Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 38:

ZIELONOGRÓDEK Krowodrza

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Projekt obejmie teren gminny, znajdujący się w kwartale budynków przy ulicy Kazimierza Wielkiego 112-114

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie przyjaznych warunków i możliwości do międzypokoleniowej integracji mieszkańców w terenie zielonym.
Krowodrza stoi ogrodniczymi tradycjami, które wraz ze wzrostem liczby i zagęszczaniem się budynków w dzielnicy nabierają ponownie rozpędu. Odżywają inicjatywy ogrodnicze, podczas których mieszkańcy upiększają roślinnością otoczenie, w którym mieszkają, stwarzając sobie również możliwość poznania bliższych i dalszych sąsiadów i realizacji pasji.
 
ZIELONOGRÓDEK to projekt, przewidujący stworzenie zielonego miejsca wypoczynku dla mieszkańców, którzy będą mogli się spotkać na ławeczce, przy pracach ogrodowych, a dzieci poznać nowe gatunki roślin, schować się w cieniu w upalne dni, pobawić się w gąszczu zielonych labiryntów oraz poobserwować zwierzątka, o które w w przestrzeni miejskiej co raz trudniej, a które zaprosimy do ogrodu dzięki stworzeniu im dogodnych warunków.
 
Przestrzeń zostanie wzbogacona o nowe nasadzenia (kwiaty, byliny, krzewy zimozielone, pnącza, dogęszczanie trawnika), uporządkowana i ukształtowana w sposób bardziej przemyślany. Już teraz mieszkańcy porządkują fragmentarycznie teren we własnym zakresie; jednak w związku z jego dużą i perspektywiczną powierzchnią potrzebne jest im wsparcie finansowe i  wykonawcze. Ustawienie w tym miejscu kompostownika oraz beczki do zbierania deszczówki zapewni ogrodowi ekologiczny charakter. Dodatkowo ułatwi pielęgnację roślin i ich utrzymanie. Dodatkowo siedziska pozwolą zrelaksować się osobom, ceniącym spokój, ciszę i możliwość obcowania z naturą, a kosz na śmieci utrzymać porządek. 
 
Stąd już tylko krok do letnich, popołudniowo-wieczornych czy weekendowych spotkań plenerowych dla mieszkańców.
Prace rewitalizacyjne obejmą:
1/ dogęszczenie trawnika w części "do siedzenia" i wstawienie
2/ usunięcie zbędnych płyt chodnikowych, nawiezienie ziemi i dosianie trawnika
3/ ustawienie kompostownika, beczki na deszczówkę, ławek
4/ instalację: 2 szt budek dla owadów, 2szt domków dla jeży, 2 szt karmników dla ptaków, 2 szt poidełek dla ptaków (wg. opinii przyrodnika)
5/ nasadzenia: pnącza, krzewy zimozielone, kwiaty, rośliny kwitnące 

6/ ustawienie tablicy informacyjnej z opisem krowoderskich tradycji ogrodniczych

 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt obejmuje swoim zasięgiem działki gminne, znajdujące się w kwartale budynków nr 112, 112a, 114 przy ulicy Kazimierza Wielkiego.
Od lat mieszkańcy dążą do uporządkowania i zazielenienia tej przestrzeni w sposób przemyślany. W 2020 i 2021 roku udało się zrobić na części terenu nowe alejki z kostki brukowej i dodać trochę roślin. Prace utknęły jednak w połowie drogi ze względu na brak środków finansowych. W sąsiadujących blokach mieszkają ludzie starsi, dla których wyjście na spacer w dalsze rejony dzielnicy jest problematyczne i mogliby odpocząć w zaciszu przydomowego ogrodu, gdyby tylko mieli możliwość przysiąść na ławeczce. Mieszkają też rodziny z dziećmi, które bardzo lubią bawić się na tym terenie, niestety obecnie brakuje im trawnika, na którym mogłyby rozłożyć koc piknikowy. Osoby w średnim wieku myślą o możliwości poznania się i integracji sąsiedzkiej przy wspólnych pracach ogrodowych, a następnie wspólnym wypiciu kawy w zielonym otoczeniu. Ważny będzie również walor edukacyjno-proekologiczny, czyli nauka przez zabawę. Dzięki zaproszeniu do ogrodu zwierząt (pitniki, domki dla ptaków, jeży i owadów), jak również usytuowaniu tablicy, opisującej ogrodnicze tradycje Krowodrzy dzieci i młodzież zapoznają się z dziedzictwem dzielnicy, w której mieszkają i będą mogły obserwować życie zwierząt na żywo. Kompostownik i beczka na wodę będą kompatybilnie wspierać edukację ekologiczną.
 
W efekcie dzięki projektowi mieszkańcy zyskają:
przyjazne miejsce do odpoczynku i spotkań sąsiedzkich, realizacji projektów ogrodniczych i nie tylko;
zaciszne i zacienione miejsce, w którym będzie można ochronić się przed upałem;
cieszącą wzrok, estetyczną okolicę;
empiryczną edukację przyrodniczą i ekologiczną dla dzieci i młodzieży;
możliwość realizacji pasji ogrodniczych;
przestrzeń do zabawy dla dzieci.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 10 000,00 PLN
Realizacja Roboty budowlane i nasadzenia 100 000,00 PLN
110 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2022
Realizacja Roboty budowlane i nasadzenia 2023
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rewitalizacje terenu zielonego przy ul. Kazimierza Wielkiego i przekształcenie go w przyjazne miejsce do odpoczynku i rekreacji. Inwestycja przyczyni się do uatrakcyjnienia terenu dzielnicy i wpłynie integracje społeczną mieszkańców.
powrót