Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 12:

🌳PRZYWRÓĆMY ZIELEŃ NA PLACU ŚW. MARII MAGDALENY🌳

Projekt odrzucony: W trakcie weryfikacji propozycji zadania w oparciu o uchwałę nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13.01.2021 roku w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa i pozyskaniu niezbędnych opinii Jednostek: Zarząd Zieleni Miejskiej, Klimat – Energia - Gospodarka Wodna, Zarząd Dróg Miasta Krakowa stwierdzono, że wszelkie prace, które miałyby zostać wykonane na terenie placu św. Marii Magdaleny, który znajduje się na terenie Układu urbanistycznego Miasta Krakowa wpisanego do rejestru zabytków oraz w obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, winny być prowadzone na warunkach i pod nadzorem Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków. Dodatkowo konieczne jest opracowanie programu badań archeologicznych. Wykonanie prac w terenie również winno odbywać się pod nadzorem archeologicznym. W związku z powyższym realizacja przedmiotowej inwestycji wymaga długotrwałego procesu projektowego w koordynacji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie. Okres realizacji całości inwestycji znacznie przekraczałby 2 lata, co jest niezgodne z §2 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie pozyskanie pozwolenia konserwatorskiego jest procesem długotrwałym. Na opracowanie dokumentacji należałoby przewidzieć okres 2 lat, a na wykonanie robót budowlanych pod nadzorem archeologicznym – trzeci rok realizacji. Na etapie opiniowania przedmiotowego projektu opinia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków nie była znana. Dodatkowo należy nadmienić, że przy innych projektach budżetu obywatelskiego, dla których wymagana również była opinia konserwatora, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, celem wydania opinii/zaleceń konserwatorskich wezwał do przedłożenia szczegółowych dokumentów tj. np. mapy z dokładną lokalizacją nasadzeń w formie rzutu itp. Wymagane przez konserwatora dokumenty składane są dopiero na etapie realizacji zadania przez biuro projektowe, z którym Zamawiający zawiera stosowną umowę, a której na etapie opiniowania projektu zawrzeć nie może. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przebudowa placu św. Marii Magdaleny, winna być działaniem kompleksowym, nie ma możliwości etapowania prac. W związku z powyższym istnieje bardzo duże ryzyko, że kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze ogólnomiejskim będzie niewystarczająca na wykonanie zagospodarowania terenu w całości. Mając na uwadze powyższe, powołując się na: §2 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w cyklu jednorocznym lub w cyklu dwuletnim na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych. §17.1 pkt 2 W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, których wymagany budżet całkowity na realizację jest niezgodny z limitami finansowymi wskazanymi w § 13 ust. 2 do 3 regulaminu BO. Wniosek nr BO.OM.12/23 został oceniony negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Plac św. Magdaleny

Krótki opis projektu

🌳CELEM PROJEKTU JEST PRZYWRÓCENIE ZIELENI NA PLACU ŚW. MARII MAGDALENY. ZANIM TEN PLAC ZOSTAŁ "ZREWITALIZOWANY" (CZYLI WYBETONOWANY) BYŁ TO ZIELONY SKWER Z DUŻYM DRZEWEM, KTÓRY DAWAŁ CIEŃ W UPALNE DNI.🌳

Opis projektu

Projekt zakłada opracowanie nowego, kompleksowego zagospodarowania placu św. Marii Magdaleny i jego przebudowę we współpracy z służbami konserwatorskimi i mieszkańcami (konsultacje społeczne) poprzez:


Posadzenie dużych drzew o obwodzie pnia 40-45 cm z uwzględnieniem uwarunkowań archeologicznych (nie mogą też kolidować z elewacją zabytkowych kamienic).

Posadzenie krzewów oraz roślin kwitnących. 
 
Zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków “Wprowadzenie zieleni (jak również wody) jest jak najbardziej dopuszczalne, a nawet pożądane”.

Wprowadzenie wody na placu w innej formie niż obecnie oraz systemu retencji wód opadowych z sąsiednich kamienic (ogród deszczowy) - zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków “ustawiona w narożu fontanna budzi złośliwe komentarze”.

Usunięcie z placu św. Marii Magdaleny pomnika ks. Piotra Skargi, który stanął na placu nielegalnie, bez wymaganych prawem pozwoleń na budowę i uzgodnień konserwatorskich. Zdaniem WKZ “Utrzymywanie monumentu na placu św. Marii Magdaleny jest nieuzasadnione i wpływa negatywnie na odbiór wnętrza. Pomnik przysłania widok elewacji kościoła św. Piotra i Pawła, wchodzi w niepotrzebny konflikt z ustawionymi na jego przedpolu rekonstrukcjami barokowych rzeźb dwunastu apostołów, przytłacza optycznie stojący obok kościół św. Andrzeja.”

Wymianę nawierzchni placu - zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: “Obecnie, po dwudziestu latach intensywnego użytkowania stan nawierzchni placu jest katastrofalny”.

Likwidację niebezpiecznych schodów - zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków “Wątpliwości budzą stopnie związane z lokalizacją sceny, które są słabo widoczne i niebezpieczne”.

Wymiany oświetlenia placu - zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków “oświetlenie w posadzce okazało się dysfunkcyjne”

Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków “Wszystkie przyjęte w projekcie rozwiązania powinny zmierzać do podkreślenia elegancji i monumentalizmu historycznego ukształtowania wnętrza urbanistycznego”.

 

Projekt został opracowany na podstawie wytycznych konserwatorskich dla wprowadzenia zieleni w obrębie placu Marii Magdaleny w Krakowie. Autorką wniosku w budżecie obywatelskim jest Natalia Nazim. Ze względu na ograniczenia finansowe projektu do kwoty 1 mln 520 tys. zł, wnioskodawczyni zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie realizacji projektu być może będzie potrzeba ograniczenia zakresu projektu i wyraża na to zgodę.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Według Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: “Jeden z najpiękniejszych miejskich placów Polsce, wybitna w skali europejskiej przestrzeń miejska jest zaniedbana, została wypełniona przypadkowymi elementami, a dla przechodniów po prostu jest niebezpieczna. Z konserwatorskiego punktu widzenia, biorąc pod uwagą fakt ochrony tego obszaru zapisami o parku kulturowym oraz prestiż, jaki daje wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także wybitne walory artystyczne, utrzymywanie tego stanu rzeczy rzuca złe światło tak na służby konserwatorskie jak i – a może przede wszystkim – gospodarza tego miejsca tj. Gminę miejską Kraków.” Stąd też jako mieszkańcy składając ten projekt, apelujemy o kompleksowy remont, by plac św. Marii Magdaleny odzyskał swój dawny blask, poprzez przywrócenie na nim zieleni, do której utrzymania i wzrostu powinno się wykorzystać retencję wód opadowych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja 1 520 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja 2024/2025

Galeria

powrót