Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 39:

Gościu, siądź pod MAMem, a odpocznij sobie...

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Na Kozłówce 25

Opis projektu

Gdzie: Miejsce Aktywności Mieszańców na Kozłówce (ul. Na Kozłówce 25)
Co: Strefa relaksu
Dla kogo: Dla mieszkańców i mieszkanek Kozłówka (w tym tych latających – osiedlowych pszczół)
 

W ramach naszego pomysłu chcemy sprawić, żeby osoby mieszkające w okolicy MAMu miały możliwość wypoczynku i spotkania z sąsiadami w przyjemnym i zielonym otoczeniu.
 
Filmowy opis projektu (YouTube z napisami):
 
Nasz projekt chcemy zacząć od przesadzenia już istniejącej roślinności. Następnie teren powinien zostać przygotowany pod właściwą realizację, czyli strefę relaksu. Miejsce wypoczynku podzielone będzie na kilka części.
Tuż przy wejściu zaplanowałyśmy stojaki rowerowe, gdzie odpoczną rowery/hulajnogi osób odwiedzających strefę i MAM. Stojaki należy umieścić na chodniku/terenie utwardzonym.
 
 
Rabata bylinowa z nasadzoną kocimiętką, która nie tylko pięknie pachnie, ale również bardzo długo kwitnie (od czerwca do października). Kocimiętka, co dla nas istotne, jest również przyjazna dla pszczół odwiedzających tę okolicę.
 
Jest jednak jedna rzecz, której tu nie chcemy – smog. Liczymy na to, że nowy zieleniec pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w tej okolicy.
Druga część to zacieniona strefa odpoczynku dla sąsiadów – tych ludzkich. Na utwardzonym podłożu staną ławki miejskie. Należy zastosować standardowe ławki miejskie (np. typu antywandal) ze względu na ograniczoną ilość miejsca.
 
 
Teraz teren przed Miejscem Aktywności Mieszkańców wygląda tak:
 
Większe zdjęcia w galerii poniżej uzasadnienia projektu :)
 
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Podczas spotkań z mieszkańcami i mieszkankami osiedla (spotkania online, dyżury na miejscu) pojawiły się liczne głosy wskazujące na potrzebę powstania miejsca relaksu na świeżym powietrzu znajdującego się przy budynku MAM. Osoby biorące udział w konsultacjach wspominały o leżakach, ławkach, stolikach z palet i stojakach na rowery. Dodawano też informację o tym, że powinno być to miejsce zielone, dostępne dla wszystkich. To właśnie te głosy stały się inspiracją do stworzenia tego projektu i stanowią jego podstawowe uzasadnienie.
 
Ponieważ MAM mieści się przy ważnej dla Kozłówka ulicy, przy której znajdują się liczne sklepy, punkty usługowe, poczta, paczkomaty itp., to jest to najlepsze miejsce dla powstania ogólnodostępnej strefy relaksu. Dodatkowo w planach jest tu również kawiarnia, która przyciągnie spragnionych spotkań i relaksu mieszkańców i mieszkanki osiedla.
 
Istotnym problemem, na który zwracają uwagę osoby z Kozłówka, jest ogromny niedostatek miejsc parkingowych - również tych dla rowerów/hulajnóg. Ponieważ zależy nam na tym, żeby MAM promował życie na osiedlu w równowadze z otaczającą je przyrodą (np. pszczołami), ważnym punktem w projekcie są stojaki rowerowe przed wejściem do budynku.
 
Innym aspektem, który wpisuje się w idee przyświecające MAM, a jednocześnie jest zgodny z miejską strategią walki ze smogiem, są kwietne łąki. Cytując artykuł opublikowany na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie: "Po pierwsze [kwietna łąka] posiada dużo większe walory estetyczne [niż monokulturowy trawnik], pozytywnie wpływa na krajobraz, jest kolorowa, kwiaty pachną itp. Łąki kwietne mają tak dobrane mieszanki roślin, żeby różne rośliny mogły kwitnąć od wiosny aż po późną jesień. Łąk kwietnych nie trzeba kosić tak regularnie, wystarczy dwa razy na sezon w ramach pielęgnacji. Różnorodność roślin i gatunków sprawia również, że łąka kwietna ma dużo większe zdolności pyłochwytne, sprzyja poprawie czystości powietrza. Jest więc dużo lepszym sposobem na przeciwdziałanie zjawisku smogu w mieście. Łąka jest również siedliskiem różnego rodzaju owadów. Stworzenie łąki kwietnej jest możliwe praktycznie w każdym miejscu gdzie nie dominują duże drzewa i jest odpowiednie nasłonecznienie."
 

 

Większe notatki w galerii poniżej :)

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami 5 000,00 PLN
realizacja projektu wykonanie prac w zakresie zagospodarowania terenu 35 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie projektu sporządzenie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych pozowleń trzeci kwartał 2022
realizacja projektu wykonanie prac w zakresie zagospodarowania terenu czwarty kwartał 2022

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: ZZM w uzgodnieniu z projektodawcą zmodyfikował zakres prac zgłoszonych w projekcie Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego. Projekt zaopiniowany pozytywnie ze wskazaniem na realizatora ZZM. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców dzielnicy
powrót