Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 8 NR 43:

Leśna Promenada w Pychowicach

Projekt odrzucony: Zadanie opiniuje się negatywnie na podstawie § 17 ust. 1 pkt 4 Regulaminu budżetu obywatelskiego, zatwierdzonego uchwałą nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r., , który stanowi, że w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz § 17 ust. 1 pkt 6, zgodnie z którym w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. Uzasadnienie: Ul. Zakrzowiecka nie została zaliczona do żadnej z kategorii dróg publicznych, więc zgodnie z treścią art.8 ust.1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych – stanowi drogę wewnętrzną. Teren, na którym wskazano wykonanie propozycji w ramach budżetu obywatelskiego p.n.: „Leśna Promenada w Pychowicach” objęty jest ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pn. „Pychowice” (przy uwzględnieniu, że część planu utraciła moc obowiązywania w dniu wraz z wejściem w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "BODZÓW - REJON ULICY WIDŁAKOWEJ", jak również wraz z wejściem w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "REJON ULICY RODZINNEJ" ), zgodnie z którym wskazany obszar przeznaczony jest pod KT/L 1/2 (ulica lokalna) , czyli pod tereny tras komunikacyjnych, z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod lokalizację istniejących i projektowanych ulic wraz z niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi (ciągami komunikacji pieszej i rowerowej, parkingami, pasami postojowymi, zielenią). Mając powyższe na uwadze, już w roku 2019 tut. Jednostka wystąpiła o ujęcie w Budżecie Gminy Miejskiej Kraków na rok 2020 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej - Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2021-2022, zadania p.n.: „Rozbudowa ul. Zakrzowieckiej na odcinku od ul. Sodowej do ul. Moraczewskiego” z ogólną kwotą 6 600 000 zł, wniosek został ponowiony w 2020 r. Wskazane zadanie nie zostało wprowadzone do realizacji, dlatego zgodnie z obowiązującą procedurą planowania i monitorowania inwestycji, tut. Jednostka planuje ponowić wniosek o wprowadzenie do budżetu Gminy Miejskiej Kraków na rok 2022 oraz do WPF – WPI na lata 2023-2024 zadania związanego z rozbudową ul. Zakrzowieckiej.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 8 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica 8. Os. Pychowice • działka 491/1 • (?) pasek przy cmentarzu działka 235/1 • działka 407/3.

Opis projektu

Remont istniejącej ciągu pieszego przebiegającego wzdłuż Uroczyska Wiszówka od ulicy Zakrzowieckiej do ulicy Sodowej.

 
Zadanie zakłada:
  • usunięcie wystających i niebezpiecznych elementów, o które można się potknąć,
  • wyrównanie terenu
  • utwardzenie poprzez wysypanie żwiru lub tłucznia
  • opcja podnosząca bezpieczeństwo – dodanie nieinwazyjnego oświetlenia z odnawialnych źródeł energii lub niskokosztowego w utrzymaniu oświetlenia led.
Wsypanie ścieżku tłuczniem zapewni dobrą przepuszczalność podłoża oraz zachowanie walorów naturalności ścieżki. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane podczas remontu ścieżki biegnącej środkiem Uroczyska Wiszówka.
Idealnym rozwiązaniem byłoby doposażenie ścieżki w nieinwazyjne oświetlenie, taby podnieść bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych. Idealnie byłoby gdyby oświetlenie było zasilane energią solarną, co ograniczy jego koszty utrzymania. Oczywiście takie oświetlenie  musi charakteryzować się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, na jakie będzie narażone

UZASADNIENIE PROJEKTU

Istniejąca ścieżka wzdłuż Uroczyska Wiszówka jest nierówna, błotnista i ciemna, a przez to niebezpieczna. Piesi wracający z tramwaju przez Zakrzowiecką, a dalej wzdłuż Uroczyska do mieszkań zlokalizowanych w Pychowicach, chodzą po ciemku, co jest zwłaszcza trudne w okresie kiedy zmierzch zapada wcześniej i powroty z pracy czy szkoły przypadają po 16.00.
Bliskość lasu sprawia, iż  przy domach żerują dziki, a brak oświetlenia może sprawić, iż przechodzień „twarz w twarz” z dzikiem.
 

Poprawa komunikacji międzyosiedlowej
  • Ścieżka wzdłuż Uroczyska Wiszówka jest obecnie często używana jako dojście do tramwaju przy Grota Roweckiego, jak również stanowi część trasy spacerowo-rowerowej będącej „tranzytem” na Ruczaj oraz w kierunku Górki Pychowickiej.
Poprawa bezpieczeństwa
  • Utwardzenie drogi poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – eliminacja dziur, poszerzenie ścieżki, usunięcie wystających elementów metalowych lub dużych kamieni.
  • Przy opcji dodania oświetlenia – dodatkowa poprawa bezpieczeństwa -  widzimy inne osoby, zwierzęta (tern odwiedzany przez dziki) czy rowerzystów (niestety, nie każdy używa oświetlenia roweru po zmierzchu).
Ekologia
  • Przepuszczalna nawierzchnia
  • Ew. oświetlenie wykorzystujące naturalną energię słoneczną; w przypadku braku takiej możliwości (np. zbyt małe nasłonecznienie) podłączenie się do istniejącej sieci poprzez dodanie 2 lamp
     

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
remont - wyspanie tłuczniem lub żwirem 300 metrów x 3 metry szerokości – remont istniejącej ścieżki / wysypanie / utwardzenie ok 90 tyś 90 000,00 PLN
oświetlenie dodanie oświetlenia solarnego, lub niskiego solarnego, lub podłaczenie do istniejącej sieci (2-3 lampy) 40 000,00 PLN
130 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
planowanie Wizja lokalna, prace planistyczne 1Q
przetarg Wyłonienie wykonawcy 2Q
realizacja Realizacja prac remontowych wraz z utwardzeniem 3Q

Galeria

powrót