Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica II NR 3:

Miejskie ogrodnictwo? To proste.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica II Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

450 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, ul. Otwinowskiego, działka S-7, 117

Dodatkowe lokalizacje: Główna lokalizacja: Działka 117 obr. 7 Śródmieście

Krótki opis projektu

Marzysz o pomidorze, który będzie pachniał jak ten u babci? Projekt ma za zadanie utworzenie przestrzeni do praktykowania miejskiego ogrodnictwa. Projekt ma przekonać mieszkańców, że miejskie ogrodnictwo to pestka!

Opis projektu

Ile radości daje uprawianie i zjadanie własnych warzyw? Marzysz o pomidorze, który będzie pachniał jak ten u babci? Projekt ma za zadanie utworzenie przestrzeni do praktykowania miejskiego ogrodnictwa. Projekt ma przekonać mieszkańców, że miejskie ogrodnictwo to pestka!

Projekt powinien zachęcić mieszkańców Dzielnicy II Grzegórzki do uprawy warzyw, owoców czy ziół w miejskich warunkach – na balkonie, w ogródkach działkowych i społecznych, guerilla gardening czy uprawach na parapetach.

Zadanie obejmuje utworzenie przestrzeni do praktykowania miejskiego ogrodnictwa. Będzie to też miejsce do realizacji warsztatów ogrodniczych stacjonarnych (nie online!), gdzie efektem pracy będą aromatyczne zioła, wspaniałe pomidory czy truskawki. Poznawanie cyklu natury pozwala odnaleźć wewnętrzny spokój i poczucie, że to co robimy ma sens.

W zakresie projektu są:
- zorganizowanie przestrzeni działki
- budowa sceny lub zadaszenia
- przygotowanie i rekultywacja fragmentu działki do miejskiego ogrodnictwa
- zakup dobrej i żyznej ziemi oraz wymiana podłoża
- zakup odpowiedniej infrastruktury technicznej pozwalającej na uruchomienie miejskiego ogrodnictwa
- zakup sadzonek warzyw, owoców, krzewów i drzew
- zorganizowanie warsztatów ogrodniczych (przez cały sezon 10 spotkań)
- zakup i montaż tablic informacyjnych promujących miejskie ogrodnictwo
- wykonanie odpowiedniego przyłącza wod-kan
- wykonanie nowych rodzimych nasadzeń
- promocja w prasie, radio dotycząca warsztatów ogrodniczych
- zakup i montaż obiektów małej architektury
- utworzenie przesadzarni – miejsce do przesadzania roślin domowych
- opracowanie dokumentacji projektowej dla wybranych działek
 

Projekt będzie realizowany ze szczególną dbałością o zachowanie naturalnego charakteru sąsiadującej obok rzeki Białuchy. W ramach inwestycji ograniczone będzie zanieczyszczenie światłem, co jest kluczowe dla rytmów okołodobowych i migracji zwierząt, zwłaszcza nad rzekami, które są trasami migracji. Zminimalizowane zostanie użycie asfaltu i betonu. Nie przewiduje się również nasadzeń gatunków obcych dla flory tego regionu.
 
Autor projektu: dr inż. Karol Kwiatek (karol@kwiatek.krakow.pl / www.kwiatek.krakow.pl )

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mieszkańcy potrzebują przestrzeni, gdzie mogliby wziąć udział w akcjach miejskiego ogrodnictwa bez wyjazdu poza Kraków. Dobrym przykładem była akcja sadzenia pomidorów na działce nad Białuchą w maju 2022 roku.Pomysł akcji sadzenia pomidorów nad Białuchą narodził się na początku wojny w Ukrainie. Nie tylko państwo powinno być niezależne żywnościowo, ale i my, jako jednostki także. Zwykle w miejskich ogródkach rosną kwiaty, prawie wszędzie są trawniki, ale nie ma ogródków.

Planowana przestrzeń pod miejskie ogrodnictwo powinna pozwolić na wyjaśnienia dzieciom i wnukom, że „żywność nie rośnie w Biedronce”.

Tutaj można zobaczyć film z akcji:
https://www.youtube.com/watch?v=8pOj900PFHM

 


Wszystkie działki objęte są Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Wybrane zdjęcia i filmy z akcji sadzenia pomidorów nad Białuchą można znaleźć na stronie www.kwiatek.krakow.pl/bialucha w zakładce: Partyzancki Ogród Społeczny.

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za ważnością realizacji tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców dzielnicy. Ogrody społeczne pojawiły się w ankietach wypełnianych przez mieszkańców (https://kwiatek.krakow.pl/wp-content/uploads/2022/03/20220308_opracowanie_ankieta_B02021.pdf).
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 40 000,00 PLN
Realizacja Realizacja zadania 410 000,00 PLN
450 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 2024
Realizacja Realizacja zadania 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie przestrzeni do praktykowania miejskiego ogrodnictwa oraz zorganizowanie warsztatów ogrodniczych. Realizacja zadania przyczyni się do podniesienia świadomości mieszkańców w zakresie miejskiego ogrodnictwa, zachęci mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz zintegruje mieszkańców Dzielnicy II.
powrót