Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 26:

KASZTANOWA ALEJA NA CYSTERSÓW - POSADŹMY DUŻE DRZEWA!

Projekt odrzucony: Projekt zakłada nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew kasztanowców przy pasie drogowym wzdłuż ulic Cystersów i Fabrycznej, na działkach o nr 556/3, 556/4, 556/5, 493/1, 646, 392/6, 396/10, 396/9, 396/8, 503/36, 646, 599/1, 599/2, w obrębie 5, jedn. ewid. Śródmieście. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Wydział Skarbu Urzędu Miasta Krakowa przekazał opinie w sprawie działki o nr 599/2, zgodnie z którą teren objęty jest wnioskiem w/s zbycia na drodze przetargowej na dopełnienie nieruchomości sąsiedniej, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego obszaru „Cystersów” - teren ten przeznaczony jest pod zabudowę usługową 12U. Z opinii przekazanych przez ZDMK, na przedmiotowym terenie zaplanowane są umowy inwestorskie na przebudowę dróg, planuje się przebudowę skrzyżowania ulic Fabrycznej i Cystersów na rondo oraz budowę drogi zgodnie z MPZP „Cystersów” na odcinku od al. Pokoju do ul. Fabrycznej. Ponadto, na przedmiotowym terenie brak jest zasadności sadzenia kasztanowców, obecnie w ramach gospodarki drzewostanem wymieniane są stare wiśnie na graby (zalecana kontynuacja szpaleru grabowego). Kasztanowiec stanowi mały % całości obsady, jest to 5-6 drzew starszych, które w najbliższych latach naturalnie przestaną występować na przedmiotowym terenie. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 lutego 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Pas przydrogowy wzdłuż ulic Cystersów i Fabrycznej (na odcinku między Mogilską a Aleją Pokoju)

Opis projektu

Projekt przewiduje kontynuację poprawy jakości i wyglądu zieleńców na działkach miejskich w pasie przydrogowym po obu stronach ulicy Cystersów oraz na odcinku ulicy Fabrycznej między Cystersów a Aleją Pokoju przy jednoczesnym zachowaniu istniejących drzew i nasadzeń. Pierwszy etap projektu wygrał w Budżecie Obywatelskim w 2020 roku. 

 
Aktualnie zieleń na tym terenie jest bardzo ograniczona i słabej jakości. Niewątpliwym atutem zieleni na tym terenie są kasztanowce rosnące przy Cystersów (widoczne na zdjęciach poniżej), które znacząco wyróżniają się z otoczenia, a dzięki nim ulica nabiera charakteru kasztanowej alei.  Stąd pomysł, by podtrzymać ten charakter poprzez nasadzenia nowych, dużych drzew kasztanowców wzdłuż Cystersów i Fabrycznej, na całej długości ulicy pomiędzy Mogilską a Aleją Pokoju. 
 
Szerokość pasów i znajdujących się na nich zieleńców jest różna w zależności od lokalizacji wzdłuż Cystersów. W związku z tym projekt powinien objąć wszystkie możliwe zieleńce znajdujące się na terenie działek miejskich wzdłuż Cystersów i Fabrycznej na odcinku między Mogilską a Aleją Pokoju. 
 
Do realizacji projektu należy wybrać takie rośliny (kwiaty, krzewy, wysokie trawy, duże drzewa), które nie będą zasłaniać widoczności na ulicy, wjazdów i wyjazdów z terenów osiedli, a jednocześnie będą wytrzymałe na trudne warunki środowiskowe (ograniczony dostęp do wody, spaliny, kurz), i będą spełniały funkcje dekoracyjne przez cały rok. W celu podtrzymania charakteru kasztanowej alei, do nowych nasadzeń drzew należy wybrać kasztanowce.
 
Ze względu na trudność w precyzyjnym wskazaniu terenów, które powinien objąć projekt, autorka oczekuje, że realizatorzy skonsultują z nią szczegółową lokalizację, zakres realizacji i rozwiązania projektowe. Jednocześnie autorka wyraża zgodę na potencjalne okrojenie projektu i jego wykonanie jedynie na części ulicy Cystersów / Fabrycznej w przypadku gdyby realizacji nie dało zamknąć się w jednorocznym harmonogramie Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ulice Cystersów i Fabryczna (między Cystersów a Aleją Pokoju) cechuje się dużym natężeniem ruchu, szczególnie w godzinach szczytu ponieważ jest wygodnym skrótem między krakowskimi arteriami, ulicą Mogilską i Aleją Pokoju. Jednocześnie wzdłuż tej ulicy położone są bardzo duże osiedla mieszkaniowe: Budrem, Cordia Cystersów Garden i Złota Brama. 
 
Projekt zakłada poprawę jakości życia mieszkańców tych osiedli poprzez nasadzenia nowych, dużych drzew kasztanowców celem kontynuacji obecnego charakteru ulicy, oraz wielosezonowych roślin dekoracyjnych w pasach przydrogowych po obu stronach Cystersów i Fabrycznej (między Cystersów a Aleją Pokoju). Teren ten przedstawia ogromny potencjał, który można wykorzystać by nie tylko stworzyć przyjazną przestrzeń, upiększyć ulice Cystersów i Fabryczna, zachęcić mieszkańców do spacerów wzdłuż niej, ale także poprzez nasadzenia nowych roślin zatrzymać kurz z ulicy i zwiększyć retencję. 
 
W zachodniej części Grzegórzek (rejon Cystersów - Fabryczna), poza kilkoma małymi działkami, nie ma już terenów należących do miasta, na których można realizować projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pasy przydrogowe wzdłuż Cystersów i Fabrycznej są jednak działkami miejskimi i zasługują na więcej uwagi.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Szczegółowe zaplanowanie zagospodarowania terenu po obu stronach ulicy Cystersów i Fabrycznej, i skonsultowanie projektu z autorką 50 000,00 PLN
Realizacja Przygotowanie terenu, prace porządkowe, nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew kasztanowców oraz innych wielosezonowych roślin dekoracyjnych zgodnie z projektem. 150 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Wykonanie projektu, wyłonienie wykonawcy styczeń - czerwiec 2022
Realizacja Realizacja zadania lipiec - grudzień 2022

Galeria

powrót