Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 8 NR 33:

Aktywni na plus. Animacja czasu wolnego dla dzieci i dorosłych

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 8 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 7 w Krakowie ul. Skotnicka 86, 30 - 394 Kraków (22.929710900000032)

Opis projektu

Projekt ma na celu organizację zarówno warsztatów stacjonarnych jak i wyjazdowych, umożliwiających zapoznanie się z lokalną kulturą oraz przyswajanie wiedzy w nowoczesny i interesujący sposób. Warsztaty będą mieć charakter aktywizujący zarówno dzieci jak i dorosłych oraz będą wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Warsztaty stacjonarne będą się odbywać w podziale na grupy wiekowe dzieci, a ponadto będą organizowane także spotkania dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Podczas warsztatów dzieci będą mieć szanse przyswoić wiedzę z zakresu interesujących ich tematów dotyczących różnorodnych dziedzin nauki i kultury. Dzięki warsztatom zostanie poszerzona wiedza ogólna dzieci oraz w sposób nowoczesny i przyjemny zapoznają się z  lokalną historią i nauką. Warsztaty prowadzone będą przez osoby będące specjalistami w danej tematyce. Aby urozmaicić zajęcia, w razie potrzeby, dla uczestników dostarczane będą odpowiednie do omawianej tematyki materiały. Celem wzmocnienia przekazu z zajęć stacjonarnych planuje się organizację warsztatów wyjazdowych, do wskazanych w projekcie miejsc (lub w razie braku ich dostępności do podobnych), które obejmą zwiedzanie ważnych i ciekawych placówek kulturalnych oraz naukowych. Dzieci pod okiem przewodników będą mieć szansę na zwiedzenie interesujących miejsc w swojej okolicy, co z pewnością pomoże im lepiej poznać lokalną kulturę i historię. W Krakowie i okolicy znajdują się również nowoczesne i pełne inspiracji placówki naukowe, które z pewnością pobudzą w dzieciach ciekawość otaczającego ich świata. Warsztaty będą stanowiły ciekawy i interesujący sposób spędzania wolnego czasu, który z pewnością przyczyni się do odkrycia nowych talentów u ich uczestników, wszechstronny rozwój dzieci może odbywać się tylko przy udziale ich rodzin. Z tego względu na terenie placówki szkolnej będą się odbywać zajęcia dla rodzin z dziećmi. Rodziny będą mogły podczas zajęć nie tylko zdobywać wiedzę, ale również zacieśniać łączące je więzi. Rodzice z pewnością będą mogli rozwijać swoje kompetencje wychowawcze i rodzicielskie oraz dzielić się między sobą wiedzą i doświadczeniem. Celem projektu jest także zachęta skierowana zarówno do dzieci jak i do rodziców: do tradycyjnego sposobu zdobywania wiedzy i umiejętności, jakim jest praca w grupie, Warsztaty wyjazdowe pozwolą rodzinom na aktywne i wspólne spędzenie czasu poza domem. Ten rodzaj aktywności z pewnością będzie sprzyjał integracji rodziny i zacieśnianiu ich więzi oraz pozwoli na zdobywanie wiedzy w nowoczesny sposób.

Celem projektu  jest również aktywowanie dzieci poprzez organizację dla nich różnych spektakli, teatrzyków, koncertów itp. W ten sposób dzieci będą mogły zapoznać się z kulturą. Spektakle, teatrzyki, czy inne wydarzenia kulturalne np. mini koncerty, zorganizowane w szkole, będą dostępne dla dzieci w różnym wieku.

W trakcie trwania projektu zostanie zorganizowana impreza z okazji Dnia Dziecka, będzie to również zachęta do uczestnictwa w projekcie i jednocześnie promocja aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu w gronie rodziny
i rówieśników, co jest szczególnie ważne ze względu na izolację społeczną spowodowaną pandemią.

Projekt jest propozycją na aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez ciekawe zajęcia edukacyjne, kulturalne i ogólnorozwojowe dla dzieci i rodziców oraz imprezę integrującą wszystkich członków rodzin. Nabór dzieci i rodziców na zajęcia będzie się odbywał głównie przez formularz zgłoszeniowy na specjalnie utworzonej stronie internetowej projektu, poprzez media społecznościowe i stronie internetowej szkoły, w której będzie realizowany projekt wg kolejności zgłoszeń do limitu miejsc w poszczególnych grupach.

 

Dla projektu zostanie stworzona dedykowana strona internetowa, zawierająca m. in.: opis projektu, plan
i harmonogram zajęć, warsztatów oraz formularz zgłoszeniowy dla uczestników. Celem tych działań będzie uzyskanie jak największego zasięgu informacyjnego i umożliwienie mieszkańcom dzielnicy VIII Dębniki zapisu na zajęcia wskazane w przedmiotowym projekcie. Zgłoszenia będą przyjmowane od wszystkich rodziców z dziećmi z dzielnicy VIII do wyczerpania limitu miejsc.

 

W ramach projektu planowane jest zorganizowanie następujących aktywności:

Warsztaty stacjonarne dla dzieci w różnym wieku:

 

warsztaty cykliczne Zumba Kids and junior – taniec zumba to połączenie podstawowych rytmów i ruchów ciała takich tańców jak: salsa, cumbia, merengue, hip hop, reggaeton i innych. Dzieci uczą się choreografii do muzyki wielu kultur, a także pracy zespołowej, szacunku, odpowiedzialności i zaufania. Podczas zajęć kształtuje i rozwija się kreatywność oraz pamięć, koordynacja i równowaga. Zajęcia będą  prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć (certyfikaty, dyplomy itp.).

 

Warsztaty odbywać się będą w podziale na 5 grup wiekowych dzieci (I grupa 3-4 lata, II grupa 4-6 lat, III grupa 7-9 lat, IV grupa 9-12 lat, V grupa 12-14 lat).

Każda grupa wiekowa będzie mieć zajęcia 1 raz w tygodniu przez 7 miesięcy; w każdej grupie wiekowej może być max. 25 dzieci.

 

 

warsztaty jednorazowe:

warsztaty taneczne – nauka i/lub zabawa przez taniec, warsztaty przeprowadzone będą przez profesjonalnego tancerza legitymującego się odpowiednim dyplomem lub instruktora tańca.

warsztaty teatralne - podczas zajęć prowadzonych pod okiem zawodowego aktora lub instruktora/nauczyciela aktorstwa dzieci będą możliwość poćwiczyczenia dykcji, emisji głosu czy nauczyć się interpretacji tekstu. Będzie to także idealna okazja, aby obyć się ze sceną oraz nabrać pewności siebie.

warsztaty kulinarne – pod okiem kucharza lub osoby posiadającej doświadczenie zawodowe w  gastronomii (certyfikat, dyplom ukończenia szkoły, kursu gastronomicznego itd.) dzieci będą mieć okazję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania, przygotują zdrowe i smaczne posiłki. Podczas warsztatów szczególny nacisk powinien zostać położony na zdrowy i aktywny styl życia z  uwzględnieniem kwestii związanych z popularyzacją racjonalnego odżywiania wśród dzieci i  młodzieży.

warsztaty podróżnicze – będą miały na celu przybliżenie świata i kultury innych krajów, oraz zachęcić  do wyruszenia w podróż w nieznane. Podczas zajęć dzieci będą mogły odkrywać i  poznawać miejsca znane i nieznane w Polsce i na świecie. Warsztaty będą wzbogacone o pokazy multimedialne, literaturę, opowieści, rekwizyty, muzykę, a także mapę interaktywną i  będą miały na celu rozbudzenie ciekawości świata, kształtowania postawy pełnej tolerancji i szacunku dla odrębnych kultur, religii i sposobu myślenia. Warszaty będą prowadzone np. przez podróżników, pasjonatów podróżowania, znanych obieżyświatów czy inne osoby lubiące podróże itp.

 

 

Warsztaty odbywać się będą w podziale na 8 grup wiekowych dzieci:  I grupa 3-4 lata, II grupa 4-6 lat, III grupa 7-8 lat, IV grupa 7-8 lat, V grupa 9-10 lat, VI grupa 9-10 lat, VII grupa 11-12 lat, VIII grupa 13-14 lat

Każda ww. grupa wiekowa będzie mieć zajęcia 1 raz w projekcie, czas trwania 1 warsztatu (dla jednej grupy wiekowej): 120 minut; w każdej grupie wiekowej może być max. 25 dzieci.

 

 

Warsztaty stacjonarne dla rodziców z dziećmi w różnym wieku:

 

warsztaty cykliczne:

warsztaty Zumba –fitness – zajęcia, które łączą intensywny i efektywny trening cardio z  pracą nad gibkością i elastycznością ciała, wprawiając przy tym w doskonałe samopoczucie. Czas trwania jednych zajęć to 45 minut.

warsztaty z robotyki lub Minecraft’a – zajęcia z robotyki to połączenie zabawy z nauką. Z pomocą edukacyjnych klocków LEGO dopasowanych do wieku dzieci, młodzi robotyce będą  uczyć się konstruowania najprawdziwszych robotów. Czas trwania jednych zajęć to 60 minut.

Warsztaty odbywać się będą w podziale na 5 grup wiekowych dzieci: (I grupa 3-4 lata, II grupa 4-6 lat, III grupa 7-9 lat, IV grupa 9-12 lat, V grupa 12-14 lat). Każda grupa wiekowa będzie mieć zajęcia 1 raz w tygodniu przez 7 miesięcy; w każdej grupie wiekowej może być max. 25 osób (rodzice i dzieci)

 

 

Warsztaty jednorazowe dla rodziców z dziećmi w różnym wieku:

warsztaty ilustratorskie będą zachętą do spróbowania swoich sił w różnych obszarach działalności artystycznej, mogą rozbudzić zainteresowanie tworzeniem i sztuką. Tworzenie ilustracji to świetne ćwiczenie dla wyobraźni - skłania do poszukiwaniu relacji pomiędzy tekstem a tworzonym obrazem - stawia przed dzieckiem konkretne zadanie, jakim jest własna interpretacja utworu literackiego. Podczas warsztatów ilustratorskich dzieci poznają różne rodzaje ilustracji oraz różne techniki graficzne i malarskie. Zajęcia prowadzone będą  przez ilustratora z odpowiednimi uprawnieniami, doświadczeniem, nauczyciela plastyki, itp. 

Warsztaty odbywać się będą w podziale na 5 grup wiekowych dzieci: (I grupa 3-4 lata, II grupa 4-6 lat, III grupa 7-9 lat, IV grupa 9-12 lat, V grupa 12-14 lat) w zajęciach wezmą udział też rodzice ww. dzieci. W każdej grupie może być max. 25 osób (rodzice i dzieci). Zajęcia będą trwać 120 min; zajęcia 1 raz w projekcie dla każdej ww. grupy uczestników.

 

warsztaty bożonarodzeniowe - pod okiem instruktora uczestnicy (rodzice i dzieci) wykonają różne bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne. Warsztaty będą prowadzone przez artystów, rękodzielników, rzemieślników, instruktorów rękodzieła artystycznego, czy animatorów kultury itp. Przewiduje się 10 grup uczestników zajęć,  do limitu 25  osób w  grupie (rodziców z dziećmi) w różnych grupach wiekowych dzieci: 2x grupa 3-4 lata, 2x  grupa 4-6 lat, 2x grupa 7-9 lat, 2x grupa 9-12 lat, 2x grupa 12-14 lat, Zajęcia będą trwać 120 min; zajęcia 1 raz w projekcie dla każdej ww. grupy uczestników.

 

warsztaty wielkanocne - pod okiem instruktora uczestnicy (rodzice i dzieci) wykonają różne wielkanocne ozdoby świąteczne. Warsztaty będą prowadzone przez artystów, rękodzielników, rzemieślników, instruktorów rękodzieła artystycznego, czy animatorów kultury itp. Przewiduje się 10 grup uczestników zajęć,  do limitu 25  osób w grupie (rodziców z dziećmi) w różnych grupach wiekowych dzieci: 2x grupa 3-4 lata, 2x grupa 4-6 lat, 2x grupa 7-9 lat, 2x grupa 9-12 lat, 2x grupa 12-14 lat; zajęcia będą trwać 120 min.

 

 

Warsztaty wyjazdowe dla rodziców z dziećmi z których przynajmniej jedno jest w wieku do 8 lat.  

 

W każdym wyjeździe będzie brało udział do  150 osób tj. rodzice z dziećmi, w tym ewentualnie przewodnicy. Wyjazdy będą jednodniowe. Organizator zapewni w szczególności: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, wynajem autokarów, ubezpieczenie, przewodników itp. Wyżywienie nie będzie zapewnione przez organizatora.

 

Zostanie zorganizowanych min. 7 wyjazdów  do miejsc, gdzie rodzice z dziećmi będą mogli uczestniczyć w  aktywnościach sportowo rekreacyjnych, kulinarnych np. do:

trzech gospodarstw agroturystycznych, gdzie będzie możliwość m.in.:

zapoznania się z  tematyką opieki nad zwierzętami, z historią pieczenia chleba itd.

uczestniczenia w warsztatach np. pszczelarskich, historycznych itp.

zwiedzania mini zoo, naukę jazdy konnej czy spacer ścieżką ekologiczną itd.

jednego parku miniatur, gdzie będą miały możliwość zwiedzania budowli charakterystycznych dla każdego z państw (np. Park Miniatur Inwałd),

jednego gospodarstwa tematycznego związanego z inną kulturą np. wioski indiańskiej, gdzie będą np. odbywać się warsztaty ekologiczno-kulinarne, pieczenie chleba, wyciskanie soku, będzie można wziąć udział w grach terenowych, warsztatach muzycznych czy  warsztatach rękodzieła itp.

Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego (zwiedzanie muzeum),

Żywego Muzeum Obwarzanka (zapoznanie się z historią obwarzanka, możliwość własnoręcznego wypieku).

 

W razie braku możliwości wyjazdu do określonych miejsc zostaną zaproponowane inne miejsca, o podobnym charakterze działalności.

 

Warsztaty wyjazdowe dla starszych dzieci od 9 do 14 lat.  

 

W każdym wyjeździe będzie brało udział do  150 dzieci, w tym ewentualnie przewodnicy. Wyjazdy będą jednodniowe. Organizator zapewni w szczególności: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, wynajem autokarów, ubezpieczenie, przewodników, opiekunów itp. Wyżywienie nie będzie zapewnione przez organizatora.

 

Zostanie zorganizowanych min 7 wyjazdów do miejsc, gdzie dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w aktywnościach sportowo-rekreacyjnych, kulinarnych w np:

 

 • warsztatach pieczenia ciasteczek,  lepienia pierogów, pieczenia chleba itp. (np. Stara Osada Młynarska),
 • odkrywanie tajemnic dawnych rzemiosł i np. wyprawa solnym szlakiem itp. (np. Centrum aktywnego wypoczynku w Rzezawie lub inne),
 • lekcji tańca w plenerze, grze miejskiej, skorzystania z placu zabaw, spacerze po tamie lub innej ścieżce o tematyce przyrodniczej itp. (np. Wokół Jeziora Dobczyckiego),
 • warsztatach ekologiczno-kulinarnych: pieczenia chleba, wyciskania soku, warsztatach muzycznych, warsztatach rękodzieła, grach terenowych itp.(np. gospodarstwo tematyczne związane z inna kulturą np. wioska indiańska),
 • własnoręcznym wypieku obwarzanka, zapoznania się z historią obwarzanka (np. Żywe Muzeum Obwarzanka),
 • wystawie z klocków lego ( np. Historyland),
 • koncercie, przedstawieniu teatralnym, muzycznym itp. np. (Filharmonia Krakowska/Opera/ Teatr Bagatela)

W razie braku możliwości wyjazdu do ww. miejsc zostaną zaproponowane inne miejsca, o podobnym charakterze działalności.

 

 

Organizacja bezpłatnych spektakli i teatrzyków dla dzieci.

 

Planowanych jest minimum 7 spektakli, teatrzyków, przedstawień lub mini koncertów, które odbywać się będą raz w  miesiącu od poniedziałku od piątku w godzinach popołudniowych. W jednym z wyżej wymienionych wydarzeń będzie mogło uczestniczyć ok. 100 osób.

 

Organizacja imprezy okolicznościowej z okazji Dnia Dziecka.

 

W trakcie eventu planowane są aktywności taneczne, zabawy sportowe, wynajęcie zabawek dla młodszych dzieci, darmowa wata cukrowa, wynajęcie animatorów zabaw, prowadzący, didżej, malowanie twarzy, dmuchańce, fotobudka, trampoliny, inne atrakcje np. Miszka Miki.

 

 

Warsztaty i zajęcia zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi wynikającymi np. z 

pandemii. Organizator zapewni uczestnikom środki do dezynfekcji oraz maseczki. W razie zakazu organizowania

warsztatów/zgromadzeń w związku z sytuacją epidemiologiczną, warsztaty stacjonarne oraz spektakle, teatrzyki  mogą zostać np. przeprowadzone w formie on-line. W razie konieczności zostanie rozważona alternatywna forma realizacji pozostałych aktywności.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kluczowym celem projektu jest:

 • stworzenie szans rozwoju zainteresowań dzieci poprzez umożliwienie im zdobywania wiedzy i umiejętności w  intersujący sposób,
 • integracja rodzin poprzez wspólny udział w zajęciach,
 • rozwijanie kompetencji rodzicielskich i wychowawczych rodziców poprzez uczestnictwo w nieodpłatnych warsztatach,
 • zdobywanie wiedzy o lokalnej historii i kulturze.

 

Zajęcia mają na celu wpływać na sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci i rodziców. Rodzice będą mieli łatwy dostęp do warsztatów rozwojowych dla dzieci i zamiast czasu z laptopem czy telefonem komórkowym, będą mogli proponować pociechom aktywną formę spędzania czasu z rówieśnikami. Projekt ma na celu  wpływać na zachowanie dzieci, nie tylko poprzez rozwój umiejętności poznawczych, ale przede wszystkim rozwój emocjonalny, wsparty siłą przynależności do grupy rówieśniczej w której dziecko się dobrze czuje. Zwiedzanie okolicznych palcówek kulturalnych i naukowych wpłynie na lepsze poznanie swojej małej ojczyzny. Celem projektu jest  zaktywizowanie zarówno dzieci i rodziców do poznania otaczającego ich świata. Organizacja warsztatów dla rodzin z dziećmi pozytywnie wpłynie na relacje rodzinne, co będzie miały wpływ na harmonijny rozwój dzieci.

 

Kluczowe benefity projektu:

 • stworzenie przestrzeni do rozwoju talentów i zainteresowań dzieci,
 • stworzenie możliwości rozwoju zainteresowań i pasji dla dzieci w różnym wieku, oraz kreowania nowych zainteresowań,
 • wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju,
 • tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa,
 • tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w  odniesieniu do różnorodnych sfer aktywności,
 • stworzenie miejsca do wspólnego spędzenia czasu dla rodziców i dzieci,
 • podniesienie kompetencji wychowawczych i rodzicielskich,
 • zapewnienie dzieciom i rodzicom możliwości aktywnego spędzania czas.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Warsztaty stacjonarne dla dzieci w różnym wieku Zatrudnienie specjalistów prowadzących warsztaty; organizacja warsztatów; w tym wynagrodzenie dla specjalistów, zakup pomocy i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zajęć 35 000,00 PLN
Warsztaty stacjonarne dla rodziców z dziećmi w różnym wieku Zatrudnienie specjalistów prowadzących warsztaty; organizacja warsztatów;w tym wynagrodzenie dla specjalistów, zakup pomocy i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zajęć 35 000,00 PLN
Organizacja aktywności sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych dla dzieci Organizacja czasu wolnego dla dzieci w tym szczególności: -organizacja spektakli, teatrzyków, koncertów muzycznych w tym koszt związany z wynajęciem grupy teatralnej, - organizacja imprezy okolicznościowej z okazji Dnia Dziecka w tym np. zatrudnienie prowadzącego, didżeja, wynajęcie zabawek dla młodszych dzieci, zakup waty cukrowej, wynajęcie animatorów zabaw, zatrudnienie osoby zajmującej się malowaniem twarzy dzieci, wypożyczenie dmuchańców, trampoliny, fotobudki,ubezpieczenie, ochrona itp. 70 000,00 PLN
Koszt wynajmu sali lekcyjnych, auli i placu otaczjącego budynek szkolny Promesa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, ul. Skotnicka 86 26 800,00 PLN
Warszaty wyjazdowe dla dzieci Organizacja warsztatów wyjazdowych w tym np. wynajem autokatów, wyżywienie dla uczestników, bilety wstępu dla zwiedzających obiektów, ubezpieczenie, przewodnicy, opiekunowie 100 000,00 PLN
Warszaty wyjazdowe dla rodziców z dziećmi Organizacja warsztatów wyjazdowych w tym np. wynajem autokatów wyżywienie dla uczestników, bilety wstępu dla zwiedzających obiektów, ubezpieczenie, przewodnicy, opiekunowie 100 000,00 PLN
Kosz zakupu materiałów potrzebnych do zajęć m.in. artykułów biurowych, środków czystości, artykułów higienicznych, środków do dezynfekcji Np.zakup: artykułów biurowych, platformy do prowadzenia wideokonferencji, środków do dezynfekcji, maseczek, rękawiczek, środków czystości itp 6 000,00 PLN
Koszty związane z promocją projektu: dedykowana strona internetowa z formularzem zgłoszeniowym, projekt ulotek i plakatów, ulotki, plakaty Strona internetowa z formularzem zgłoszeniowym, projekt i druk ulotek oraz plakatów 15 000,00 PLN
Koordynacja projektu i obsługa księgowo-prawna Koordynacja realizacji zadania w tym nabór uczestników do projektu, sporządzanie harnomogramu zajęć, wydarzeń imprez, prowadzenie strony internetowej 40 000,00 PLN
427 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wyłonienie organizatora projektu Wyłonienie realizatora projektu. styczeń-marzec 2022 r.
Reklama i promocja projektu Utworzenie i prowadzenie strony internetowej dotyczącej projektu. Na terenie dzielnicy będą dystrybuowane plakaty i ulotki informacyjne. kwiecień-grudzień 2022 r.
Rekrutacja do projektu Zapisy poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy kwiecień-grudzień 2022 r.
Realizacja projektu Realizacja warsztatów stacjonarnych oraz wyjazdowych dla dzieci oraz rodzin z dziećmi , organizacja spektakli, teatrzyków oraz imprezy z okazji Dnia Dziecka kwiecień - grudzień 2022 r.
Zakończenie i rozliczenie projektu Zakończenie i rozliczenie projektu grudzień 2022 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zainteresowanie dzieci i ich rodzin kulturą i nauką poprzez organizację warsztatów edukacyjnych zarówno stacjonarnych jak i wyjazdowych, oraz promowanie integracji społecznej poprzez imprezę okolicznościową z okazji Dnia Dziecka.
powrót