Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 170:

„DZIKI” SKATEPARK

Projekt odrzucony: Zgodnie z opinią uzyskaną z ZZM należy w tym rejonie chronić istniejący drzewostan. W tym terenie jest duża ilość drzew i krzewów, dwie linie energetyczne, teren trudny, podmokły, wymagający kompleksowej dokumentacji, teren generuje dużą ilość ryzyk inwestycyjnych, niemożliwych do zidentyfikowania na tym etapie opiniowania.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Krzewowa ( obok stawu )

Opis projektu

Zadanie zakłada budowę betonowego Skateparku w stylu "bowlowym", w raz z oświetleniem umożliwiającym korzystanie z obiektu również w okresach wiosenno-jesiennych. Oprócz budowy Skateparku projekt zakłada rewitalizacje pobliskiej przestrzeni i wyposażenie w infrastrukturę techniczną: altana, ławki oraz kosze na śmieci.  Sporty Ekstremalne cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Miejsc do jazdy na deskorolce, rowerach, rolkach i hulajnogach regularnie przybywa, natomiast ilość skateparków jest ciągle nie wystarczająca. Świadczy o tym brak tego typu miejsca w dzielnicy VIII, a nawet w całej zachodnio-południowej części Krakowa. Co więcej: mieszkańcy oraz społeczność uprawiająca sporty ekstremalne postanowiła wybudować z własnej inicjatywy miejsce do jazdy o charakterze skateparku.. który był odwiedzany przez całą krakowską społeczność. Na samowoli budowlanej jedna z europejskich drużyn dekorolkowych nagrywała tam swoje materiały video.. niestety powstały  "Dziki Mini Skatepark" ( zdjęcia) został zniszczony. Tytuł oraz Nazwa Skateparku nawiązują do miejsca które wybudowali mieszkańcy, oraz do stosunkowo "dzikich" terenów na mapie Krakowa. Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, którzy często manifestują potrzebę budowy takiego obiektu w Krakowie. Realizacja zakłada budowę Skateparku betonowego w Kostrzu, na terenach o przeznaczeniu rekreacyjno-sportowym,  niedaleko ośrodka "Kolna", a przede wszystkich w pobliżu wału i drogi rowerowej prowadzącej do Tyńca. Co czyni Skatepark łatwo dostępny dla wszystkich mieszkańców. Forma skateparku w postaci betonowych basenów, nie zaburzy harmonii i ładu terenu dookoła, uzupełni Architekturę "Skateparkową" w Krakowie. W porównaniu do konstrukcji drewnianych, będzie również gwarantem długowieczności i bezobsługowej eksploatacji. Dodatkowo betonowe baseny spełnią również bardzo ważną rolę dla okolicznych mieszkańców, mianowicie w okresie powodzi spełnią funkcję zbiorników retencyjnych. Obiekt ma szanse stać się jednym z najchętniej odwiedzanych tego typu miejsc przez krakowian. 

I Ty zadbaj o sportowy Kraków!

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja tego zadania umożliwi młodym mieszkańcom Krakowa spędzania aktywnie czasu, w miejscu do tego przeznaczonym i przede wszystkich bezpiecznym. Dzieci i młodzież coraz częściej uprawia sporty ekstremalne, o zwiększonej popularności może świadczyć jazda na deskorolce, która stała się sportem olimpijskim. W Krakowie mieszka kilku Reprezentantów Polski, którzy mimo mocnego rozwoju infrastruktury sportowej, nie mają zagwarantowanych odpowiednich warunków do podnoszenia swoich umiejętności. Umiejscowienie oraz typ Skateparku, są spowodowane brakiem tego typu obiektu w całym Krakowie, jak i zupełnym brakiem Skateparku w tej części Krakowa. Dodatkowo położenie obiektu blisko często uczęszczanej trasy rowerowej, uatrakcyjni weekendowe wycieczki wszystkich mieszkańców Krakowa, a zarazem zachęci do aktywnego spędzania czasu. Natomiast dla okolicznych mieszkańców poza wartością sportowo-rekreacyjną, obiekt ten spełni rolę dodatkowej ochrony przeciwpowodziowej. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Skateparku. Przygotowanie dokumentacji projektowej. 20 000,00 PLN
Budowa Obiektu. Budowa Skateparku wraz z aranżacją miejsca. 1 380 000,00 PLN
1 400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ogłoszenie przetargu. Ogłoszenie przetargu oraz zakresu prac. 03.2022
Projekt. Przygotowanie dokumentacji projektowej. 06.2022
Realizacja budowy. Budowa Skateparku oraz zagospodarowanie przestrzeni dookoła obiektu. 09.2022

Galeria

powrót