Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 194:

Bezpieczne wiaty rowerowe na ulicach

Projekt odrzucony: Zgodnie z § 17.1 pkt. 1) Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty których efekty nie spełniają kryterium ogólnodostępności. Ogólnodostępność projektu należy rozumieć jako umożliwienie wszystkim albo ogółowi mieszkańców nieodpłatnej możliwości korzystania z efektów realizacji projektu wybranego w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt zakładający wykonanie systemu zamykanych wiat rowerowych („boksów”) z których będą korzystali mieszkańcy po zawarciu umowy najmu nie spełnia powyższego warunku ogólnodostępności. Założenie wykonania ok. 200 miejsc na rowery oraz przypisanie każdego miejsca do jednego mieszkańca przez okres maksymalnie 1 roku zawęża grono potencjalnych użytkowników projektu do ok. 200 osób. Ponadto wnioskodawca pomimo pisemnej i telefonicznej prośby jednostki nie wskazał lokalizacji dla realizacji zadania, co umożliwiłoby propozycję modyfikacji zadania w sposób zapewniający spełnienie kryterium ogólnodostępności. Budżet obywatelski sam w sobie stanowi specyficzną formę konsultacji społecznych, zatem nie jest dopuszczalne, aby projekty w treści zawierały informacje oraz wskazania do przeprowadzenia dodatkowych konsultacji społecznych na temat przedmiotu złożonego wniosku np. proponowanej lokalizacji. W związku z powyższym zakres propozycji zadania w ramach ww. projektu nie może być realizowany w ramach BO zgodnie z § 10 ust. 1 pkt 6 oraz § 17 ust. 1 pkt 1 Regulaminu BO.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Opis projektu

Projekt zakłada wykonanie  systemu bezpiecznych wiaty rowerowych. Na miejsca we wiatach będą zawierane umowy najmu, a  samo miejsce będzie przypisane  maksymalnie do jednego mieszkańca.  Maksymalny okres najmu w ramach budżetu obywatelskiego wynosi jeden rok. 
Ze względu na wymogi  formalne regulaminu Budżetu Obywatelskiego nie jest pobierana opłata za najem, tak więc mieszkańcy w trakcie trwania projektu nie ponoszą żadnych kosztów. Czas trwania projektu kończy się po wyczerpaniu puli pieniędzy. Po tym czasie tj. po zakończeniu projektu wiaty mogą być wynajmowane odpłatnie przez urząd tak jak to ma miejsce w Paryżu i Utrechtcie. 

Projekt wzorowany na istniejących systemach miast:

Projekt zakłada:
1. Stworzenie komórki w urzędzie do obsługi wiat tj.:
  • przyjmowania zgłoszeń z proponowaną lokalizacją,
  • uzgadnianie lokalizacji z zarządcą tj. z innymi jednostkami gminnymi i państwowymi,
  • podpisywanie umów z mieszkańcami na najem.
2.  Podpisanie umowy na dostawę i montaż wiat z firmą zewnętrzną w ramach zamówienia publicznego. 

Wiaty mogą być jedno lub wielomiejscowe. Cena za jedno stanowisko to około 2,5 - 5 tys. zł brutto. 
W Paryżu i Utrechcie stosuje się wiaty 6 miejscowe, otwierane mechaniczne lub elektronicznie,  na rowery klasyczne,  elektryczne i rowery z fotelikiem dziecięcym. 
Opcjonalnie wiaty mogą być wyposażone w przyłącze do ładowania rowerów elektrycznych.  


Przykładową wiatę uruchomioną w Paryżu przedstawia poniższe zdjęcie (źródło Paryż):

UZASADNIENIE PROJEKTU

Przechowywanie droższych rowerów klasycznych i elektrycznych na ulicy jest mocno problematyczne dla użytkowników. Rowery narażone są nie tylko na korozję, ale również na wandalizm lub kradzież. Po to, by zachęcić mieszkańców do codziennego korzystania z rowerów wzorem europejskich miast należy ułatwić im parkowanie, poprzez budowę wiat rowerowych.

Więcej o problematyce parkowania rowerów można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.eltis.org/sites/default/files/trainingmaterials/13_presto_infra_parkowanie_rowerow_na_osiedlach_0.pdf

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszty uzgodnień i opcjonalnie budowy przyłączy Pokrycie kosztów uzgodnień, pozyskania map oraz opcjonalnie robót budowlanych w zakresie przyłączy nN. 100 000,00 PLN
Dostawa i montaż wiat rowerowych Ogłoszenie przetargu na dostawę i montaż wiat. 900 000,00 PLN
Utworzenie komórki w urzędzie. Zatrudnienie osób do obsługi systemu, wynajem lokalu. 400 000,00 PLN
1 400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Utworzenie komórki w urzędzie. Powołanie komórki w urzędzie zajmującej się obsługą wiat 2022-01-1
Dostawa i montaż wiat rowerowych Rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy. Sukcesywne podpisywanie umówi dostawa wiat. 2022-04-1

Galeria

powrót