Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 26:

Książkomat dla Filii nr 21 Biblioteki Kraków

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Królewska 59

Opis projektu

Książkomat umożliwia odbiór i zwrot zbiorów bibliotecznych 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Działa na bardzo podobnych zasadach jak paczkomat. Projekt polega na instalacji urządzenia samoobsługowego przed wielooddziałową Filią nr 21 przy ul. Królewskiej 59. Książkomat pozwala na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy. Czytelnik składa zamówienie poprzez katalog dostępny na stronie internetowej Biblioteki Kraków. Gdy książka jest gotowa do odbioru bibliotekarz umieszcza ją w książkomacie. Zamówienie jest oznaczane w systemie bibliotecznym jako gotowe do odbioru. System biblioteczny powiadamia czytelnika o możliwości odbioru egzemplarza. Książkomat automatycznie otwiera schowek z zamówioną książką, którą czytelnik odbiera. Do otwarcia skrytki wymagana jest tylko karta biblioteczna.
Dodatkowo należy wykupić licencję na moduł obsługi książkomatu u dostawcy systemu bibliotecznego, doprowadzić prąd, sieć komputerową, spersonalizować, oświetlić go.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Czas pandemii pokazał, że książkomaty ułatwiają życie czytelnikom, a zamknięcie bibliotek nie ogranicza możliwości korzystania ze zbiorów biblioteki. System ten umożliwia sprawniejsze zarządzanie zbiorami – szybszy ich zwrot/wypożyczenie o dowolnej porze (usprawnia obsługę klientów i powrót książki do czytelniczego obiegu). Książkomat jest bezpieczny i bardzo łatwy w obsłudze. Ułatwia wszystkim korzystanie ze zbiorów biblioteki bez konieczności wchodzenia do budynku również poza standardowymi godzinami otwarcia filii.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i montaż książkomatu wraz z oprogramowaniem i spersonalizowanym oznakowaniem Zakup i montaż książkomatu wraz z oprogramowaniem i personalizacją 170 000,00 PLN
Prace budowlane i instalacyjne Przygotowanie gruntu, doprowadzenie niezbędnych instalacji 40 000,00 PLN
210 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie podłoża i instalacji Uzyskanie odpowiednich zgód, przygotowanie projektów, podłoża, doprowadzenie instalacji I-IV kwartał 2022 r.
Zakup i montaż książkomatu oznakowanego specjalną grafiką wraz z oprogramowaniem Przeprowadzenie postępowania przetargowego, zakup i montaż książkomatu I-IV kwartał 2022 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu da użytkownikom nielimitowaną godzinami otwarcia biblioteki możliwość odbioru zamówionych książek, usprawni obsługę czytelników i unowocześni działalność biblioteki.
powrót