Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 180:

Leśny park aktywności przy Matecznym

Projekt odrzucony: Zarząd Infrastruktury Sportowej planuje budowę infrastruktury sportowo rekreacyjnej na wskazanym obszarze.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka nr 400/2 przy ul. Redemptorystów, Stare Podgórze, tzw. Kamieniołom Redemptorystów i okolice (50.03889245723442, 19.944319503704815)

Opis projektu

Jest to teren dawnego kamieniołomu, gdzie odsłonięte skały tworzą wyjątkowy klimat. Działka jest własnością Gminy Kraków, według obowiązującego MPZP jest przeznaczona na sport i rekreację. 

 
Ze względu na ukształtowanie terenu działka podzielona jest na dwie części, położone na różnych wysokościach. Wyżej usytuowany obszar to niezagospodarowany teren zielony. Niżej usytuowany obszar z asfaltową nawierzchnią wykorzystywany był kiedyś jako korty tenisowe, od dłuższego czasu często (mimo znaku zakazu) parkują tu samochody. 
 
Celem projektu jest uporządkowanie tego miejsca, nie zmieniając jego charakteru. 
 
Część działki położona na wzniesieniu to przepiękny zielony teren, który zostanie uporządkowany ze śmieci. Proponuje się stworzenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej lub/i wyznaczenie ścieżki biegowo/treningowej, która nie będzie ingerowała w leśny charakter tego miejsca. Proponuje się dosadzenie drzew, a także umieszczenie pni, które mogłyby służyć jako ławki/stoliki. Proponuje się także postawienie ławek w sąsiedztwie figury Matki Boskiej. 
 
W wyasfaltowanej części działki proponuje się zamontowanie na przykład: ławek, stolików, koszy na śmieci, urządzeń do ćwiczeń. W zależności od możliwości finansowo-czasowych proponuje się wymianę zniszczonej asfaltowej nawierzchni lub/i częściowe jej usunięcie, a także utworzenie wielofunkcyjnego boiska. Wymiana/naprawa nawierzchni umożliwi wykorzystanie tego terenu do jazdy na hulajnodze/rolkach/rowerkach. Powstanie przestrzeń dla sportu i aktywnej rekreacji dla wszystkich (na przykład: plenerowa siłownia/drążki/drabinki do ćwiczeń). 
 
Dawny kamieniołom stanie się miejscem, gdzie każdy będzie mógł aktywnie spędzić czas, a po wysiłku odpocząć wśród zieleni. Aktywności będą dostępne dla wszystkich grup wiekowych: dzieci i młodzieży oraz seniorów. Teren będzie także dostępny dla osób niepełnosprawnych. Obecnie funkcjonujące dwa osobne wejścia na działkę zostaną odnowione, przy wejściach staną kosze na śmieci. 
 
Zakres proponowanych działań będzie skonsultowany z odpowiednimi jednostkami miejskimi oraz mieszkańcami.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zagospodarowanie i uporządkowanie zaniedbanego od lat terenu dawnego kamieniołomu pozwoli stworzyć miejsce, gdzie całe rodziny będą mogły wspólnie i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu otoczeni przyrodą. Takiej przestrzeni w Podgórzu brakuje. Wykorzystanie kamieniołomu dla sportu, rekreacji i odpoczynku wśród zieleni wpisuje się w tradycję zapoczątkowaną przez Wojciecha Bednarskiego, twórcę parku nazwanego jego imieniem.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie zakresu działań Przygotowanie projektu funkcjonalnego poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami 50 000,00 PLN
Realizacja projektu Realizacja projektu 800 000,00 PLN
850 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja Konsultacje z mieszkańcami i przygotowanie zakresu działań I kwartał 2022
Realizacja projektu Realizacja projektu II-IV kwartał 2022

Galeria

powrót