Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 66:

Książkomat w Nowej Hucie i Podgórzu

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Agatowa 33, 30-798 Kraków

Dodatkowe lokalizacje: os. Stalowe 12, 31-921 Kraków

Opis projektu

Książkomat zwiększy dostępność do zbiorów bibliotecznych osobom, które np. ze względu na godziny pracy nie mogą skorzystać ze standardowych usług filii bibliotecznych. Urządzenie wyglądające podobnie do znanych wszystkim Paczkomatów zostanie wyposażone w dotykowy ekran, czytnik kart oraz 43 skrytki na książki. Książka zamówiona przez czytelnika poprzez katalog dostępny na stronie internetowej Biblioteki, po przygotowaniu przez bibliotekarza trafia do wolnej skrytki. Pracownik w systemie bibliotecznym zaznacza informację, że pozycja została przygotowana do odbioru i w tym samym momencie czytelnik zostaje powiadomiony o możliwości odbioru książki. Czytelnik o dowolnej porze dnia lub nocy ma możliwość samodzielnego odbioru wybranej lektury. Po zeskanowaniu kodu kreskowego z karty czytelnika otwiera się odpowiednia skrytka. Realizacja zadania to również przygotowanie podłoża do montażu książkomatu, uzyskanie zgody zarządcy terenu, doprowadzenie sieci komputerowej LAN oraz zasilania.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wiele osób pracuje w godzinach, które nie pozwalają na swobodne korzystanie z zasobów bibliotecznych. Pandemia również ograniczyła możliwość korzystania z bibliotek. Książkomat jest miejscem, gdzie w sposób bezkontaktowy i bezpieczny można wypożyczyć wcześniej zarezerwowaną książkę. Urządzenie działa jak Paczkomat i do jego obsługi konieczna jest jedynie aktywna karta biblioteczna. Dzięki niemu zasoby biblioteczne mogą dotrzeć do większej liczny osób, mogą również szybciej wracać do obiegu, usprawnia również sam proces obsługi.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i montaż dwóch książkomatów wraz z oprogramowaniem i spersonalizowanym oznakowaniem Zakup i montaż dwóch książkomatów wraz z oprogramowaniem 340 000,00 PLN
Prace budowlane i instalacyjne Przygotowanie gruntu, doprowadzenie niezbędnych instalacji 40 000,00 PLN
Projekt graficzny - personalizacja książkomatów wraz z oznakowaniem Oznakowanie 5 000,00 PLN
385 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie podłoża i instalacji Uzyskanie odpowiednich zgód, przygotowanie projektów, podłoża, doprowadzenie instalacji I-IV kwartał 2022 r.
Zakup i montaż książkomatów oznakowanych specjalną grafiką wraz z oprogramowaniem Przeprowadzenie postępowania przetargowego, zakup i montaż książkomatów I-IV kwartał 2022 r.
Przygotowanie projektu graficznego oznakowania Oznakowanie książkomatów spersonalizowanymi grafikami I-II kwartał 2022 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie dostępności do zbiorów, możliwość z korzystania z usługi biblioteki poza godzinami udostępniania zbiorów, wzrost ilości czytelników.
powrót