Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 13:

Kraków Olsza Park nad Białuchą

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: działka nr 117 i 118 obręb 7 Śródmieście

Opis projektu

Projekt dotyczy rewitalizacji terenu zielonego pomiędzy ulicami: Rakowicka oraz S. Otwinowskiego.

Działki te są obecnie zarośnięte i stanowią idealny potencjał do wykorzystania w koncepcji parku Kraków Olsza Park nad Białuchą.
W zakresie projektu są:
  • opracowanie dokumentacji projektowej dla całości zagospodarowania działek poprzez m. in. budowę alejek, wyznaczenie ekostref dla jeży, montażu m. architektury,
  • pielęgnacja i wzbogacenie zieleni,
  • prace porządkowe,
  • utworzenie nawierzchni utwardzonych,
  • montaż małej architektury, w tym: ławki, kosze, hamaki itp.
 
 
 
Działki 117 i 118 zlokalizowane są w rejonie mostu nad Białuchą na przedłużeniu ulicy Rakowickiej. Powierzchnia tego obszaru to 2596m2. 
 
W takim parku nie mogą znaleźć się plastikowe i krzykliwie kolorowe instalacje, które zazwyczaj są na tradycyjnych placach zabaw. Kraków Olsza Park nad Białuchą to musi być prawdziwe marzenie dla wszystkich tych, którzy lubią naturę i zależy im na tym, żeby dzieci wyrabiały w sobie uważność na to, co nas otacza. To musi być miejsce gdzie natura i przyroda są na pierwszym miejscu!
 
Źródło: https://kasai.eu/zabie-doly-w-zielonkach-dziki-plac-zabaw-blisko-natury/
 
Wśród bujnej zieleni muszą być wytyczone naturalne ścieżki, wysypane ścinkami drewna. Muszą być porozwieszane liny pomiędzy drzewami i najprostsza huśtawka na świecie – kawałek liny. Muszą się w nim znaleźć także wierzbowe szałasy i tajemnicze tunele. Wszystko musi być otoczone dużą ilością zieleni. Kraków Olsza Park nad Białuchą powinien umożliwiać przeprowadzenie prawdziwej lekcji przyrody w naturalnym środowisku. Pomocne w tym zadaniu będą tablice edukacyjne.
 
To miejsce musi być przystankiem dla przyszłych wypraw w kierunku Dolinek Krakowskich po powstaniu długiego Parku Linearnego Białuchy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Krakowie powstają lub już istnieją przyjazne dla mieszkańców parki linearne wzdłuż rzek (Wilga, Rudawa). Park Linearny Białuchy dopiero się buduje, ale w naszej dzielnicy nie podstała jeszcze koncepcja tego parku ciągnącego się od stacji kolejowej Olsza do Dąbia. W 2020 roku Rada Dzielnicy II przyjęła uchwałę nr XVIII/102/2020 z 10 lipca 2020 roku w sprawie realizacji parku rzecznego wzdłuż rzeki Białuchy. W 2021 roku koncepcja Parku Linearnego Białuchy została dodana do budżetu dzielnicy na 2022 rok (uchwała nr XXIV/126/2021 z dn. 26.03.2021). 
 
Park linearny nad Prądnikiem stanowić będzie idealne połączenie parków linearnych realizowanych w Dzielnicy III i IV z rzeką Wisłą. Dodatkowo w okresie pandemii wielu mieszkańców osiedli Oficerskiego, Urzędniczego i Warszawskiego odkryło ten teren na nowo.
 
 
 
 

 

 

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 30 000,00 PLN
Realizacja Roboty budowlane wraz z nasadzeniami zieleni 520 000,00 PLN
550 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 2022
Realizacja Roboty budowlane wraz z nasadzeniami zieleni 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rewitalizację zaniedbanego terenu zielonego pomiędzy ulicą Rakowicką/ S. Otwinowskiego. W ramach zadania powstaje tzw. „dziki park” wpisujący się w koncepcję Parku Linearnego Białuchy oraz wyznaczenie ekostref dla dziko żyjących zwierząt. Inwestycja stworzy atrakcyjne miejsce do rekreacji i wypoczynku a także stanie się miejscem przyjaznym dla lokalnych zwierząt.
powrót