Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 51:

Adaptacje. Sztuka w przestrzeni.

Projekt odrzucony: W opisie prezentowanego zadania brak jest następujących informacji, kluczowych z punktu widzenia realizatora: § 17 ust. 1 pkt 5 – w opisie projektu zawarto: „Sztuka w przestrzeni zakłada współpracę nowohuckich instytucji kultury, takich jak Galeria Huta Sztuki, Galeria Centrum, Dom Utopii Międzynarodowe Centrum Empatii oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego (…)”. Autorka projektu nie przedstawiła żadnych oświadczeń, potwierdzających „wyraźną, pisemną gotowość do współpracy w formie oświadczenia” § 17 ust. 1 pkt 7 – z opisu projektu nie sposób wywnioskować, w jakich konkretnie miejscach prace zostaną wyeksponowane. Jest mowa o billboardach, pustych witrynach, historycznych tablicach ogłoszeniowych. Autorka nie podaje konkretnych lokalizacji tych przestrzeni przez co zachodzi podejrzenie, że realizacja projektu będzie niemożliwa. W ramach oceny merytoryczno – prawnej została zanotowana również niespójność informacji na temat formy istnienia galerii „pod Chmurką”; Brak informacji odnośnie charakteru dzieł, jakie miałyby być eksponowane; Brak informacji na temat klucza doboru artystów do projektu (poza zapisem „dyrektorzy instytucji zaproponują 6 artystów”) nie wynika z niego, na jakiej podstawie ma być dokonywany wybór.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Adaptacje. Sztuka w przestrzeni zakłada współpracę nowohuckich instytucji kultury, takich jak Galeria Huta Sztuki, Galeria Centrum, Dom Utopii Międzynarodowe Centrum Empatii oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego przy wyborze prac artystów z Polski i zagranicy, które wypełnią przestrzeń publiczną dzielnicy XVIII Nowa Huta tworząc tymczasową galerię "Pod Chmurką".

Nowa Huta ma swój szlak plenerowych rzeźb i instalacji zrealizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie w 2018 r., a w 1973 r. miała całodobową letnią galerię dzieł sztuki nowohuckich artystów na osiedlu Centrum D zainicjowaną przez artystę Mariana Kruczka i komitet blokowy. 
Zadanie będzie polegało na dopasowaniu form ekspozycji do dzieł, uzyskaniu stosownych zezwoleń, montażu prac i promocji zadania w mediach społecznościowych i tradycyjnych.
Z uwagi na fakt, że zadanie planowane jest częściowo na terenie Parku Kulturowego Nowa Huta będą wymagane uzgodnienia z Centrum Dziedzictwa (Centrum dokonuje uzgodnień i opiniuje przedsięwzięcia, które odbywają się na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jego strefie buforowej, obszarach parków kulturowych: Stare Miasto i Nowa Huta, placach miejskich oraz na Błoniach Krakowskich). Centrum Dziedzictwa, działające pod przewodnictwem Roberta Piaskowskiego - Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, tworzą przedstawiciele Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarządców terenów (Wydział Spraw Administracyjnych, Zarząd Dróg Miasta Krakowa), Wydziału Komunikacji Społecznej, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Plastyk Miasta. Na posiedzenia często zapraszani są również organizatorzy wydarzeń. Centrum Dziedzictwa opiniuje organizację imprez kulturalnych lub sportowych, koncertów, targów, jarmarków, uroczystości państwowych i religijnych, wystaw, produkcji filmowych, akcji promocyjnych lub charytatywnych oraz innych przedsięwzięć. W szczególności analizuje kwestie dotyczące tematyki imprezy, terminu, lokalizacji, aranżacji przestrzennej, oznakowania, elementów wyposażenia, form reklamy, asortymentu, komunikacji, porządku i czystości.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Adaptacje. Sztuka w przestrzeni.
Podczas pandemii Galeria Hut Sztuki czy Galerie Nowohuckiego Centrum Kultury na terenie dzielnicy XVIII Nowa Huta zostały zamknięte. Tymczasem galerie w innych miastach podjęły próby wyjścia z działaniami także poza swoje siedziby. Przykładem jest Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie. Wzorem tych gorzowskich działań chcemy zaprosić do udziału w projekcie artystów z Polski i zagranicy, którzy komentują doświadczenie funkcjonowania w tym wyjątkowym okresie wymagającym bezustannej adaptacji do nowych warunków. Sztuka zaistnieje w przestrzeni Nowej Huty: pojawi się na billboardach - poza Parkiem Kulturowym Nowa Huta, na plakatach, w pustych witrynach a ponadto na historycznych tablicach ogłoszeniowych (będących obecnie w większości w kiepskim stanie). Sztuka zatrzyma nas w "starej" Nowej Hucie i na jej obrzeżach. Celem projektu jest zachęta do wspólnej uważnej refleksji nad współczesnością.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
honoraria dla 6 artystów dyrektorzy instytucji zaproponują 6 artystów 9 000,00 PLN
opłacenie miejsc ekspozycyjnych urzędnicy wraz z aktywistami wybiorą miejsca 3 000,00 PLN
promocja w mediach społecznościowych ukażą się posty prezentujące dzieła w przestrzeni dzielnicy 200,00 PLN
12 200,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wybranie prac, wybranie form ekspozycji dyrektorzy instytucji nowohuckich zaproponują wybór 6 artystów styczeń -luty 2022
wybranie lokalizacji urzędnicy wraz z aktywistami wybiorą miejsca marzec- kwiecień 2022
wyeksponowanie prac ukażą się posty prezentujące dzieła w przestrzeni dzielnicy maj-czerwiec 2022

Galeria

powrót