Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 48:

Więcej Wiosny w Nowej Hucie

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

310 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Nowa Huta

Dodatkowe lokalizacje: Bieńczyce, Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie

Krótki opis projektu

Projekt zakłada obsadzenie wiosennymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami nowohuckich podwórek, skwerów i ciągów komunikacyjnych na terenie 5 dzielnic Nowohuckich: Bieńczyc, Czyżyn, Mistrzejowic, Wzgórz Krzesławickich i Nowej Huty, działki NH-45, 43/2, 108, 57/1, 86/6, 43/2, NH-2, 34/12, NH-8, 223/12, NH-51, 192.

Opis projektu

Projekt zakłada obsadzenie wczesnowiosennymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami nowohuckich podwórek, zielonych skwerów i ciągów komunikacyjnych na terenie 5 dzielnic nowohuckich: Bieńczyce, Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta.

 
 
Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia.
 
Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wczesnowiosenne rośliny cebulowe jak krokusy, żonkile, tulipany i inne są pierwszymi kwitnącymi roślinami, które wiosną rozkwitają. To też rośliny, które rozkwitają zanim pojawią się pierwsze liście na drzewach dlatego też stanowią pierwszą oznakę wiosny. 
 
Sadzenie jak i ich pielęgnacja nie przysparza kłopotów. Sadzi się je bezpośrednio w trawniku i przed pierwszym koszeniem trawy kwiaty roślin cebulowych zdążą już przekwitnąć a liście zgromadzić odpowiednie zapasy w cebulach by ponownie rozkwitnąć w przyszłym roku.
 
Kwiaty cebulowe można sadzić naprzemian tak by mogły cieszyć różnymi kolorami i kształtami przez dłuższy czas. Można sadzić je również w różne figury geometryczne dopasowując je do kształtu skwerów i podwórek. 
 
Krzewy kwitnące wiosną jak forsycje, jaśminowce i bzy-lilaki dają dodatkowego kolorytu nowohuckim podwórkom, skwerom i parkom i były one niegdyś wielce popularne. Kwitnące krzewy nie tylko są dodatkowym pokarmem dla owadów ale również miejscem schronienia dla drobnych ptaków.

 


Wczesnowiosenna zieleń i kwiaty ma zbawienny wpływ na mieszkańców dając wytchnienie od szaroburego przedwiośnia w mieście i nastawia pozytywnie do obowiązków dnia codziennego.
 
Niech najlepszym przykładem takich nasadzeń będzie obsadzenie Placu Centralnego roślinami cebulowymi. Dzięki temu miejsce to odżyło i przez mieszkańców jest w okresie wiosennym częstym celem rodzinnych spacerów by podziwiać kolorową ferie kwiatów a "Polowanie na ukwiecony Plac Centralny" stało się corocznym wydarzeniem znanym przez wszystkich Nowohucian.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 30 000,00 PLN
Nasadzenia Realizacja nasadzeń wraz z pielęgnacją 280 000,00 PLN
310 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 2024
Nasadzenia Realizacja nasadzeń 2024
Pielęgnacja Pielęgnacja wykoanych nasadzeń 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wykonanie nasadzeń roślin cebulowych i krzewów kwitnących na terenie Bieńczyc, Czyżyn, Mistrzejowic, Wzgórz Krzesławickich i Nowej Huty. Jego realizacja przyczyni się do poprawy estetyki terenów wymienionych dzielnic. Dodatkowo zieleń wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w tym rejonie.
powrót