Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 15 NR 10:

Natura na okrągło - Plac Zabaw na Plantach Mistrzejowickich

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 15 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Numer działki 28/195 - numer obrębu 002 - nazwa obrębu NH2. Zadanie zaplanowane na terenie Placu Zabaw przy ul. Srebrnych Orłów, na początku Plant Mistrzejowickich. Pozostawiono puste miejsca wysypane żwirem, na których nie umieszczono żadnych atrakcji, urządzeń i zabawek. Żwir nie jest dobrym podłożem dla dzieci, twardym i brudzącym ubrania - wymaga wymiany na inną nawierzchnię. Przez co brakuje na placu zabaw uwielbianych przez dzieci domków z daszkami, równoważni, mostków, miejsc do wspinaczki, skrytek i możliwości zorganizowania zabawy w grupach. Dzieci tęsknią za drewnianym miasteczkiem, które usunięto.

Opis projektu

Plac Zabaw przy Plantach Mistrzejowickich posiadał uwielbiane przez dzieci domki z mostkami, zadaszone, które dawały możliwość wspinaczki, zjeżdżania, ukrywania się i organizowania przeróżnych zabaw. Z uwagi na stan techniczny trzeba było urządzenia usunąć.
 
Zaplanowane miejsca na atrakcje zostały puste, a ponadto wysypano na podłożu ostry, brudzący, alergizujący żwir. Projekt zakłada uzupełnienie placu zabaw o dwie drewniane, zadaszone wieże, połączone mostkami, ze ścianką wspinaczkową, zjeżdżalnią, miejscami do ukrycia się, okienkami i drabinkami na przyjaznej, miękkiej, naturalnej nawierzchni. Do zaprojektowania urządzeń zostanie wykorzystane wysokiej jakości drewno, odpowiednio grube sznury oraz inne naturalne materiały, których brakuje na placyku. Dzieci będą miały możliwość wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności wspinania się, ćwiczenia równowagi i nieskrępowanej zabawy w otoczeniu pięknej zieleni. W sąsiedztwie drewnianych wież zostaną ułożone wydrążone pnie drzew, które będą służyły jako kryjówki - tunele. Tuż obok z pni drzew powstanie naturalna ścieżka zdrowia z równoważniami, belkami - trasa pełna wyzwań i przygody.
 
Podane obiekty małej architektury/urządzenia zabawowe stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Zadanie zostanie wykonane do wysokości środków. Konkretne typy urządzeń oraz materiał ich wykonania zostaną dobrane na etapie realizacji dokumentacji projektowej, która będzie konsultowana z autorem projektu.
 
Urządzenia uzupełnią Plac Zabaw w strefę dla dzieci starszych - od 5 lat w górę, które potrzebują rozwijać zarówno umiejętności fizyczne, jak i posiadają niezrównaną wyobraźnię, pozwalającą na zabawę w typu "polowanie na rekiny", "trawa to lawa" i inne. Do tego typu zabaw niezbędna jest odpowiednia i dobrze zaplanowana infrastruktura, która daje możliwość ukryć się gdzieś, gdzieś przejść, stanąć pod daszkiem, wyjrzeć przez okienko.Rodzice przestali odwiedzać plac zabaw przez brak atrakcji i żwir, który wszystko brudzi, nie chroni przed otarciami i ranami. Zmiany wymaga również podłoże, na którym będą stały urządzenia.
 
Takich drewnianych i naturalnych urządzeń brakuje na pięknie usytuowanym placu zabaw na Plantach Mistrzejowickich. Wykorzystując zatem ciekawy kształt placyku, nawiązując do dorodnej zieleni i otoczenia wysokich drzew proponujemy doposażyć plac zabaw w urządzenia, które sprawią, że placyk zabaw znów stanie się ulubionym miejscem spotkań nie tylko okolicznych dzieci i rodziców, jak i dzieci z całego Krakowa. Do placu jest bardzo dobry dojazd, przygotowano ścieżkę rowerową, co zachęca do odwiedzin dzieci i rodziców z innych dzielnic.
 
Na placu brakuje infrastruktury piknikowej - proponujemy uzupełnienie zacienionych miejsc w wygodne zestawy krzeseł ze stolikami, przy których można urządzić piknik czy urodzinki pod chmurką.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem Zadania jest doposażenie Placu Zabaw w urządzenia, które nie zostały zamontowane w wyznaczonych miejscach. Pozostawiono miejsca na atrakcje, które od dwóch lat stoją puste.
Na placyku brakuje strefy z zadaszonymi urządzeniami, drewnianymi domkami, wieżami, systemem połączonym mostkami, na których dzieci mogą się bawić. Pozostałe urządzenia są metalowe - często śliskie i niebezpieczne. Latem zbyt gorące, by się na nich bawić. Dzieci nie mają, gdzie się schronić, skryć, bawić - na placyku brakuje miejsca bliskiego naturze, korzystającej z naturalnych materiałów.Wymiany wymaga również podłoże, na którym będą stały nowe urządzenia.
 
Na placyku od zawsze były drewniane konstrukcje, mieszkańcy je pamiętają, a dzieci potrzebują takiego miejsca.
Mieszkańcy z okolicznych bloków oraz odwiedzający z innych dzielnic mogliby jeszcze lepiej spędzić czas na jednym z wyjątkowych placów zabaw.
Projekt zostanie wykonany do wysokości środków.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt zaprojektowanie urządzeń 30 000,00 PLN
realizacja przygotowanie i montaż 500 000,00 PLN
530 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projektowanie faza projektu 2022
realizacja i montaż montaż urządzeń, wymiana nawierzchni 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada uzupełnienie Placu Zabaw na Plantach Mistrzejowickich o urządzenia z naturalnych materiałów, przyjazne środowisku i dzieciom. Inwestycja uatrakcyjni plac zabaw, przyczyni się do wzbudzenia kreatywności wśród dzieci oraz integracji pokoleń przy jednoczesnym aktywnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.
powrót