Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 3:

OGRÓD EDUKACYJNY PRZY MŁYNÓWCE KRÓLEWSKIEJ: NOWE NASADZENIA

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

120 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: OGRÓD EDUKACYJNY NA TERENIE ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO NR 4 PRZY UL. URZĘDNICZEJ 65 W KRAKOWIE

Krótki opis projektu

🌳CELEM PROJEKTU JEST PIELĘGNACJA ISTNIEJĄCEJ ZIELENI ORAZ NASADZENIE NOWYCH DRZEW, KRZEWÓW I KWIATÓW W OGÓLNODOSTĘPNYM OGRODZIE EDUKACYJNYM PRZY MŁYNÓWCE KRÓLEWSKIEJ🌷

Opis projektu

Celem projektu jest pielęgnacja istniej zieleni oraz nowe nasadzenia na terenie ogólnodostępnego ogrodu przy Młynówce Królewskiej, a także jego powiększenie o teren przylegający znajdujący się między ścianami budynku Al. Grottgera 34 a boiskiem.

 
W ogrodzie planowane są nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów, których gatunki będą dobrane w ten sposób, aby przyciągały do ogrodu różnorodne ptaki, owady i motyle - w ten sposób zwiększając jego walory edukacyjne. Projekt zakłada również ustawienie dodatkowo w ogrodzie pitnika dla ptaków oraz domku dla motyli.

Proponowane gatunki drzew, które mają kwiaty atrakcyjne dla owadów i owoce przyciągające ptaki:
- wiśnie ''Chanticleer''
- magnolie
- świdośliwy
- jarząby

Sadzonki drzew powinny mieć rozmiar min.16-18 cm w obwodzie pnia. Dodatkowo w zakres projektu wchodzi i pielęgnacja i ewentualne formowanie korony drzew znajdujących się na terenie ogrodu, a zwłaszcza podcięcie suchych i obumarłych gałęzi  - przede wszystkim świerków.
Pod koronami drzew proponuje się nasadzenia cieniolubnych roślin okrywowych i pnączy, z gatunków typu barwinek, trzmielina, bluszcz.

Proponowane krzewy
budleje Dawida przyciągające motyle
Irgi Coral Beauty i Dammera, których owoce stanowią pożywienie dla ptaków
Tawuły japońskie i hortensje ogrodowe, której kwiaty przyciągają owady i  motyle,
Graby pospolite, ktore utworzą żywopłot

Dodatkowo w zakres projektu wchodzi pielęgnacja i przycięcie znajdujących się w ogrodzie krzewów oraz uzupełnienie ściółkowania korą. 
Nasadzenia niskie i kwiaty;
Liliowce, funkie i jeżówki purpurowe, których kwiaty przyciągają owady i  motyle;
krwawnik pospolity dla mazurków i dzwońców;
słoneczniki dla sikor;
krokusy

Projekt zakłada także obsadzenie 10-15 paneli ogrodzenia pnączami zimozielonymi (bluszcz, trzmielina, wiciokrzew) oraz instalację siatek umożliwiających wzrost pnączy. Na przemian sadzone byłyby różne gatunki pnączy. Ponadto przed ogrodzeniem od strony ul. Urzędniczej obsadzonym pnączami nasadzenie roślin cieniolubnych: hortensji, liliowców, funkii, traw ozdobnych, a także krzewów zimozielonych - trzmieliny Fortune’a i laurowiśni.

Dodatkowo projekt obejmuje dosianie trawnika w niezbędnych miejscac oraz naprawę, wzmocnienie konstrukcji i doploty tuneli i szałasów wykonanych z wierzby, które znajdują się w ogrodzie, a także wyposażenie ogrodu w:
- 2 drewniane kompostowniki;
- pojemnik na deszczówkę;
- poidełko i karmnik dla ptaków.
- biblioteka plenerowa
- 3 donice
- naprawa szałasu
 
Ze względu na lokalizację ogrodu jednostką weryfikującą projekt i realizującą powinno być MCOO.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ogród pełni rolę edukacyjną dla dzieci, które dzięki niemu spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, sadzą nowe rośliny w ogródku, a także mają okazję obserwować otaczającą przyrodę. Dodatkowo rośliny w ogrodzie są dobrane tak, aby były przyjazne dla ptaków i owadów, co zwiększa jeszcze jego walor edukacyjny. Ponadto drzewa, które zostaną posadzone mają zdolność neutralizacji zanieczyszczeń powietrza, co jest szczególnie ważne w mieście takim jak Kraków, gdzie problem smogu w Krakowie nadal istnieje, a ciągłe dogęszczanie zabudowy kosztem zieleni negatywnie wpływa na komfort życia mieszkańców terenów silnie zurbanizowanych - zwłaszcza dzieci. Dlatego zwiększanie ilości nasadzeń, szczególnie w centrum miasta jest coraz bardziej potrzebne. 

 
Nowe nasadzenia pozytywnie wpłyną na otoczenie, gdyż:
 - poprawia jego estetykę
- zasłonią częściowo ścianę budynku od Al. Grottgera 34,
- zwiększą bioróżnorodność,
 - dadzą cień i obniżą lokalnie temperaturę (zmniejszenie efektu wyspy ciepła)
 - zbierają wodę, przyczyniając się do zwiększenia wilgotności.
- dodatkowo pnącza posadzone wzdłuż ogrodzenia będą zbierały pyły i kurz.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z doborem elementów wyposażenia ogrodu i przeprowadzeniem postępowań administracyjnych. Wykonanie placu na podstawie dokumentacji. Wykonanie i montaż tablicy informującej o realizacji zadania z Budżetu obywatelskiego. Realizacja zadania do kwoty posiadanych środków. 120 000,00 PLN
120 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z doborem elementów wyposażenia ogrodu i przeprowadzeniem postępowań administracyjnych. Wykonanie placu na podstawie dokumentacji. Wykonanie i montaż tablicy informującej o realizacji zadania z Budżetu obywatelskiego. 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Ogród pełni rolę edukacyjną dla dzieci, które dzięki niemu spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, sadzą nowe rośliny w ogródku, a także mają okazję obserwować otaczającą przyrodę. Dodatkowo rośliny w ogrodzie są dobrane tak, aby były przyjazne dla ptaków i owadów, co zwiększa jeszcze jego walor edukacyjny. Ponadto drzewa, które zostaną posadzone mają zdolność neutralizacji zanieczyszczeń powietrza, co jest szczególnie ważne w mieście takim jak Kraków.
powrót