Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 9 NR 8:

Domki dla JEŻY z Łagiewnik

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 9 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

 
"Domki dla JEŻY z Łagiewnik" to siostrzany projekt zwycięskiego w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego projektu "Dębniki dbają o swoje JEŻE" w dzielnicy VIII. Łagiewniki też dbają o swoje jeże, a z uwagi na działalność m.in. spółdzielni i prywatnych właścicieli działek, korzy zbyt często koszą i zbyt dokładnie grabią liście, to nasze jeże mają coraz mniej miejsc do życia, żerowania i zimowego snu.
 
Projekt "Domki dla JEŻY z Łagiewnik" zakłada stworzenie jeżom przyjaznych i bezpiecznych warunków do życia w miejscach ich siedlisk.

Stwórzmy tzw. JEŻOSTREFY, w których:
  1. Nie będzie koszona trawa wiosną i latem.
  2. Nie będą grabione liście jesienią i zimą.
  3. Zostaną postawione specjalne domki dla jeży, przykryte liśćmi i gałęziami, które będą miały za zadanie ukryć domek i chronić mieszkające w nim jeże przed drapieżnikami.
  4. Zostaną ustawione poidełka na wodę, którą będą mogli uzupełniać sami mieszkańcy dzielnicy.
  5. Zostanie postawiona tablica informacyjna "Tu mieszka jeż" w pobliżu jeżostref, mówiącą o tym jak należy się zachować, o możliwości dolewania wody, pilnowania psów, aby nie naruszały siedlisk.
WAŻNE, aby w takich wyznaczonych jeżostrefach była jak najmniejsza ingerencja człowieka w tereny zielone i środowisko, tak aby były to miejsca jak najbardziej naturalne, dzikie i przyjazne jeżom.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jeże są objęte częściową ochroną. Niestety, z roku na rok, ich liczba w Polsce spada. Jest to spowodowane wieloma czynnikami takimi jak m.in.:

  • wypalanie i koszenie traw,
  • samochody, pod których kołami giną chcąc przejść przez drogę,
  • brak świeżej wody do picia, zwłaszcza w upalne i suche dni. Niestety, takich upalnych okresów będzie coraz więcej w związku z nadchodzącą katastrofą klimatyczno-ekologiczną,
  • brak pożywienia spowodowanego zmniejszaniem się terenów zielonych, a tym samym obszaru do żerowania
  • ciepłe zimy, przez co jeże budzą się z hibernacji i nie są w stanie znaleźć pożywienia, ani ponownie zasnąć kiedy przyjdą mrozy. Umierają z wycieńczenia.
Dlatego pamiętajmy o jeżach! Bez naszej pomocy nie przetrwają.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Analiza przyrodnicza 3 000,00 PLN
Realizacja utworzenie ekostref dla jeży 8 500,00 PLN
11 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Analiza przyrodnicza 2022
Realizacja Zakup i montaż "jeżowej infrastruktury" 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wyznaczenie bezpiecznych i przyjaznych stref z domkami dla jeży na terenie Dzielnicy IX. Inwestycja przyczyni się do poprawy bioróżnorodności środowiska oraz warunków życia jeży w mieście. Ponadto zwróci uwagę na potrzebę ochrony tych pożytecznych ssaków.
powrót