Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 3:

Pokonajmy raka - bezpłatne badania krwi

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Obszar całego Krakowa

Krótki opis projektu

Dzięki projektowi każdy za darmo będzie mógł wykonać badania krwi, które pozwalają zdiagnozować nowotwór we wczesnej fazie rozwoju. Zostanie również przeprowadzona kampania zachęcająca do profilaktyki raka. Wspólnie możemy komuś uratować życie.

Opis projektu

Dzięki projektowi każdy za darmo będzie mógł wykonać badania krwi, które pozwalają zdiagnozować nowotwór we wczesnej fazie rozwoju. Zostanie również przeprowadzona kampania zachęcająca do profilaktyki. Rak zbiera śmiertelne żniwo. W Polsce co roku umiera na nowotwory ponad 100 tysięcy osób. Swoista epidemia stanowi olbrzymie zagrożenie, a najskuteczniejszą bronią są regularne badania. Wspólnie możemy komuś uratować życie!


Dużo osób ma świadomość jak ważne są badania, ale koszty i różne trudności zniechęcają do wykonania diagnostyki. Dlatego chcemy ułatwić przeprowadzenie testów krwi. Jedną z konsekwencji pandemii jest utrudniony dostęp do służby zdrowia. Dlatego projekt ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach.

Do udziału w projekcie byliby zachęcani lekarze rodzinni. Medykom łatwiej będzie przekonać swoich pacjentów do badań, kiedy diagnostyka zostanie wykonana za darmo, a potem pomogą właściwie zinterpretować wyniki.

Chcemy żeby  krew można było przebadać  w co najmniej kilku punktach miasta, które będą otwarte w dogodnych dla mieszkańców godzinach. Łatwo się będzie można zapisać, a cała diagnostyka zostanie wykonane bezpłatnie.

W ramach zaplanowanych działań zakłada się przeprowadzenie następującego badania markerów nowotworowych we krwi. Proponowany zakres diagnostyki został określony na podstawie dostępnych danych epidemiologicznych dotyczących zachorowalności na poszczególne nowotwory w grupie kobiet i mężczyzn.
 
Panel badań laboratoryjnych/markerów nowotworowych w podziale na płeć:
a) Dla mężczyzn:
1) nowotwór prostaty – PSA całkowity,
2) nowotwór płuc - SCC-Ag, CYFRA 21-1 i NSE,
3) nowotwory jelita grubego – CEA, CA-50,
4) nowotwory skóry (czerniak) – Białko S-100,
5) nowotwory pęcherza moczowego – NMP22,
6) nowotwory odbytnicy – CEA,
7) nowotwory żołądka – CA 72-4,
b) Dla kobiet:
1) nowotwór piersi –  CA-15,3,
2) nowotwór płuc - SCC-Ag, CYFRA 21-1 i NSE,
3) nowotwory jelita grubego – CEA, CA-50,
4) nowotwory skóry (czerniak) – Białko S-100,
5) nowotwory trzonu macicy – CA 125,
6) nowotwory jajnika – CA 125, CA-19.9,
7) nowotwory szyjki macicy – CA 125.

Ponadto, celem skorzystania z bezpłatnych badań, konieczne będzie posiadanie zaleceń lekarza POZ. Kolejnym etapem po wykonaniu badań we wskazanych podmiotach wyłonionych w drodze przetargu, będzie konsultacja lekarska uzyskanych wyników u lekarza POZ danego mieszkańca. Wydanie zaleceń i konsultacja otrzymanych wyników odbywać się będzie w ramach świadczeń gwarantowanych finansowanych przez NFZ.

W ramach zadania zostanie również przeprowadzona kampania edukacyjna, której celem będzie pokazanie jak ważne są regularne badania oraz zachęcenie mieszkańców do skorzystania z projektu. Informacje były propagowane za pośrednictwem miejskich mediów. Akcja obejmowałby także przygotowanie i wydruk ulotek, które później byłyby rozdane w szkołach i innych obiektach użyteczności publicznej. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Liczymy, że uda się przebadać wiele tysięcy krakowian. Proste statystyki pokazują, że w tak sporej grupie zostanie zdiagnozowanych wiele przypadków raka. Realizacja projektu może komuś uratować życie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Badania markerów nowotorowych we krwi badania markerów nowotworowych 1 450 000,00 PLN
Kampania edukacyjna Kampania edukacyjna, na którą składają się: - przygotowanie grafik i projektów - wydruk ulotek i plakatów - kolportowane materiałów w budynkach magistratu, szkołach, siedzibach rad dzielnic. - ewentualne zamieszczenie publikacji w mediach miejskich ( jeżeli zarządzający tymi środkami przekazu wyrażą na to zgodę) 70 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
I wybranie w przetargu realizatora (ów) zadania I półrocze 2024 roku
Diagnostyka krwi i realizacja kampanii edukacyjnej realizacja badań diagnostycznych oraz działań edukacyjno-promocyjnych III - IV kwartał 2024
Charakterystyka długoterminowych skutków: W ramach zaplanowanych działań zakłada się przeprowadzenie określonego panelu badań markerów nowotworowych we krwi mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków. Proponowany zakres diagnostyki został określony na podstawie dostępnych danych epidemiologicznych dotyczących zachorowalności na poszczególne nowotwory w grupie kobiet i mężczyzn. Celem skorzystania z bezpłatnych badań, konieczne będzie posiadanie zaleceń lekarza POZ. Po wykonaniu badań we wskazanych podmiotach wyłonionych w drodze przetargu, mieszkaniec zobligowany będzie do odbycia konsultacji lekarskiej uzyskanych wyników u lekarza POZ danego mieszkańca. Wydanie zaleceń i konsultacja otrzymanych wyników odbywać się będzie w ramach świadczeń gwarantowanych finansowanych przez NFZ. Dodatkowo w ramach projektu planowane jest przeprowadzenie kampanii edukacyjno-promocyjnej, której celem będzie pokazanie jak ważne są regularne badania oraz zachęcenie mieszkańców do skorzystania z projektu. Szacunkowy koszt realizacji zadania to 1 520 000,00 zł.
powrót