Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 102:

Tor Wrotkarski dla krakowskich rolkarzy

Projekt odrzucony: Projekt zakłada budowę toru wrotkarskiego w pobliżu istniejącego pumptracku oraz skateparku w Parku Lotników. Z uwagi na brak miejsca w Parku Lotników na tor wrotkarski zawierający wszystkie elementy zakresu wniosku oraz spełniający oczekiwania Wnioskodawcy, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Lotników, w pobliżu pumptrack oraz skateparku

Opis projektu

„Tor Wrotkarski dla krakowskich rolkarzy” zaprojektowano w pobliżu istniejącego układu parkowych ścieżek, pumptracku, skateparku oraz Tauron Areny Kraków. Jednocześnie przy wyborze lokalizacji wykorzystano sprzyjający układ komunikacyjny i infrastrukturę miasta. W niedalekiej odległości znajdują się przystanki tramwajowe, autobusowe oraz parkingi dla samochodów (np. na terenie Tauron Areny Kraków).  
Tor mieści się na powierzchni prostokąta o wymiarach 38m x 97m, bieżnia jest o długości 200m szerokości 6m o nawierzchni asfaltowej. Pomiędzy podłużnymi bokami prostokąta usytuowano PŁYTĘ – BOISKO WROTKARSKIE o wymiarach i nawierzchni dostosowanych do dokumentacji będącej w posiadaniu Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. ŚCIEŻKI PARKOWE – rewitalizacja, przedłużenie ścieżek do toru. MAŁA INFRASTRUKTURA – ławki, kosze.

 
Film przedstawiający tor oraz imprezę World Games 2017 - igrzyska sportów nieolimpijskich, które odbyły się we Wrocławiu
 
Tory Wrotkarskie w ostatnich latach powstały w m.in Dusznikach Zdrój - koszt inwestycji 1 200 000 zł i Tomaszowie Lubelskim - koszt inwestycji 1 400 000 zł. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

„Tor Wrotkarski dla krakowskich rolkarzy” – jest brakującym ogniwem infrastruktury sportowej w Krakowie. Jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację krakowskich rolkarzy, w zakresie uprawiania sportów wrotkarskich w sposób BEZPIECZNY! Obecnie najlepszym miejscem do uprawiania wrotkarstwa na terenie Krakowa są błonia, lecz po nich poruszają się również rowerzyści, spacerowicze z małymi dziećmi,  osoby starsze, biegacze a nawet spuszczone ze smyczy psy  – taka sytuacja stwarza niebezpieczeństwo dla wszystkich osób poruszających się po krakowskich błoniach. Dodatkowo 20 maja 2021 r. w życie wejdzie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wymusza poruszanie się po ścieżkach rowerowych użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego (np. segway) oraz użytkowników urządzeń wspomagających ruch czyli rolek, wrotek, deskorolek, longboardów. Nagle na ścieżkach zrobi się bardzo tłoczno, ciasno i niebezpiecznie. Budowa toru wrotkarskiego bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na wszystkich ścieżkach rowerowych oraz we wszystkich parkach, dzięki budowie rolkarze znajdą w końcu swoje miejsce. Tor umożliwi również przeprowadzania profesjonalnych treningów z jazdy szybkiej na rolkach, oraz freestyle slalomu, wewnętrzy plac pozwoli uczyć się najmłodszym adeptom tego sportu w sposób kontrolowany i bezpieczny. Budowa toru zwiększy zainteresowanie wrotkarstwem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, stanie się miejscem spotkań i wspólnych treningów. Budowa toru pozwoli na rozwijanie działalności społecznej, wychowawczej oraz szkoleniowej wśród dzieci i młodzieży. Pobliskie szkoły będą mogły prowadzić zajęcia sportowe z wykorzystaniem toru (rolki, unihokej, deskorolka, hulajnoga i inne.). Usytuowanie toru w pobliżu Akademii Wychowania Fizycznego umożliwi uczelni w przyszłości prowadzenie nowych zajęć z wrotkarstwa (zimą prowadzone są zajęcia z łyżwiarstwa).

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Budowa Toru Wrotkarskiego Budowa Toru Wrotkarskiego wraz z oświetleniem 1 400 000,00 PLN
1 400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Wykonanie robót budowlanych 2022 - 2023

Galeria

Załączniki

powrót