Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 201:

PRAWO DO FIKOŁKÓW na Bulwarach!Zieleń!Architektura do zabawy

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bulwar Inflancki nad Wisłą w Krakowie, pomiędzy ul. Piekarską a ul. Skawińską, w sąsiedztwie Skałki

Opis projektu

PRAWO DO FIKOŁKÓW na Bulwarach! Zieleń i architektura do zabawy.

 
Prawo do fikołków dla każdego! Dla młodszych, dla starszych i dla czworonogich przyjaciół. Odświeżmy i udoskonalmy dobrze nam znane miejsce na Bulwarach Wiślanych.
 
Co chcemy zrobić?
● Utworzyć siłownie, jakiej w nie widział nikt, a wraz z tym: uporządkować istniejące maszyny oraz dokupić nowoczesne, profesjonalne sprzęty do uprawiania sportu na świeżym powietrzu – zarówno dla tych wprawionych i tych, co zaczynają swoją przygodę ze sportem.
● A to nie wszystko – ta „nowoczesność i profesjonalizm” to nie kolejne nudne maszyny – chciałybyśmy, aby były to urządzenia jedno- i wielostanowiskowe z wbudowanym systemem do zmiany obciążenia, które będzie można samodzielnie regulować i dopasowywać poziom trudności.
● Ułatwić komfortowe przebieranie się dzięki zamontowaniu przebieralni z szafkami na odzież.
● Ugasić pragnienia zarówno swoje, jak i swoich pupili stawiając pitniki na wodę.
● Rozbudzić wyobraźnie dzieci tworząc sensoryczny ogródek, przyjazną piaskownice oraz ćwiczyć ich zręczność i sprawność na drewnianej rzeźbie zabawowej o przyjaznym kształcie sówki.
● Urozmaicić otaczającą Bulwary Wiślane naturę. Posadzić więcej krzewów, kwiatów oraz traw – a zarazem utworzyć strefę prawdziwego chilloutu z hamakami!
● Wyposażyć teren o niezbędne kosze na śmieci i dodatkowe oświetlenie.
● Sprawić, że spacer dla czworonoga nie będzie tylko bieganiem po trawie – chcemy stworzyć ogród zabaw dla psów z różnymi atrakcjami.
● Odnowić boisko do gier zespołowych.
● Na pewno nie zostawiać rowerzystów samych! Proponujemy więcej stojaków i samoobsługową stację naprawy rowerów.
● Zmodernizować chodniki, utworzyć ścieżki – obowiązkowo!
 
 

foto: Mateusz Kaczan

Siłownia, jakiej nie widział nikt
Ogólnodostępna, profesjonalna siłownia z nowoczesnymi maszynami zupełnie bez potrzeby kupowania karnetu. Zarówno dla tych bardziej doświadczonych, jak i dla początkujących, dla osób starszych i dzieci. Brzmi jak marzenie? Owszem – i dlatego chcemy je spełnić! Ostatnie niestabilne czasy pokazały wszystkim, jak wielkie znaczenie ma w naszym życiu ruch, który jest nierzadko złotym środkiem w utrzymaniu ciała oraz umysłu w zdrowiu i spokoju. Ponadto, nie od dzisiaj wiadomo, że najprzyjemniejsza aktywność fizyczna jest pośród natury, chłodnego wiatru, ze śpiewem ptaków w oddali, zapachem trawy i ujmującym widokiem – i tak właśnie idealnie jest na Bulwarach Wiślanych. Brakuje tylko.. sprzętów. Chcemy stworzyć siłownię, jakiej nie widział nikt! Siłownię zewnętrzną podzieloną na kilka obszarów zgodnie z różnymi rodzajami treningów fizycznych. Nowoczesną i profesjonalną, na której każdy z nas będzie mógł wybrać swój poziom trudności i łatwo zmieniać obciążenia (nawet do 160kg) – wszystko po to, aby z treningu wycisnąć tyle, ile się da, a w miarę wprawy wyciskać jeszcze więcej. Siłownię, na której nie zabraknie również drążków, drabinek, obręczy, steperów i wielu innych elementów. Siłownię, w której nie zapomnimy o sprzęcie dostosowanym specjalnie dla najstarszych z nas, jak i najmłodszych – tak, takie maszyny też są! A co, gdy dopiero zaczyna się swoją przygodę z sportem? Na każdym urządzeniu będzie widniał QR kod, który wyświetli na ekranie telefonu instruktaż poprowadzony przez profesjonalnego trenera. Może rodzinne niedzielne spacery zamienią się w rodzinny trening cardio? Siłownia łącznikiem pokoleniowym? Taką mamy nadzieję, dlatego chcemy sportowe prawo do fikołków dla każdego!

kompanpolska.pl

 
Przebieralnie z szafkami na odzież? Jesteśmy na tak!
Skojarzenia są proste: jak myślimy siłownia to myślimy strój sportowy, a jak strój to przebieralnia. W tradycyjnej siłowni – pestka, w każdej taka jest. A co z siłowniami zewnętrznymi? Słuchy nas dochodzą, że jest taka jedna, istnieje, nawet ma się dobrze, ale jest w Parku Agrykola w Warszawie (i nawet postawiono ją właśnie dzięki zgłoszeniu do Budżetu Obywatelskiego). Chcemy, aby również takie przebieralnie z szafkami swój kącik znalazły na Bulwarach Wiślanych. To byłby kolejny krok, aby ułatwić nam wszystkim korzystanie z siłowni.

puczynski.pl/pdt/2281/22-37-02


W Krakowie pije wodę z kranu
Co tu dużo mówić: woda w Krakowie jest naprawdę spoko! A jeszcze bardziej zyskuje, gdy jest w zasięgu naszych rąk – i to całkowicie za darmo. Chcemy zamontować pitniki na wodę, dzięki którym ugasimy pragnienia zarówno my, jak i nasi czworonożni przyjaciele. Dodatkowo, w pitnikach będzie również możliwość nalania wody do bidonu.

pinterest.com

Zabawa dziecka = rozwój
Zabawa dla dziecka jest wszystkim – nauką, rozwojem fizycznym, społecznym i emocjonalnym, świetnie spędzonym czasem i dużą dawką uśmiechu. Z własnego doświadczenia wiemy, że największą frajdę wcale nie sprawiają nowoczesne i designerskie atrakcje na placach zabaw, a bezkresna i przebojowa wyobraźnia dziecka. I na to chcemy postawić! Wykorzystajmy to, co oferuje nam natura: drzewa, krzewy, wszelaką roślinność, ukształtowanie terenu. Pragniemy stworzyć miejsce przyjazne poznawaniu dotykiem dzięki umiejscowieniu ogródka sensorycznego i rozbudowaniu piaskownicy. Chcemy również rozpalić wyobraźnie najmłodszych i umieścić na placu zabaw drewnianą rzeźbę zabawową w kształcie sówki, która dzięki wielości wbudowanych atrakcji będzie raz statkiem z widokiem na Wisłę, raz szczytem Tatr a raz trampolinami nad przepaścią pełną krokodyli. Nie zabraknie też huśtawek!

foto: SLAS architekci/ kompanpolska.pl

Odpoczynek na hamaku
Myślimy, że nic tak nie koi ciała i umysłu jak relaks pośród zieleni. Oczywiście można usiąść na ławce i łapać promienie słońca, ale czy nie byłoby przyjemniej móc rozprostować kości i pobujać się na hamaku? Chcemy utworzyć strefę chilloutu, w której każdy będzie mógł odpocząć wśród drzew nad trawą. A więc cel: więcej krzewów, drzew, traw, kwiatów, ławek i obowiązkowo – hamaki!


Czystość i światło musi być
Aby korzystać z miejsca i o nie dbać trzeba mieć odpowiednie do tego narzędzia. Pierwszym są kosze na śmieci, bez których dbanie o środowisko się nie obejdzie. Chcemy postawić ich tyle, ile będzie to konieczne. Drugim warunkiem jest oświetlenie, które od razu sprawia, że miejsce staje się bardziej przyjazne i bezpieczne przy wieczornym korzystaniu.

 

Ogród zabaw dla psich przyjaciół
O czworonogach wyruszających na codzienne przechadzki po Bulwarze Wiślanym nie można zapomnieć. Chcemy urozmaicić życie naszych podopiecznych i utworzyć dla nich ogród zabaw, w którym będą mogli nawiązywać swoje psie przyjaźnie i pokonywać labirynty przeszkód. Chcemy stworzyć miejsce obowiązkowe dla każdego spaceru.

pinterest.com

Boisko sportowe
W naszym planie pamiętamy również o fanach sportów zespołowych, których przy Bulwarach wcale nie brakuje. Nowa nawierzchnia boiska, zamontowanie zdejmowalnej siatki? Zróbmy to!


Na dwóch kołach
Ruch rowerowy z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Więcej stojaków na rowery? Jesteśmy na tak. Gęstsze rozmieszczenie stojaków wokół siłowni czy placu zabaw zdecydowanie ułatwiłoby planowanie wycieczek i pozwoliło uniknąć sytuacji, w których trzeba przypiąć rower do znaku czy pobliskiego ogrodzenia. A co gdy przydarzy się awaria? Postawienie samoobsługowej stacji naprawy rowerów z zestawem narzędzi i pompką zdecydowanie rozwiąże ten problem. A co, jeśli nie czujesz się pewnie z technicznymi aspektami naprawy? Z pomocą przychodzą QR kody, dzięki którym wyświetlisz na telefonie pomocne instrukcje.

ibombo.com


Chodniki, ścieżki, alejki
Chcemy zmodernizować chodniki i utworzyć więcej ścieżek, dzięki którym chętnie będziemy stąpać w kierunku wszelakich atrakcji czekających na nas na Bulwarze Wiślanym – oczywiście w odpowiednich proporcjach do kochanej przez każdego zieleni.

 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 
 
Autorzy projektu: Izabela Chyłek, Kamila Strzemecka, Mateusz Kaczan.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt urozmaicenia przestrzeni na Bulwarach Wiślanych jest bardzo potrzebny. Bulwary Wiślane nie od dzisiaj są miejscem spotkań i odpoczynku, jednak przestrzeń przy Bulwarze Inflanckim nie jest zagospodarowana w interesujący i potrzebny sposób. Pomysł projektu wywiązał się przede wszystkim z braku kompleksowej siłowni dla osób uprawiających sport, z braku przestrzeni do przebierania, z braku pitników, braku atrakcji dla psów czy braku naturalnego placu zabaw. Z braku rzeczy, które sprawiłyby, że Bulwary byłyby czymś więcej niż tylko miejscem do spaceru. Projekt ma na celu międzypokoleniowe połączenie, utworzenie strefy, w której miejsce dla siebie znajdzie naprawdę każdy. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja Projekt i realizacja 1 400 000,00 PLN
1 400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zaprojektowanie przestrzeni przygotowanie projektu 2022
Realizacja wykonanie prac 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Piekarską a ul. Skawińską. Realizacja zadania przyczyni się do stworzenia atrakcyjnego miejsca, z którego każdy bez wyjątku będzie mógł skorzystać, wpłynie na integracje społeczną mieszkańców.
powrót