Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 1:

Boisko i plac zabaw zamiast cementowni na Zakrzówku

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

870 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: Lokalizacja na działce nr 274 obr. 9 Podgórze przy ul. Pychowickiej (obok starej cementowni na Zakrzówku)

Krótki opis projektu

Projekt składa się z dwóch elementów, które znajdują się na działce nr 274 obr. 9 Podgórze: I - Boisko wielofunkcyjne: II - Plac zabaw

Opis projektu

Projekt składa się z dwóch elementów, które znajdują się na działce nr 274 obr. 9 Podgórze:
 
I - Boisko wielofunkcyjne:
Budowa ogólnodostępnego wielofunkcyjnego boiska sportowego, przeznaczonego do codziennej gry i ruchu na świeżym powietrzu. Wskazana lokalizacja jest idealnym miejscem na instalacje tego typu obiektu, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów spacerowych i rekreacyjnych, gdzie aktywnie wypoczywa wielu mieszkańców z całego Krakowa. W pobliżu (ulice Ceglarska, św. Jacka, Pychowicka, Norymberska) powstały duże osiedla mieszkaniowe, więc obiekt będzie też służył lokalnej młodzieży, która w tej chwili nie ma miejsca na aktywny wypoczynek.
 
II - Plac zabaw
Planowany plac zabaw będzie miejscem bezpiecznych zabaw i integracji dzieci w różnych grupach wiekowych. Na placu zabaw zostaną zamontowane następujące urządzenia zabawowe dla dzieci*:
- wieże do zabaw połączone pomostem ze zjeżdżalnią,
- domek do zabaw,
- tyrolka (specjalna rolka umożliwiająca zjazd po rozciągniętej w poziomie linie),
- huśtawki,
- piaskownica,
- zestaw sprawnościowy,
- trampoliny.
Powierzchnia placu zabaw przylegająca bezpośrednio do urządzeń zabawowych (w obszarze stref bezpieczeństwa) zostanie wykonana z materiału amortyzującego upadki.
Plac zabaw będzie odpowiednio odsunięty od pasa drogowego.
W obszarze projektu powstaną alejki oraz zostaną zamontowane obiekty małej architektury takie jak: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe.
 
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami.
 
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
 
UZASADNIENIE PROJEKTU
Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Dzielnicy VIII Dębniki, zwłaszcza dzieci i młodzieży, ale i dorosłych. Działka wskazana na lokalizację boiska wielofunkcyjnego oraz placu zabaw jest miejscem zaniedbanym i niewykorzystywanym przez mieszkańców miasta (od dwóch stron jest ogrodzona), mimo, że stanowi własność Gminy Miejskiej Kraków. Będzie to miejsce ogólnodostępne, gdzie wolny czas będą mogli spędzać dorośli, młodzież i dzieci. Boisko wielofunkcyjne i plac zabaw będzie miejscem dzięki, któremu zyska cała okolica, w tym sąsiadująca zabudowa wielorodzinna oraz osiedle Ruczaj Zaborze. Obecnie w rejonie ulicy Pychowickiej i Norymberskiej brak jest ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw. To wiąże się z różnego rodzaju niepożądanymi zachowaniami i niebezpieczeństwem wypadku podczas np. gry w piłkę na ulicy (co ma miejsce obecnie). Boisko sportowe rozwiąże problem bezpieczeństwa podczas zabawy i zachęci więcej dzieci do ruchu na świeżym powietrzu. Jego powstanie sprawi, że młodzież, która w tej chwili nudzi się i nie ma miejsca do spędzania wolnego czasu, zaktywizuje się i będzie miała gdzie spędzać go sensownie i zdrowo.
Realizacja projektu wpłynie na stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju i relaksu dzieci oraz do aktywności na świeżym powietrzu wśród zieleni. Aktualnie powstające wokół nowe budynki mieszkaniowe, a tym samym coraz więcej dzieci i młodzieży, wskazują na potrzebę utrzymania i rozwijania miejsc publicznych, pomyślanych z uwzględnieniem mieszkańców wszystkich grup wiekowych. Wybrany do realizacji projektu teren jest jednym z ostatnich niezagospodarowanych i jednocześnie zdegenerowanych przestrzeni w tej okolicy. Proponowana działka znajduje się 5 minut pieszo od przystanku tramwajowego i autobusowego Norymberska.
 
Projekt jest zgodny z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa – etap A – 83”. Został on oznaczony symbolem 83.ZP.1 - tereny zieleni urządzonej z przeznaczeniem na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
 
Tym samym stworzenie nowego boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw we wskazanym miejscu będzie świetnym działaniem z myślą o lokalnej społeczności.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja projektu wpłynie na stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju i relaksu dzieci oraz do aktywności na świeżym powietrzu wśród zieleni. Aktualnie powstające wokół nowe budynki mieszkaniowe, a tym samym coraz więcej dzieci i młodzieży, wskazują na potrzebę utrzymania i rozwijania miejsc publicznych, pomyślanych z uwzględnieniem mieszkańców wszystkich grup wiekowych. Boisko sportowe rozwiąże problem bezpieczeństwa podczas zabawy i zachęci więcej dzieci do ruchu na świeżym powietrzu. Jego powstanie sprawi, że młodzież, która w tej chwili nudzi się i nie ma miejsca do spędzania wolnego czasu, zaktywizuje się i będzie miała gdzie spędzać go sensownie i zdrowo. Tym samym stworzenie nowego boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw we wskazanym miejscu będzie świetnym działaniem z myślą o lokalnej społeczności.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami 70 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania 800 000,00 PLN
870 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami 2024
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę wielofunkcyjnego boiska i placu zabaw przy ul. Pychowickiej w dzielnicy VIII. Realizacja projektu zaspokoi potrzeby mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Wielofunkcyjne boisko i plac zabaw staną się miejscem dzięki któremu zyska cala okolica, w tym sąsiadująca zabudowa wielorodzinna oraz osiedle Ruczaj Zaborze. Realizacja przyczyni się do aktywizacji młodzieży oraz wpłynie na stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju i relaksu dzieci oraz aktywności na świeżym powietrzu wśród zieleni.
powrót