Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 21:

Platforma schodowa w Klubie Kultury „Wola”

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 7 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Klub Kultury Wola, ul. Królowej Jadwigi 215

Opis projektu

Klub Kultury "Wola" działa w obecnej formie, lokalnego ośrodka kultury już od lat 80. Niezmiennie jesteśmy otwarci dla mieszkańców dzielnicy - od najmłodszych do seniorów. Każdego dnia odwiedza nas około 120 osób. Nawet w trudnych czasach obostrzeń działań w Kulturze i przeniesieniu się z działalnością do sieci, nasi uczestnicy nie zawiedli i pokazali, że zależy im na istnieniu tego miejsca.

Naszym celem jest otwarcie się na wszystkich - bez żadnych ograniczeń. Niestety na ten moment nie jest to możliwe, z uwagi na brak podjazdu dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku, czy nawet z innymi, mniejszymi trudnościami w poruszaniu się.

Budynek ma swoje lata, widoczną gołym okiem historię, co daje mu niepowtarzalny charakter, jednak tym samym ma swoje ograniczenia infrastrukturalne. Obecne schody wymagają odbudowy - jesteśmy w trakcie szukania wykonawcy. Naszym głównym przedsięwzięciem priorytetowym na najbliższy rok, jest wybudowanie nowych schodów, ale również dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tu konieczne jest zakup platformy schodowej.

"Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki", którego filią jest Klub Kultury "Wola", zobowiązał się do pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem i przeglądami takiej platformy.

Nasz projekt zakłada kilka etapów:
1. Ocenę sytuacji (miejsce platformy)
2. Uzyskanie odpowiednich zezwoleń i pozwoleń urzędowych;
4. Instalacja platformy schodowej spełniającej kryteria bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych;
8. Budowa lekkiego zadaszenia o powierzchni 6 m2;

UZASADNIENIE PROJEKTU

Odbudowa schodów, prowadzących do naszego głównego wejścia, jest koniecznym przedsięwzięciem dla dalszego funkcjonowania Klubu
Kultury "Wola".

Aktualnie większość płytek odpada lub już odpadła. Beton się kruszy, a jego stan nie pozwala na położenie nowego gresu. Martwimy się o bezpieczeństwo naszych odwiedzających jak i pracowników, zwłaszcza zimą lub w deszczowy dzień bardzo łatwo o wypadek na aktualnych schodach. Jesteśmy w trakcie prac/odbudowy schodów.


Stromy podjazd utrudnia wejście do Klubu osobom z wózkiem dziecięcym, oraz osobom z ograniczeniami ruchu, np. Seniorom. Dla osób poruszających się na wózkach, nasz Klub jest zupełnie niedostępny.

Klub prowadzi wszechstronną działalność kulturalną i edukacyjną adresowaną do mieszkańców Zwierzyńca – dzieci, rodziców, młodzieży i dorosłych. Gościnna atmosfera, wysoka jakość i atrakcyjność proponowanych wydarzeń kulturalnych przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców Krakowa z innych dzielnic. Nie stawiamy barier wynikających z pochodzenia, języka ojczystego czy wieku i płci. 
 
Sytuacja pandemiczna pokazała nam, że możemy działać również w sieci i to z dużym powodzeniem.

Oto niektóre z naszych działań:
- „Czas seniora” – interdyscyplinarne zajęcia, podczas których uczestnicy mogą wyrażać siebie poprzez sztukę
(różne techniki plastyczne), a także tworzyć piękne rzeczy użytku codziennego (ceramika, zdobienie materiałów);
- "Strefa rodzica" - zajęcia pedagogiczne, ruchowe i sensoryczne dla najmłodszych i rodziców;
- Zajęcia z gry na instrumentach dla dzieci i dorosłych (fortepian, gitara, ukulele, saksofon, flet);
- Zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych;
- Zajęcia z ceramiki dla dzieci i dorosłych;
- Zajęcia z języka hiszpańskiego i angielskiego dla dzieci;
- Zajęcia taneczno-ruchowe dla dzieci i dorosłych (balet, taniec nowoczesny, qigong)
- Koncerty młodych artystów, ale także uznanych gwiazd polskiej sceny jazzowej (świąteczny koncert Boba Jazz
Band);
- Koncerty dzieci i audycje muzyczne dla dzieci;
- Konkursy i wystawy plastyczne;
- Imprezy plenerowe (letni piknik);

W minionym roku zainicjowaliśmy nowe cykle koncertów: „Wola Piano Jazz Festival” oraz festiwal muzyki
współczesnej „Muzyka Smoka”. Są to szczególne wydarzenia na kulturalnej mapie Krakowa. Gośćmi naszych
koncertów są najznamienitsi muzycy polskiego jazzu i muzyki klasycznej, począwszy od Joachima Mencla, Leszka
HeFi Wiśniowskiego, po uznanych artystów młodej sceny, Pawła Kaczmarczyka, Kasię Pietrzko, Kubę Płużka i
Mateusza Pałkę.

W tym trudnym dla kultury roku, udało nam się zarejestrować koncert Patriotyczny z udziałem krakowskich Artystów, Wernisaż i wystawę malarstwa Beaty Stefaniaka Klepek, a obecnie jesteśmy w trakcie realizacji kolejnej edycji „Wola Piano Jazz Festival” - w odmienionej, digitalowej wersji, co pozwoli na kontakt z Artystami większej ilości odbiorców.

To z czym się mierzymy, to realizacja celu w postaci stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju osobom z niepełnosprawnościami: możliwości uczestniczenia w zajęciach plastycznych, muzycznych i ogólnorozwojowych oraz w koncertach i innych wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych. Chcielibyśmy nawiązać współpracę z sąsiadującymi: Maltańskim Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom (ul. Kasztanowa 4),
Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii (ul. Modrzewiowa 22) oraz Ortopedicum (ul. Koło strzelnicy 3). W naszej okolicy brakuje placówek kulturalno-oświatowych z wyposażeniem dla osób poruszających się na wózku.

W swoich staraniach powołujemy się na ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ale przede wszystkim kierujemy się wewnętrznym pragnieniem integracji z osobami niepełnosprawnymi. Wiemy, że jako społeczność bardzo wiele możemy się od nich nauczyć. Zależy nam by tak błaha, a jednak dla nas kosztowna sprawa, nie stanęła na przeszkodzie w dostępie osób z ograniczeniami do szerokiej kultury, sztuki, integracji z rówieśnikami, uczestniczeniu w życiu społecznym dzielnicy. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja architektoniczna Koszty związane z przygotowaniem projektu architektonicznego zadaszenia. 1 000,00 PLN
Uzgodnienia, pozwolenia i zezwolenia urzędowe Koszty związane z uzyskaniem koniecznych zezwoleń, pozwoleń i uzgodnień u odpowiednich jednostek miejskich. 1 000,00 PLN
Instalacja elektryczna Koszty związane z doprowadzeniem prądu do platformy schodowej dla niepełnosprawnych 2 500,00 PLN
Platforma dla niepełnosprawnych Zakup i montaż platformy dla niepełnosprawnych. 80 500,00 PLN
Zadaszenie Budowa lekkiego zadaszenia nad przedsionkiem zewnętrznym (6 m2) 6 000,00 PLN
91 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoczęcie działań I Przygotowanie dokumentacji architektonicznej: projektu zadaszenia. styczeń 2022
Rozpoczęcie działań II Uzgodnienie projektu z odpowiednimi jednostkami miejskimi. I kwartał 2022
Realizacja I: Zakup materiałów Zakup materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy zadaszenia oraz samej platformy dla niepełnosprawnych. kwiecień-maj 2022
Realizacja II: Instalacja elektryczna Doprowadzenie prądu do miejsca przeznaczonego dla platformy dla niepełnosprawnych. czerwiec 2022
Realizacja III: Budowa lekkiego zadaszenia Budowa lekkiego zadaszenia nad przedsionkiem zewnętrznym (6 m2). lipiec-sierpień 2022
Realizacja IV: Montaż platformy dla niepełnosprawnych Instalacja platformy schodowej dla niepełnosprawnych. październik 2022
Zakończenie działań Oddanie projektu. listopad 2022

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Podstawowym efektem długoterminowym zadania jest dostosowanie wejścia budynku Klubu Kultury "Wola" do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w szczególności dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Klub pełni ważną rolę w życiu lokalnej społeczności - realizuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizuje wydarzenia kulturalne, działa w nim także klub rodzica, z którego licznie korzystają opiekunowie wraz z dziećmi - najczęściej przywożonymi w wózkach. Platforma schodowa ułatwi dostęp do wydarzeń dziejących się w klubie każdemu, kto w danym momencie takiego ułatwienia będzie potrzebował. Wymóg ten wpisuje się także w zapisy Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
powrót