Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 5:

RATUJMY DRZEWA SĘDZIWE W STARYM MIEŚCIE!

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

504 759,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica I Stare Miasto, ul. Krowoderska, ul. św. Gertrudy, Bulwar Inflancki, Aleja Akacjowa na ul. Podgórskiej, ul. Augustiańska, ul. Dietla, Aleje Trzech Wieszczów, Bulwary Wiślane, ul. Piekarska, ul. Szlak, ul. Sebastiana

Krótki opis projektu

Ochrona wybranych starych drzew w Dzielnicy I Stare Miasto. Zabezpieczenia przed nielegalnym niszczącym parkowaniem, napowietrzanie ziemi, instalacja podpór i mat przeciwsolnych.

Opis projektu

Ochrona wybranych starych drzew w Dzielnicy I Stare Miasto. Projekt obejmuje wykonanie: zabezpieczenia przed nielegalnym parkowaniem wzdłuż wybranych ulic, mulczowania i rozluźniania gleby pod drzewami, zaszczepienia mikoryzy drzewom i zastosowania biostymulatorów, oszczędną pielęgnację adekwatną do stanu drzewa, instalację podpór, a w okresie zimowym stosowanie mat przeciw solnych.

Wytypowane szeregi drzew:
ul. Krowoderska
ul. św. Gertrudy
Aleja Klonów na bulwarze Inflanckim
Aleja Akacjowa na ul. Podgórskiej
ul. Augustiańska - robinia akacjowa
ul. Dietla
aleje Trzech Wieszczów
bulwary wiślane


Starodrzew ma znaczenie nie tylko przyrodnicze. Dla mieszkańców piękne stare drzewa, które w trudnych miejskich warunkach przetrwały wiele dekad, mają wartość sentymentalną. Niektóre ze starych drzew z powodu wieku czy warunków, w jakich rosną, mogą wymagać dodatkowego wsparcia. Projekt zakłada specjalistyczne badania starych drzew i adekwatną do ich stanu dalszą pielęgnację i opiekę. np. zmianę otoczenie drzewa, zainstalowanie wiązań czy podpór, ochronę przed sola w zimie.  
Zgodnie z opinią Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, wyłącza się drzewa będące pomnikami przyrody z działań ujętych we wniosku projektu.
W ramach realizowanego projektu żadne drzewo nie może zostać usunięte.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Co dają nam stare drzewa? W Krakowie ubywa starych drzew, a sadzone są bardzo kruche i zaledwie 0 18 cm obwodu.  Ostatnie nawałnice pokazały jak szybko znikają ogromne drzewa z najbliższej okolicy. Stare drzewa są domami dla ptaków i ssaków, żyje w nich wiele gatunków grzybów oraz owadów, również zagrożonych wyginięciem. Drzewa sędziwe w większym stopniu niż młode zapewniają cień i wpływają na obniżenie temperatur podczas upałów. Lepiej oczyszczają też powietrze i odczuwalnie wyciszają miejski hałas. Powierzchnia liści stuletniego buka równa się powierzchni liści 1700 dziesięcioletnich sadzonek. Takie drzewo przetwarza rocznie około 4800 kilogramów CO2 i produkuje 3500 kilogramów tlenu, co stanowi roczne zapotrzebowanie dla dziesięciu osób. Wyparowuje też do otoczenia do 450 litrów wody dziennie, co równa się pracy czterech lub pięciu klimatyzatorów, działających niemal przez całą dobę. Temperatura pod koroną dużego drzewa może być niższa nawet o kilka stopni. Krakowianie i krakowianki potrzebują sędziwych drzew do zdrowego i szczęśliwego życia w ich mieście. Otoczmy te drzewa należną im opieką dla przyszłych pokoleń.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Realizacja zadania 504 759,00 PLN
504 759,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Realizacja zadania 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada ochronę wybranych starych drzew znajdujących się na terenie Dzielnicy I Stare Miasto. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy walorów krajobrazowych oraz poprawi kondycję starych drzew na terenie Dzielnicy I poprzez ich pielęgnację.
powrót