Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 8:

Więcej Wiosny w Nowej Hucie

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

150 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Nowa Huta

Krótki opis projektu

Projekt zakłada obsadzenie wiosennymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami nowohuckich podwórek na terenie dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Opis projektu

Projekt zakłada obsadzenie wczesnowiosennymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami nowohuckich podwórek na terenie dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Propozycje lokalizacji:

1. ul. Struga - od strony oś. Szkolnego 

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem / pomiędzy drzewami

                - krzewy ozdobne w pasie zieleni pomiędzy chodnikiem a blokiem

2. ul. Wojciechowskiego - od strony oś. Szkolnego /

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem 

3. ul. Struga od skrzyżowania z ul. Rydza-Śmigłego a ul. Wojciechowskiego - od strony oś. Słonecznego 

                - rośliny cebulowe i krzewy ozdobne w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem

4. ul. Żeromskiego - od strony oś. Zielonego  

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem / pomiędzy drzewami

                - krzewy ozdobne w pasie zieleni pomiędzy chodnikiem a blokiem

5. ul. Żeromskiego - od strony oś. Słonecznego  

                - rośliny cebulowe w pasie zieleni pomiędzy drogą a chodnikiem 

6. Skwery na os. Zielonym / os. Szkolnym i os. Słonecznym przy skrzyżowaniu ul. Struga, ul. Wojciechowskiego i ul. Żeromskiego

7. podwórka osiedla Szkolnego.

 

Są to wytypowane działki nr: NH-45, 43/2, 108, 57/1, 86/6, 43/2



 
Realizacja zakresu projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia.
 
Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wczesnowiosenne rośliny cebulowe jak krokusy, żonkile, tulipany i inne są pierwszymi kwitnącymi roślinami, które wiosną rozkwitają. To też rośliny, które rozkwitają zanim pojawią się pierwsze liście na drzewach dlatego też stanowią pierwszą oznakę wiosny. 
 
Sadzenie jak i ich pielęgnacja nie przysparza kłopotów. Sadzi się je bezpośrednio w trawniku i przed pierwszym koszeniem trawy kwiaty roślin cebulowych zdążą już przekwitnąć a liście zgromadzić odpowiednie zapasy w cebulach by ponownie rozkwitnąć w przyszłym roku.
 
Kwiaty cebulowe można sadzić naprzemian tak by mogły cieszyć różnymi kolorami i kształtami przez dłuższy czas. Można sadzić je również w różne figury geometryczne dopasowując je do kształtu skwerów i podwórek. 
 
Krzewy kwitnące wiosną jak forsycje, jaśminowce, derenie i bzy/lilaki dają dodatkowego kolorytu nowohuckim podwórkom i były one niegdyś wielce popularne. Kwiaty krzewów nie tylko są dodatkowym pokarmem dla owadów ale również miejscem schronienia dla drobnych ptaków.

 

 
Wczesnowiosenna zieleń i kwiaty ma zbawienny wpływ na mieszkańców dając wytchnienie od szaroburego przedwiośnia w mieście i nastawia pozytywnie do obowiązków dnia codziennego.
 
Niech najlepszym przykładem takich nasadzeń będzie obsadzenie Placu Centralnego roślinami cebulowymi. Dzięki temu miejsce to odżyło i przez mieszkańców jest w okresie wiosennym częstym celem rodzinnych spacerów by podziwiać kolorową ferie kwiatów a "Polowanie na ukwiecony Plac Centralny" stało się corocznym wydarzeniem znanym przez wszystkich Nowohucian.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 20 000,00 PLN
Nasadzenia Realizacja nasadzeń wraz z pielęgnacją 130 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 2024
Nasadzenia Realizacja nasadzeń wraz z pielęgnacją 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada obsadzenie wiosennymi roślinami cebulowymi i kwitnącymi krzewami nowohuckich podwórek na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Zwiększy to atrakcyjność dzielnicy a nowo nasadzone kwiaty będą dodatkowym pokarmem dla owadów. Działania zawarte w projekcie mają także powiększyć łączną powierzchnie roślin kwitnących w Krakowie i poprawić estetykę Dzielnicy XVII.
powrót