Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 2:

ZIELONA SKAŁECZNA!

Projekt odrzucony: Propozycja zadania budżetu obywatelskiego zakłada przekształcenie fragmentu ul. Skałecznej od końca kościoła św. Katarzyny do kościoła O.O Paulinów na Skałce w zieloną strefę, poprzez zerwanie asfaltu i wąskich chodników, zaprojektowanie zielonej przestrzeni dla mieszkańców oraz turystów z alejkami, zielenią, krzewami, bylinami i ławkami oraz zaprojektowanie ścieżek w celu zapewnienia dostępności miejsca dla osób niepełnosprawnych. Koszty realizacji zadania, biorąc pod uwagę całą przebudowę wskazanego odcinka, znacznie przewyższają środki BO Dzielnicy I, a co za tym idzie zadanie nie spełnia warunków. Zgodnie z regulaminem BO Rozdział 4 § 17 ust.1 pkt.2 w ramach BO nie mogą być realizowane projekty których wymagany budżet całkowity na realizację jest niezgodny z limitami finansowymi wskazanymi w §13 ust. 2 do 3 regulaminu. Dodatkowo zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Kazimierz” wskazują, że ul. Skałeczna ma oznaczenie KDD.45 - Tereny dróg publicznych, o podstawowym przeznaczeniu pod drogi publiczne. Tereny dróg publicznych przeznaczone są pod budowle drogowe, wraz z przynależnymi odpowiednio, drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami i instalacjami, służącymi do prowadzenia i obsługi ruchu drogowego oraz dla potrzeb zarządzania drogą. W terenach dróg publicznych dopuszcza się lokalizację zieleni jako zieleni towarzyszącej. Zgodnie z powyższym założenia projektu nie spełniają wymogów zapisów mpzp. Zgodnie z regulaminem BO Rozdział 4 § 17 ust. 1 pkt 6 nie mogą być realizowane projekty, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. Zgodnie z opinią Miejskiego Inżyniera Ruchu - Wprowadzenie ograniczenia ruchu na ul. Skałecznej za zatoczką parkingową nie znajduje uzasadnienia, z uwagi na znikomy ruch przypadkowych pojazdów. Ponieważ jest to droga bez przejazdu, realizowana jest tylko obsługa przyległych działek, która musi zostać zachowana. Należy także umożliwić pojazdom zawracanie w tym również tym parkującym w istniejącej zatoczce. Zakaz parkowania w istniejącej zatoczce spowoduje ograniczenie liczby miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania. W związku z brakiem możliwości realizacji zadania w zakresie złożonego wniosku, zaproponowano Wnioskodawcy modyfikację wniosku polegającą na rozszerzeniu istniejącego szpaleru drzew i dosadzenie 5-6 drzew. Dodatkowo wokół istniejących okienek jak i nowo powstałych dosadzenie krzewów. Ostateczna ilość dosadzonych drzew zależałaby ostatecznie od wytycznych i postanowienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zaproponowana modyfikacja nie została zaakceptowana przez Wnioskodawcę. W związku z brakiem możliwości realizacji pierwotnie zgłoszonego zakresu jak i braku akceptacji modyfikacji wniosek opiniuje się negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

504 759,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Skałeczna

Krótki opis projektu

Projekt ma na celu przekształcenie fragmentu ulicy Skałecznej, część od końca kościoła św. Katarzyny do kościoła O.O Paulinów na Skałce, w zieloną strefę bez możliwości parkowania. Obecnie część tego fragmentu ulicy jest objęta zakazem parkowania.

Opis projektu

W 2022 Zarząd Zieleni Miejskiej wydzierżawił od O.O. Paulinów ogród, który ma zostać oddany do użytku mieszkańcom. Ogród przylega do ulicy, od której jest wprawdzie odgrodzony murem, ale na tej części Skałecznej tylko we fragmencie mogą parkować auta. Parking jest przewidziany jedynie na 8 aut. Ulica Skałeczna prowadzi na Skałkę, jeden z najważniejszych zabytków Krakowa oraz jeden z symboli polskości. Pierwszym etapem tworzenia zielonych przestrzeni jest usuwanie z chodników betonowych płyt i starych nawierzchni. Projekt zakłada zerwanie asfaltu i wąskich chodników i zaprojektowanie zielonej przestrzeni dla mieszkańców i turystów, którzy z tej perspektywy mogliby w ciszy i spokoju kontemplować i kościół na Skałce i kościół św. Katarzyny. Ponieważ w tym pasie drogowym jeszcze kilka lat temu były posadzone drzewa, niestety ostatnie nawałnice je poważnie uszkodziły i zostały usunięte, projekt zakłada dosadzenie kilku drzew, krzewów, bylin i ustawienie ławek i śmietników. Projekt zakłada zaprojektowanie ścieżek w celu zapewnienia dostępności miejsca również dla osób z niepełnosprawnością.
Rozbetonowanie miasta przekłada się na lepsze warunki do życia dla mieszkańców Krakowa. Więcej roślin to więcej czystego powietrza i niższa temperatura w upalne dni. To także przyjemność przebywania w otoczeniu zieleni i zachęta, by po mieście przemieszczać się pieszo lub na rowerze. Kolejną zaletą tworzenia oaz zieleni w mieście jest też zwiększanie różnorodności biologicznej, tak ważnej dla ekosystemu miasta. Rozbudowanie zielonej przestrzeni wiąże się z tworzeniem ostoi przyrody i zwierząt.
Powiększenie zielonego areału miasta stanowi również jedno z działań na rzecz przystosowywania do zachodzących zmian klimatycznych i łagodzenia ich skutków. Dzięki likwidacji zbędnych powierzchni utwardzonych zwiększa się powierzchnia biologicznie czynna, poprawia się retencja wody deszczowej, a skutki oddziaływania miejskich wysp ciepła zostają złagodzone.

Autorka projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dzielnica Stare Miasto, a szczególnie jej część Kazimierz, mają bardzo niewiele miejsc zielonych, zadrzewionych i służących mieszkańcom do odpoczynku. Zieleń w mieście reguluje mnóstwo aspektów, wpływających na jakość klimatu. Dzięki niej zdrowie ludzkie może być chronione przed uciążliwościami, które człowiek emituje na własne życzenie. To co wypływa ze zbioru tych pozytywnych funkcji zieleni to fakt, że należy zwiększać powierzchnię zieleni w mieście. Ograniczenie postępującej urbanizacji na rzecz tworzenia nowych terenów biologicznie czynnych może przynieść ogromne pozytywne skutki dla mieszkańców miast. Zmiany w planowaniu przestrzennym miast są szansą na zrównoważony rozwój miast przyjazny przede wszystkich człowiekowi przy szanowaniu przestrzeni oraz ekosystemów miejskich. Ten fragment Kazimierza stanie się wzorcowym miejscem, gdzie Kraków zerwał z betonem na korzyść zieleni i mieszkańców.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt zerwanie płyt chodnikowych i asfaltu, nasadzenia, ścieżki 504 759,95 PLN
504 759,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projekt wykonanie projektu usunięcia betonu, asfaltu i zaprojektowanie zieleni 2024
wykonanie usunięcie betonu i asfaltu, nasadzenia 2024

Galeria

powrót