Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 114:

Strażacka Mobilna Izba Przyjęć - etap II

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Westerplatte 19

Opis projektu

Analiza przygotowania służb ratowniczych do działań w szczególnych, specyficznych sytuacjach, a także tegoroczne doświadczenia walki 
z zagrożeniem epidemicznym, jakim niewątpliwie jest wirus SARS-COV-2 wywołujący chorobę COVID-19, wskazuje na pewne braki 
i ograniczenia tak sprzętowe, jak i organizacyjne w ocenianym obszarze. Receptą na poprawę jakości działania służb ratowniczych odpowiednie wyposażenie i wyszkolenie. My jako mieszkańcy możemy pomóc w pokonaniu barier sprzętowych. 
W ramach projektu złożonego w roku ubiegłym zostanie zakupiony pierwszy w Małopolsce i drugi w kraju pojazd ratownictwa medycznego, zaprojektowany od podstaw przez strażaków, ratowników medycznych i lekarzy, który stanowić będzie podstawowe wyposażanie planowanej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Medycznego. Przedmiotowy wniosek dotyczy zakupu pojazdu, który stanowiłby jego uzupełnienie (przewoziłby ratowników oraz dodatkowy sprzęt). 
Ponadto służyłby na co dzień strażakom z JRG 1 KM PSP w Krakowie jako pojazd operacyjno-rozpoznawczy i byłby dysponowany do wszelkich innych działań jakie są prowadzone przez jednostki ochrony przeciwpożarowej (ratownictwo pożarowe, wodne, wysokościowe, chemiczno-ekologiczne, działania poszukiwawczo-ratownicze, itp.).

Pojazd ten przystosowany byłby do przewozu 7 osób (trzy rzędy siedzeń) oraz sprzętu lub 5 osób (dwa rzędy siedzeń) i w razie potrzeby większej ilości sprzętu.
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Krakowie realizują rokrocznie ok. 1800 interwencji, podczas których zakres działań dot. wszystkich wymienionych wyżej rodzajów ratownictwa.
Pamiętajmy, że Kraków to duże europejskie miasto, z rozwijającym się międzynarodowym lotniskiem, dużą ilością połączeń kolejowych 
i autobusowych, na potrzeby których ciągle rozwijana jest niezbędna infrastruktura (budowa nowych mostów, wiaduktów kolejowych, itp.). Ryzyko wystąpienia wielu z tych zagrożeń jest największe w centrum Krakowa lub jego najbliższych okolicach, gdzie zlokalizowane są główne węzły transportowe (dworzec kolejowy i autobusowy), węzły komunikacyjne, siedziby instytucji o najwyższym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, zabytki architektury tak świeckie jak i sakralne, a także gdzie występują obiekty wielkokubaturowe (galerie handlowe, obiekty biurowe, hale sportowe,  stadiony, itd.)
Z tym wszystkim wiąże  się wzrost ryzyka wystąpienia poważnych zdarzeń, gdzie konieczna będzie natychmiastowa pomoc dla większej grupy ludzi. Aby ta pomoc przebiegała w pełni sprawnie niezbędna jest wyspecjalizowana baza sprzętowa, w której dostrzegalne są niedobory.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zasadnym wydaje się  zakup przedmiotowego pojazdu, który co prawda byłby użytkowany przez strażaków z Jednostki ratowniczo Gaśniczej nr 1 zlokalizowanej przy ul. Westerplatte 19, jednak służyłby wszystkim mieszkańcom Śródmieścia, Krakowa, a nawet szerzej całej Małopolski, przyczyniając się  do poprawy bezpieczeństwa powszechnego w Krakowie.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Pojazd wraz z wyposażeniem (belka świetlna, radiostacja przewoźna, torba R1, kamizelki dla ratowników medycznych, itp) Pojazd wraz z wyposażeniem (belka świetlna, radiostacja przewoźna, torba R1, kamizelki dla ratowników medycznych, itp) 240 000,00 PLN
240 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie SWZ, ogłoszenie przetargu, wybór oferenta Wykonanie SWZ, ogłoszenie przetargu, wybór oferenta do września 2022 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego mieszkańców Dzielnicy.
powrót