Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 146:

Pij kranowiankę w parku - więcej pitników zamiast plastików

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 6 Popularnych Parków miejskich w Krakowie

Dodatkowe lokalizacje: Park Bagry Wielkie, plaża wschód i plaża północ; Park Młynówka Królewska; Park Dębnicki; Park Decjusza; Park Ratuszowy; Park Stacja Wisła;

Opis projektu

Projekt zakłada montaż 7 pitników z wodą w 6 popularnych parkach Krakowa:

 1. Park Bagry Wielkie, plaża wschód i plaża północ
 2. Park Młynówka Królewska
 3. Park Dębnicki
 4. Park Decjusza
 5. Park Ratuszowy
 6. Park Stacja Wisła
Dostęp do wody pitnej ma znaczenie nie tylko dla komfortu ale również dla zdrowia mieszkańców. 
Zwłaszcza podczas uprawiania sportu, wysiłku, spaceru czy w upale powinniśmy wszyscy dbać o odpowiednie, regularne nawodnienie organizmu.
 
Jak podają źródła już 60% mieszkańców deklaruje picie wody z kranu, to wspaniały trend bo woda w Krakowa jest doskonałej jakości. 
Jednocześnie przebywając poza domem, z powodu braku dostępu do wody z kranu, mieszkańcy są skazani na kupno wody w plastikowych butelkach. Butelki te zapełniają kosze, których z powodu ogromnej ilości śmieci w miejscach rekreacji pojawia się coraz więcej, parki są zastawiane koszami. Pomimo tego kosze te są pełne plastikowych butelek bardzo szybko są przepełniane, wymagają opróżniania nawet kilka razy dziennie. 
 
Dzięki pitnikom możemy rozwiązać ten problem u źródła, zamiast opróżniać kosze kilka razy dziennie i ponosić koszty wywozu śmieci można po prostu udostępnić mieszkańcom dostęp do kranu i możliwość ponownego napełnienia butelki lub bidonu. 
 
Rozwiązujmy źródło problemu: ludziom chce się pić dlatego potrzebują dostępu do wody a nie większej ilości koszy na śmieci. 
 
Osoby korzystające z parków i miejsc rekreacji bardzo szybko przyzwyczają się, że idąc na spacer mogą napić się wprost z pitnika, napełnić wielorazową butelkę, biegacze czy rowerzyści będą mogli się napić bez konieczności noszenia ze sobą wody. 
W niedziele sklepy są zamknięte, tymczasem osoby spędzające czas w parku powinny mieć możliwość po prostu się napić i wypoczywać dalej a nie wracać do domu tylko dlatego, ze skończyła się woda w butelce a nowej nie ma nawet gdzie kupić. 
W Krakowie są już pitniki, ich instalacja w przestrzeni publicznej dowodzi ich przydatności i popularności wśród mieszkańców i turystów. 
Instalacja pitników w popularnych parkach, w miejscach gdzie blisko przebiega linia wodociągowa pozwoli zwiększyć komfort życia w mieście, poprawić zdrowie mieszkańców, zredukować ilość wywożonych plastikowych śmieci jak i kształtować korzystne postawy zdrowotne i proekologiczne wśród mieszkańców w każdym wieku. 
Istniejące w przestrzeni miejskiej pitniki są już zaznaczone na google maps, nowe pitniki również powinny być tam dodane tak, żeby każdy mógł znaleźć najbliższy pitnik.
Podobne rozwiązania i pitniki są stosowane również w europejskich miastach gdzie doskonale się sprawdzają. 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

 • Poprawa komfortu mieszkańców podczas wypoczynku i uprawiania sportu w krakowskich parkach
 • Kształtowanie postaw prozdrowotnych przez picie większej ilości wody wśród dorosłych i dzieci
 • Promocja picia krakowskiej Kranowianki wśród sceptyków przez przykład innych osób korzystających z pitników
 • Zredukowanie ilości śmieci plastikowych w parkach
 • Zredukowanie produkcji, kosztów wywozu i utylizacji śmieci platikowych pochodzących z butelek wyrzuconych przez mieszkańców
 • Poprawienie estetyki miejsc wypoczynku w miejskich parkach przez zmniejszenie problemu wysypujących się z koszy na śmieci plastikowych butelek
 • Promocja miasta jako ekologicznego, dbającego o zmniejszenie ilości plastikowych śmieci wśród turystów krajowych i zagranicznych
 • Możliwe w dłuższej perspektywie zmniejszenie ilości potrzebnych koszy na śmieci i poprawa komfotu wypoczynku w miejscach rekreacji
 • Dostęp do poidełka dla zwierząt dla zwierząt żyjących w parkach (wiewiórek, jeży, ptaków) 
 • Redukcja konieczności podstawiania beczkowozów z wodą pitną w czasie upałów
 • Promocja rozwiązania stawiania pitników w przestrzeni miejskiej wśród projektantów, urzędników i osób zarządzających obiektami i znajdujacymi się w miejskiej przestrzeni, popularyzacja korzyści wynikających z powszechnego dostepu do wody pitnej dla mieszkańców i w konsekwencji uwzględnianie takich rozwiązań w standardzie projektowania kolejnych, nowych obiektów miejskich. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i wykonanie Projekt koniecznych przyłączy i infrastruktury, zakup oraz montaż pitników wraz z niezbędną infrastrukturą we wskazanych parkach w miejscach korzystnych z punktu widzenia lokalizacji sieci wodociągowej. Pitniki powinny być oznaczone jako wykonane z BO. 1 085 000,00 PLN
1 085 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zaprojektowanie pitników Zaprojektowanie 2022
Realizacja pitników Realizacja robót budowlanych 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Inwestycja pozytywnie wpłynie na potrzeby mieszkańców i zwierząt szczególnie w okresie wiosenno – letnim w dniach z podwyższoną temperaturą powietrza ( okres upałów).
powrót