Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 10 NR 30:

Przestrzeń dla młodzieży - skatepark osiedlowy na Klinach

Projekt odrzucony: Projekt dotyczy terenu, na którym w roku 2021 został zrealizowany ogród społeczny w ramach poprzedniej edycji BO przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Istniejące zagospodarowanie stanowi strefę wypoczynku dla okolicznych mieszkańców i ma na celu zapewnienie użytkownikom spokoju. Dwa zupełnie inne założenia wykluczają się wzajemnie. Należy zaznaczyć, że skatepark generuje dużą ilość hałasu co może przeszkadzać odpoczywającym mieszkańcom i użytkownikom sąsiadującego ogrodu społecznego. Najlepszą lokalizacją do zaprojektowania tego typu obiektu jest sąsiedztwo kompleksów sportowych oraz obiektów towarzyszącym boiskom sportowym. Ważnym aspektem jest generowany hałas, sugeruje się, aby odległość skateparków od zabudowy mieszkaniowej wynosiła minimum 150-200 m tak aby hałas nie był uciążliwy dla mieszkańców.

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 10 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Osiedle Kliny, ul. Komuny Paryskiej, przy Ogrodzie Społecznym Klinówka

Opis projektu

W ramach zadania na działce miejskiej nr 76/30, obr 69  planuje się wydzielenie placu o powierzchni 500-700m2 i urządzenie w tej przestrzeni skateparku osiedlowego, czyli mniejszej wersji skateparku, dostosowanej rozmiarem do powierzchni dostępnej działki na osiedlu Kliny.

 
Lokalizację zadania planuje się w bezposrednim sąsiedztwie Ogrodu Społecznego Klinówka przy ul. Komuny Paryskiej (na którym aktualnie realizowany jest projekt finansowany z BO edycja 2019), co stanowiłoby świetne uzupełnienie przestrzeni do rekreacji i aktywności na świeżym powietrzu, w których chętnie brałaby udział młodsza część naszej sąsiedzkiej społeczności.
 
Miejsce powinno zostać wyposażone w odpowiednią   nawierzchnię umożliwiającą bezpieczną jazdę na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach BMX,  na której zostaną zamontowane specjalne urządzenia do skateboardingu.

Na przygotowanym placu proponujemy zamontować pięć gotowych modułów skateparku:
  • rampę (quarter pipe)
  • ławkę do ewolucji (grind bank)
  • poręcz prostą (rail)
  • rampę centralną z podjazdami (fun box)
  • drugą rampę rozpędową (bank ramp)
Moduły skateparku zostaną wykonane z betonu/kompozytu.
Po zakończeniu budowy skateparku należy splantować jego otoczenie i wymagające tego miejsca na nowo obsiać trawą.
Wielkość płyty skateparku została tak zaplanowana, aby można ją było wykonać bez naruszania istniejącego drzewostanu.
Wizualizacja skateparku jest dostępna w załączniku.
 
Należy wykonać również krótkie odcinki ścieżek, które połączą płytę skateparku z sąsiednimi ciągami pieszymi.
Docelowe zagospodarowanie zostanie przeanalizowane na etapie projektowym pod kątem maksymalnego wykorzystania przestrzeni przy jak najmniejszej ingerencji w zieleń.
 
Zalezy nam bardzo, aby na etapie przygotowywania koncepcji oraz dokumentacji projektowej, wykonawca przeprowadził konsultacje z przyszłymi uzytkownikami - jesteśmy chętni do wsparcia ich organizacji. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kliny jako osiedle "młode", w którym średnia wieku oscyluje wokół wieku 30+ poprzez fakt upływu czasu zmieniły nieco strukturę demograficzna mieszkańców. Część mieszkańców, którzy zamieszkali tutaj 5-10 lat temu, obecnie jest rodzicami dzieci w wieku szkolnym lub starszych. 


Mimo dotychczasowego inwestowania w przestrzeń rekreacyjną na Klinach - tworzenie na powstających osiedlach placów zabaw dla młodszych dzieci (w wieku 1-6 lat), bardzo brakuje bazy umożliwiającej uprawianie przez dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat sportów indywidualnych, na przykład skateboardingu, który bije wśród młodych ludzi rekordy popularności.

Skating to rodzina sportów, polegających na rekreacyjnej lub sportowej jeździe na deskorolce, hulajnodze wyczynowej, rowerze BMX oraz łyżworolkach. Jest to sport harmonijnie rozwijający ciało, wzmacniający mięśnie, poprawiający motorykę i wytrzymałość, w wymiarze psychicznym zwiększający pewność siebie i uczący oswajania się z porażkami, a w wymiarze społecznym ułatwiający nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami i uczący niekonfliktowego współzawodnictwa. Jednak nie można go uprawiać byle gdzie, wymaga specjalnie ukształtowanego obiektu z betonu lub kompozytu – skateparku. O popularności skatingu wśród dzieci i młodzieży świadczy duża frekwencja w kilku już istniejących, krakowskich skateparkach. Te kilka obiektów na tak wielkie miasto to za mało. Takie obiekty, nawet nieduże, należałoby budować na każdym osiedlu a zwłaszcza na takim, na którym zamieszkuje duża liczba dzieci i młodzieży. Jeśli chcemy mieć zdrowe społeczeństwo, stwarzajmy dzieciom warunki do uprawiania dyscyplin sportowych, które je pasjonują.

W chwili obecnej na Osiedlu Kliny brakuje infrastruktury dla młodzieży, która po szkole nie znajduje sposobów na spędzenie wolnego czasu inaczej niż w wirtualnej przestrzeni. Jedyna przestrzeń dla młodzieży to boisko sportowe Orlik w parku Maćka i Doroty, które nie spełnia do końca swojej funkcji poprzez brak otwartej dostępności i możliwość skorzystania jedynie poprzez fakt dokonania wcześniejszej rezerwacji, z czego korzystają głównie zorganizowane szkółki piłkarskie (odpłatne). 
Mini skatepark na Klinach to sposób na to, aby dzieci spędzały mniej czasu przed telewizorami i komputerami a więcej na świeżym powietrzu.
 
Potrzebę realizacji tego projektu jako grupa nieformalna Lepsze Kliny, zweryfikowaliśmy w maju br., prowadząc rozmowy z dziećmi i młodzieżą w wieku 10-14 lat , które rekreacyjne jeżdzą na rowerach BMX w lasku przy ulicy Korpala. Z braku skateparku z prawdziwego zdarzenia, młodzież samodzielnie przygotowała sobie kilka ramp wykonanych z ziemi i drewna, które dają im namiastkę prawdziwej infrastruktury dla skate`ów. Wszyscy młodzi ludzie, z którymi rozmawalismy podkreslali jednak, że o ile bardzo się cieszą z możliwości jazdy na rowerach BMX po wyboistym terenie, o tyle nie ma żadnej alternatywy dla tych, którzy chcieliby uprawiać skateing na rolkach, łyżworolkach czy hulajnodze, gdyż teren ten zwyczajnie sie do tego nie nadaje (jest zbyt nierówny). Wszyscy nasi rozmówcy z entuzjazmem zareagowali na wieśc o planowanym do złożenia projekcie z Budżetu Obywatelskiego. 
   
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie koncepcji i projektu Opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy skatepointu 30 000,00 PLN
Realizacja projektu Wykonanie skateparku osiedlowego 470 000,00 PLN
500 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie koncepcji i projektu Opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy skatepointu I poł 2022 r
Realizacja projektu Wykonanie skateparku osiedlowego II poł. 2022 r

Galeria

powrót