,00 PLN
Prace z zielenią Nasadzenie nowych drzew i krzewów, elementów dekoracyjnych i proekologicznych. 60 000,00 PLN
Organizacja parku Doposażenie parku w ławki, kosze, elementy techniczne do rekreacji i rehabilitacji, kącik zabawowy dla dzieci. 60 000,00 PLN
420 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie projektu Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami I kwartał
Porządkowanie terenu Inwentaryzacja zieleni, niezbędne wycinki samosiejek, wywóz gruzu i śmieci II kwartał
Prace budowlane Utwardzenie terenu parkingu, wyłożenie płytami ażurowymi, utwardzenie ścieżek parku, wykonanie ogrodzenie i oświetlenia, wykonanie połączenia komunikacyjnego z ulicami ( Lipowskiego Zamłynie ) dla pieszych i samochodów, III kwartał
Prace z zielenią Nasadzenie nowych drzew i krzewów, elementów dekoracyjnych i proekologicznych. IV kwartał
Organizacja parku Doposażenie parku w ławki, kosze, elementy techniczne do rekreacji i rehabilitacji, kącik zabawowy dla dzieci. IV kwartał

Galeria

powrót