Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 6 NR 32:

Pawilon na styku ul.Rydla i Młynówki Królewskiej

Projekt odrzucony: Z informacji pozyskanych z Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa wynika, iż plan nie dopuszcza funkcji zadania w przeznaczeniu terenu w planie. Przedmiotowy teren ujęty jest w Kierunkach rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2019-2030 jako teren zieleni publicznej urządzonej – Park Młynówka Królewska. Jako kierunki działań inwestycyjnych dla tego terenu wskazano w ww. dokumencie rewaloryzację i integrację, oznaczającą scalanie, poprzez nadanie spójnego układu funkcjonalno-przestrzennego i stworzenie powiązań kompozycyjnych pomiędzy terenami wchodzącymi w skład kompleksu. Niezwykle istotne jest zachowanie ciągłości ciągu pieszego przebiegającego wydłuż Parku, stanowiącego jeden z wyznaczonych w Kierunkach(…) „zielonych korytarzy” tj. ciągów pieszych, rowerowych, lub pieszo-rowerowych, z zielenią towarzyszącą, łączących poszczególne tereny zieleni w ciągły system. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 6 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren zielony na działce nr 786/3 obr K2, objęty obszarem wpisanym w MPZP jako ZPp.3 i oznaczony jako punkt widokowy. Teren jest częścią parku Młynówka Królewska w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Rydla i ul. Jadwigi z Łobzowa.

Opis projektu

Charakterystycznym punktem na mapie Młynówki Królewskiej jest obszar u zbiegu ul. Rydla i Jadwigi z Łobzowa.
Jest to styk najdłuższego parku w Polsce i jednej z bardziej ruchliwych ulic w Bronowicach.
Projekt zakłada stworzenie we wskazanej lokalizacji pawilonu oraz rewitalizacji bezpośredniego otoczenia. Miejsce to ma być rodzajem otwartej, zadaszonej przestrzeni, zapraszającej do wspólnego spędzania czasu i wymiany myśli. 
Celem jest stworzenie uniwersalnej przestrzeni, zmiennej w zależności od pory dnia, roku, czy intencji osób, które w danym momencie będą z niej korzystać. Struktura ma gościć spotkania, czytania, występy, a jednocześnie przez większość czasu służyć jako kolejny obiekt rekreacji w parku miejskim.
W miesiącach chłodniejszych struktura będzie możliwa do adaptacji oferując schronienie przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Pawilon będzie wykonany z naturalnych materiałów w sposób pozwalający na demontaż, nie ingerując przez to na stałe w teren zielony. W projekcie przewidziane są elementy ruchome takie jak, krzesła, stoliki, oświetlenie umożliwiające jego adaptację w zależności od potrzeby. Obiekt będzie zamykał się w kwadracie o boku 6 m.

Koncepcja pawilonu zostanie przygotowana w ramach konsultacji społecznych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wskazane miejsce w którym planowane jest stworzenie pawilonu to obszar o dużym nasileniu ruchu nie tylko z uwagi na osoby spacerujące po parku Młynówka Królewska, ale również dzięki sąsiadującym instytucjom takim jak plac targowy “Rydla” przy ul. Młodej Polski, przedszkole samorządowe, szkołę podstawowa, liczne punkty handlowo-usługowe zlokalizowane na ul. Rydla oraz zabudowę mieszkalną otaczającą park. 
We wskazanej, tętniącej życiem przestrzeni miejskiej brakuje obecnie infrastruktury pozwalającej na wspólne spędzanie czasu, chwilę odpoczynku, czy organizację sąsiedzkich spotkań w miłym otoczeniu jednego z najciekawszych krakowskich parków. Aktualnie jedyną infrastrukturą pozwalającą na odpoczynek są ławki usytuowane wzdłuż ścieżki spacerowo rowerowej. 
Z uwagi na ciekawą lokalizację u zwieńczenia ul. Rydla pawilon może stanowić charakterystyczne miejsce zarówno dla Młynówki Królewskiej jak i dla otoczenia ul. Rydla, dopełniając tym samym istniejącą urbanistykę, braki infrastrukturalne oraz niosąc szereg plusów i zastosowań dla mieszkańców korzystających z okolicy w różnych celach. 
Wielozadaniowy pawilon zaprosi lokalną społeczność do wspólnego odpoczynku, wygodnego spożywania posiłków, czy organizację społecznych eventów takich jak spotkania sąsiedzkie, kółka dyskusyjne lub wydarzenia kulturalne. 
Pawilon ma za zadanie nie tylko podniesienie atrakcyjności i funkcjonalności przestrzeni miejskiej, integrację lokalnej społeczności, ale również promocję świadomego trybu życia. Zastosowanie naturalnych materiałów, brak stałej ingerencji, adaptowalność i możliwość demontażu ma również funkcję edukacyjną ,podkreślając wagę zrównoważonego rozwoju i ekologicznego budownictwa.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Realizacja zadań zawartych w projekcie 300 000,00 PLN
300 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Konsultacje + projekt Konsultacje społeczne, przygotowanie projektu i planu prac pierwsza połowa 2022
Budowa pawilonu i rewitalizacja otaczającego terenu Realizacja w oparciu o przygotowane projekty i pozwolenia druga połowa 2022

Załączniki

powrót