Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 14 NR 29:

Plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu - Ścieżka zdrowia

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 14 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Fragmenty działki miejskiej nr 102/4 w okolicy skrzyżowania ul. Sołtysowskiej i ul. Centralnej

Opis projektu

Projekt dotyczy zagospodarowania terenu na działce miejskiej poprzez stworzenie ogólnodostępnego, bezpiecznego placu zabaw o charakterze sportowym (typu ścieżka zdrowia) wraz z siłownią plenerową zachowując w jak najwyższym stopniu naturalny charakter terenu oraz istniejącą zieleń. Teren ten znajduje się w Czyżynach i jest na trasie pomiędzy Parkiem Lotników, a Łąkami Nowohuckimi, a więc na rekreacyjnej trasie dla pieszych i rowerzystów oraz w pobliżu wielu nowych osiedli które nie posiadają zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Miejsce idealne ponieważ w oddali od ruchliwej drogi, a istniejące drzewa zapewniają nieco zacienienia i osłonięcie od wiatru. Powstały plac zabaw i siłownia mogłyby stanowić część Terenu Sportowo-Rekreacyjnego (razem z boiskiem do gier zespołowych i pumptrack-iem), co idealnie wpisywałoby się w zapisy Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który w tym miejscu przewiduje tereny sportu i rekreacji. Docelowo byłoby to doskonałe miejsce dla każdego, kto chciałby aktywnie spędzać czas na zewnątrz.

Plac zabaw wielostanowiskowy, wysypany lokalnie piaskiem jako warstwa zabezpieczająca przed skutkami upadku. Takich stanowisk placu zabaw przewidujemy około 12 (byłyby to przykładowo: siatka do wspinaczki, dwie podwójne huśtawki, tunel, drabinka pozioma, most ruchomy lub równoważnia wisząca, poręcze gimnastyczne, równoważnie, płotki, przeplotnia podwójna, drążki gimnastyczne, zjeżdżalnia ze skarpy) . Natomiast stanowisk siłowni zewnętrznej byłoby 8 (orbitrek, narciarz, wioślarz, wyciskanie siedząc i wyciąg górny, twister i steper, rower). Niektóre stanowiska mogą być ze sobą połączone. Niezbędne byłoby też oczywiście zamontowanie ławek(2 szt.), koszy na śmieci(2 szt.) i stojaków na rowery(2 szt.). Wszystkie urządzenia powinny charakteryzować się stylem naturalnym i minimalistycznym, aby nie zaburzyć charakteru terenu.
(Przykładowe urządzenia w załączniku)
 
CZĘŚCI SKŁADOWE PROJEKTU I ZASADY JEGO REALIZACJI
-sporządzenie dokumentacji projektowej
-przygotowanie terenu
-roboty ziemne
-transport materiałów
-roboty budowlane
-dostawa i montaż urządzeń
-wykończenie stanowisk bezpieczną nawierzchnią
-uporządkowanie terenu budowy
 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości zabezpieczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ruch na świeżym powietrzu w dzisiejszych czasach ma bardzo ważne znaczenie. Spędzając aktywnie czas w pobliżu natury dbamy o zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Aktywność fizyczna wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój, sprawność i wydolność fizyczną oraz lepszą odporność organizmu. Nawet niewielka ilość ruchu na świeżym powietrzu jest o wiele korzystniejsza dla organizmu, niż intensywne ćwiczenia w zamkniętym pomieszczeniu. Chcemy dać możliwość mieszkańcom spędzania aktywnie wolnego czasu w sposób przyjemny, pożyteczny i bezpieczny. W szczególności martwimy się o dzieci, które coraz trudniej oderwać od komputerów i wirtualnego świata, a które nie mają gdzie spędzać wolnego czasu. Często bawią się na drogach osiedlowych i parkingach, bo nie mają w pobliżu innej alternatywy. Nie raz byliśmy świadkami licznych zdarzeń z udziałem dzieci, które o włos uniknęły tragedii. Miejsce to przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości spędzania wolnego czasu głównie przez dzieci i młodzież. Spacerując po okolicy widzimy, że dzieci bawią się w pokonywanie torów przeszkód, które same robią z patyków, dlatego przygotowaliśmy dla nich propozycję placu zabaw typu ścieżka zdrowia. Będzie to tor przeszkód z drabinkami, drążkami, równoważniami, itp., ale nie zabraknie również huśtawek. Dzieci uwielbiają takie miejsca, chętnie z nich korzystają i świetnie się tam bawią. Przy okazji także dorośli będą mogli zadbać o siebie korzystając z siłowni plenerowej.
Infrastruktura sportowa to wspaniała inwestycja w przyszłość dzieci, młodzieży i dorosłych oraz w ich zdrowie. Dlatego efektem współpracy mieszkańców – rodziców powstał pomysł projektu stworzenia ogólnodostępnego placu zabaw i siłowni zewnętrznej.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Dokumentacja Projektowa 60 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 502 617,00 PLN
562 617,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2022
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2023

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie placu zabaw wraz z siłownią w rejonie ul. Sołtysowskiej i ul. Centralnej. Jego realizacja wpłynie pozytywnie na integrację Mieszkańców i zachęci ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
powrót