Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 130:

„Przylądek dobrej nadziei" Zygmunta Nowakowskiego

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Planty Krakowskie, asfaltowy skwer na przeciwko pomnika Michała Bałuckiego w tzw. Ogrodzie Dworzec. Pomiędzy Altaną a przejściem podziemnym w kierunku Dworca Głównego w tzw. Ogrodzie Dworzec.

Opis projektu

Projekt ma na celu stworzenie placu zabaw w miejscu wyasfaltowanego skweru na Plantach Krakowskich, naprzeciwko pomnika Michała Bałuckiego w obrębie Ogrodu Dworzec. Plac zabaw powinien komponować się z historycznym otoczeniem najstarszej części Plant i nawiązywać stylem do już istniejących tam placów zabaw, tak by tworzyły harmonijną całość. Do jego aranżacji powinny być użyte naturalne materiały. W koncepcji powinny pojawić się elementy edukacyjno-informacyjne inspirowane twórczością Zygmunta Nowakowskiego , a nazwa placu zabaw „Przylądek dobrej nadziei Zygmunta Nowakowskiego” – nawiązywałaby do najsłynniejszej książki pisarza.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

„– Dobrze byłoby zrobić na krakowskich Plantach miejsce zabaw dla dzieci mieszkających w centrum Krakowa i nazwać je „Przylądkiem Dobrej Nadziei”. To magiczne sformułowanie, zaczerpnięte z tytułu pięknej książki Nowakowskiego będzie więcej znaczyć niż kolejna tabliczka z wyrytym nazwiskiem sławnego człowieka, może zachęci dzieci do czytania” – powiedziała „Dziennikowi Polskiemu” prof. Alicja Baluch. badaczka specjalizująca się w twórczości dla dzieci i młodzieży, reprezentująca również Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Krakowie, popierając inicjatywę – już dekadę temu.
 Obecnie na Plantach istnieją dwa place zabaw (przy hotelu Royal oraz za Muzeum Archeologicznym). Cieszą się one niesłabnącą popularnością, co pokazuje, jak bardzo potrzebna jest taka infrastruktura na Starym Mieście. Niestety dzieci mieszkające w okolicy ul Basztowej, ul. Westerplatte i sąsiednich ulicach, nie mają miejsc dedykowanych do zabawy. Bliskość wielu szkół ( SP Nr 1 i Szkoły Muzycznej oraz szkół niepublicznych) czy przedszkoli (m.in. Nr 1 i Nr 42) powoduje, że w tej okolicy od wielu lat dzieci spędzają wolny czas. Proponowany skwer wydaje się idealnym miejscem do stworzenia przyjaznej przestrzeni dla dzieci z okolic i nie tylko. Planty to przecież miejsce do aktywnego spędzania czasu dla rodzin z całego Krakowa . W dobie pandemii i po jej zakończeniu takie miejsca wydają się jeszcze bardziej potrzebne by dać aktywne wytchnienie dzieciom i rodzicom po ograniczeniach związanych z obostrzeniami.
 Nowy plac zabaw pozwoli wypełnić lukę w infrastrukturze dedykowanej do zabawy dla najmłodszych. Wydzielenie takiego miejsca jest naturalną potrzebą dla rodzin mieszkających w ścisłym mocno zabudowanym centrum. Uatrakcyjni spędzanie wolnego czasu dzieciom z pobliskich szkół i przedszkoli oraz najmłodszym turystom zwiedzającym okolice Rynku. Nazwa placu zabaw “Przylądek Dobrej Nadziei” wraz z projektem wykorzystującym motywy literackie pozwoli przybliżyć postać Zygmunta Nowakowskiego, który był autorem książek dla dzieci i młodzieży. Jedna z nich, Puchar Krakowa (1933 – osiem wydań przedwojennych i jedno emigracyjne) to przed wojną obowiązkowa lektura szkolna. Podkreślał w jednym z wywiadów w 1936 roku: „Szczególnie serdeczne i krzepiące echa mej twórczości literackiej dochodziły mnie od moich młodych czytelników […]. Tu czuję, że jestem potrzebny, stąd czerpię swą radość twórczą”.
Zygmunt Nowakowski (właśc. Zygmunt Tempka) urodził się 22 stycznia 1891 w Krakowie, zmarł 4 października 1963 w Londynie – pisarz, felietonista, aktor, reżyser, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, doktor filozofii UJ. Działacz sportowy i społeczny, aktywny na niwie obrony praw zwierząt. Jako beletrysta zasłynął w 1931 roku książką Przylądek dobrej nadziei – pół autobiograficzną impresją na temat swego dzieciństwa. W 1935 roku opublikował kontynuację obejmującą lata gimnazjalne pt. Rubikon.  Ogłosił nadto zbiory opowiadań Wytatuowane serca i Złotówka Manoela (1936), a także powieść sensacyjną Pani Służba (1938, szereg wydań). Na emigracji powstała baśń Pędziwiatr (1945, szereg wydań emigracyjnych).

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt placu zabaw Wykonanie projektu wraz z uzgodnieniami. 50 000,00 PLN
Plac zabaw Wykonanie i zamontowanie urządzeń zabawowych, 1 350 000,00 PLN
1 400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie koncepcji i projektu budowlanego. Opracowanie koncepcji, uzgodnienia finalnego projektu. 2022
Budowa placu zabaw Budowa placu zabaw i zakończenie inwestycji 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie placu zabaw w miejscu skweru na Plantach Krakowskich. Inwestycja podniesie walory estetyczne otoczenia tworząc atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji, jednocześnie służąc aktywizacji i integracji dzieci i rodziców. Plac zabaw będzie pełnił również funkcję edukacyjną.
powrót