Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 9 NR 15:

Poidełka w zieleni- źródełka wody pitnej w Parku Solvay

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 9 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Solvay: w pobliżu sieci WA 1000 przy ul: Żywieckiej Bocznej oraz między Kościuszkowców, Niemcewicza, Zbrojarzy i Potokiem Rzewny

Opis projektu

Poidełka to bezpłatny dostęp do wody pitnej.  Ogólnodostępne ujęcia wody mają służyć mieszkańcom i wszystkim korzystającym z uroków Parku Solvay. Urządzenia zasilane będą z miejskiej sieci wodociągowej a woda, której  będzie można się w nich napić, jest w Krakowie bardzo dobrej jakości, co potwierdza MPWiK. Zdrój działać będzie od wiosny do jesieni. Poidełka powinno być odporne na korozję oraz warunki atmosferyczne. Podstawowe materiały z jakich zostaną wykonane to beton, stal nierdzewna oraz chromowane elementy armatury hydraulicznej. Instalacje powinny także być zabezpieczone powłoką antygraffiti. Jego forma powinna być dostosowana do otoczenia – czyli przestrzeni parkowej.
Dodatkowo w ramach zadania kontynuowane będą nasadzenia krzewów kwitnących w okolicy poidełka, by umilić przebywanie w parku Mieszkańców. Proponowane gatunki krzewów to: Róża ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Rugby'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''', jaśminowiec wony, tawulec pogięty ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Crispa'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''', złotlin japońskie ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Pleniflora'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''', hortensja oraz lilak Mayera ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Palibin''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Montaż poidełek na terenie Parku Solvay zachęci korzystających z wypoczynku w parku mieszkańców, osoby udające się do przychodni zdrowia, urzędów pocztowych, szkół i przedszkola, zlokalizowanych w pobliżu parku, do noszenia własnych butelek na wodę i ograniczenia zakupów napojów w butelkach PET, a tym samym zmniejszą się, wydatki każdego z nich, oraz ilość plastikowych odpadów w koszach. Jest to uzasadnienie ekonomiczno-ekologiczne. Woda z poidełek lepiej ugasi pragnienie w czasie upalnego lata i jest na pewno zdrowsza niż, napoje zawierające duże ilości cukru  lub alkoholu. W czasie upalnego lata chętnie skorzystają ze źródełek także, przebywające w parku, zwierzęta. Lokalizacja poidełek w parku bezpośrednio przy terenach sportowo-rekreacyjnych  zadecyduje o komforcie wypoczynku.
Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja: Opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, zakup i montaż poidła, wykonanie nasadzeń projekt i realizacja 310 000,00 PLN
310 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej Opracowanie dokumentacji projektowej 2022
Realizacja Realizacja robót budowlanych 2023
Charakterystyka długoterminowych skutków: Inwestycja pozytywnie wpłynie na potrzeby mieszkańców i zwierząt szczególnie w okresie wiosenno – letnim w dniach z podwyższoną temperaturą powietrza (okres upałów).
powrót