Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 207:

Z rodziną zajdziesz wyżej! Zajęcia wspinaczkowe dla rodzin

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Avatar Centrala Ruchu, ul. Sikorki 21A, 31-589 Kraków

Dodatkowe lokalizacje: Avatar Balicka Boulder przy ul. Balickiej 100 Reni Sport przy ul. Szymona Szymonowica 83 Centrum Wspinaczkowe Forteca przy ul. Rydlówka 32 Centrum Wspinaczkowe Forteca przy ul. Ludowej 6 Centrum Wspinaczkowe Forteca przy ul. Racławickiej 60 Bronx Bouldering przy ul. Ojcowskiej 166a Cube Baldy & Kawa przy ul. Centralnej 41a

Opis projektu

W ramach projektu "Z rodziną zajdziesz wyżej! Zajęcia wspinaczkowe dla rodzin" chcemy umożliwić rodzinom mieszkającym w Krakowie przekonanie się, że wspinanie to sport dostępny dla osób w każdym wieku i o każdej sprawności fizycznej pozwalający na ciekawe i aktywne spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych.  
 
Zajęcia skierowane są przede wszystkim do rodzin dopiero zaczynających swoją przygodę ze sportem.
 
 
Podczas regularnych spotkań, poprzez wspólną zabawę nakierowaną na wspinanie, rodziny będą stopniowo przełamywać ograniczenia własnego ciała i umysłu oraz budować pewność siebie i stopniowo uczyć się, czym jest świadomy ruch. Znajdą tu zatem miejsce dla siebie nie tylko najsprawniejsi członkowie rodzin, ale również osoby, które dopiero „wstają z kanapy” lub których przygoda ze sportem została zahamowana lub przerwana przez różne okoliczności życiowe (nadmiar obowiązków w domu i pracy, kontuzję, pandemię, ciążę itp.). Oczywiście osoby już wysportowane też nie będą się nudzić a zaawansowane wspinaczkowo zyskają dzięki zajęciom nową perspektywę na to, czym może być dla nich wspinanie. 
 

Poza aspektem sportowym, który stanowi przede wszystkim tło zajęć, istotne są również społeczne korzyści wynikające z uprawnia wspinaczki – nawet tej niskopiennej. Dzięki wspólnej aktywności dzieciaki i ich rodzice wzmacniają więzi rodzinne, pracują nad prawidłową komunikacją i uczą się nie tylko jak wspólnie cieszyć się sukcesem, ale również jak radzić sobie z porażką, która przytrafia się, co jakiś czas, w życiu każdej osoby.
 

Najlepsze warunki dla małych i dużych wspinaczy zajdziemy oczywiście na niezastąpionych krakowskich ścianach wspinaczkowych (które powstają jak grzyby pod deszczu) oraz w zlokalizowanych w mieście ogródkach skalnych (np. Zakrzówek, Las Wolski). Poniżej widać, równie piękne co krakowskie, ogródki skalne Jury Południowej.
 
 
 
Zajęcia odbywające się w ramach projektu podzielone zostaną na trzy etapy: 
1) Pierwsza tura cotygodniowych zajęć na ściance wspinaczkowej w podziale na dziesięć grup. Zajęcia trwają 1.5 godziny i odbywają się w grupach do dziesięciu osób. 
2) Zajęcia w terenie – w krakowskich ogródkach skalnych - w każdym tygodniu lipca spotkamy się z dziesięcioma rodzinami. Spotkania w skałach to jednorazowo około trzech godzin na grupę liczącą do dziesięciu osób. 
3) Druga tura cotygodniowych zajęć na ściance wspinaczkowej w podziale na dziesięć grup. Zajęcia trwają 1.5 godziny i odbywają się w grupach do dziesięciu osób.
 
Wszystkie prowadzone będą w formie zabaw wspinaczkowych dostosowanych do wieku i umiejętności uczestników i uczestniczek. Dzięki uczestnictwu w zajęciach osób w różnym wieku i o różnej wadze każdy będzie mieć możliwość nauki nie tylko samego wspinania, ale również asekuracji drugiej osoby. Tym samym pojawi się możliwość zbudowania niepowtarzalnej relacji opartej na zaufaniu i odpowiedzialności za drugą osobę, z którą wiążemy się jedną liną. Dodatkowo osoby biorące udział w zajęciach będą mieć okazję do zapoznania się z podstawowymi elementami kultury i etyki związanej ze wspinaniem. W ramach zajęć prowadzonych na świeżym powietrzu pojawią się również elementy edukacji ekologicznej.
 
 
Jak jeszcze mogą wyglądać takie zajęcia i co na nich robi Królik Wyścigowy możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej:
 

Uczestnikom, na czas zajęć, zapewniony zostanie nieodpłatnie również niezbędny sprzęt wspinaczkowy (uprzęże, przyrządy do asekuracji a w przypadku zajęć w skałach również kaski) oraz opieka instruktorów posiadających doświadczenie w prowadzeniu rodzinnych zajęć wspinaczkowych.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Chociaż nie da się zakwestionować prozdrowotnej roli sportu, to wciąż, w wielu przypadkach, zajęcia ruchowe przegrywają z biernymi formami wypoczynku.

 
Aby ruch postrzegany był jako atrakcyjna forma spędzania czasu warto zacząć uprawiać sport już w dzieciństwie. Warto zwrócić również uwagę na inny oczywisty fakt - dzieci w naturalny sposób powtarzają zachowania swoich rodziców. Zapewnienie im wspólnych, ciekawych zajęć ruchowych sprawia, że dzieci traktują sport jako oczywistą część ich życia i kontynuują jego uprawianie również po wejściu w dorosłość.
 
„Z rodziną zajdziesz wyżej – zajęcia wspinaczkowe” to działania mające na celu promowanie sportu jako atrakcyjnej alternatywy spędzania wolnego czasu. Ich wyróżnikiem jest ich rodzinny charakter – uczestnicy zajęć nie tylko zyskują nową, pozytywnie wpływającą na ich usportowienie pasję, ale również mogą dzielić ją ze swoją rodziną.

Istotnym aspektem rodzinnych zajęć, również wspinaczkowych, jest ich koszt i dostępność. Niewiele rodzin stać na zapewnienie całej rodzinie regularnych, odpłatnych zajęć wspinaczkowych w ramach sekcji. Z jednej strony komercyjne obiekty przewidują niewielkie zniżki dla rodzeństw, jednak nie obejmują one samych rodziców. Z drugiej strony, tak zwane „bilety rodzinne” pomimo atrakcyjnej ceny, nie uwzględniają instruktarzu i animacji zajęć. Sytuacja ta powoduje, że potencjalne rodziny wspinaczkowe zamiast rozwijać swoją pasję rezygnują z niej na rzecz innych (niekoniecznie sportowych) aktywności.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wejściówki na ścianki wspinaczkowe dla uczestniczek i uczestników Bilety rodzinne, są tańsze niż pojedyncze, zwykłe wejściówki. Średnio za osobę wychodzi około 22zł. Pierwszy cykl zajęć na ściance: 100 osób x 4 tygodnie x 2 miesiące x 22zł Drugi cykl zajęć na ściance: 100 osób x 4 tygodnie x 2 miesiące x 22zł 35 200,00 PLN
Zatrudnienie instruktorów Zatrudnienie jednego instruktora posiadającego doświadczenie w prowadzeniu rodzinnych zajęć wspinaczkowych (jeden instruktor powinien przypadać na maksymalnie 5 osób - niezbędne jest zatrudnienie dwóch osób) to koszt 150zł brutto za półtorej godziny zajęć.Pierwszy cykl zajęć na ściance: 10 zajęć w tygodniu x 4 tygodnie x 2 miesiące x 250zł brutto x 2 instruktorów. Drugi cykl zajęć na ściance: 10 zajęć w tygodniu x 4 tygodnie x 2 miesiące x 250zł brutto x 2 instruktorów. Zajęcia w skałach 3 zajęcia w tygodniu x 4 tygodnie x 500zł x 2 instruktorów 92 000,00 PLN
Promocja Kampania promocyjna w social mediach - 500 zł; gadżety dla uczestników - 1100 zł; ulotki składane (1000 szt.) - 300 zł; plakaty - 100 zł 2 000,00 PLN
129 200,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie do realizacji projektu Wybranie miejsc realizacji, rekrutacja instruktorów, podpisanie umów, przygotowanie komunikatów promocyjnych kwiecień 2022
Promocja projektu i rekrutacja uczestników Promocja projektu i rekrutacja uczestników kwiecień 2022
Realizacja pierwszej części zajęć Zajęcia na ściankach wspinaczkowych w podziale na 10 grup maj - czerwiec 2022
Realizacja drugiej części zajęć Zajęcia w ogródkach skalnych Krakowa lipiec 2022
Realizacja trzeciej części zajęć Zajęcia na ściankach wspinaczkowych w podziale na 10 grup wrzesień - październik 2022
Zamknięcie i podsumowanie projektu Zamknięcie i podsumowanie projektu wraz z rozliczeniem listopad 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Umożliwienie rodzinom mieszkającym w Krakowie przekonanie się, że wspinanie to sport dostępny dla osób w każdym wieku i o każdej sprawności fizycznej pozwalający na ciekawe i aktywne spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych.
powrót