Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 8:

🌳ZIELONE ALEJE TRZECH WIESZCZÓW🌳

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

115 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ALEJE TRZECH WIESZCZÓW, działki S-8, 299, 301

Krótki opis projektu

🌳PROJEKT MA NA CELU ZAZIELENIENIE ALEJE TRZECH WIESZCZÓW POPRZEZ NASADZENIE DRZEW I ROŚLIN POŁOCHWYTNYCH W PASIE ZIELENI POMIĘDZY JEZDNIAMI PO STRONIE STAREGO MIASTA.🌳

Opis projektu

PROJEKT MA NA CELU ZAZIELENIENIE ALEJE TRZECH WIESZCZÓW POPRZEZ NASADZENIA ROŚLIN POŁOCHWYTNYCH I DRZEW W PASIE ZIELENI POMIĘDZY JEZDNIAMI PO STRONIE STAREGO MIASTA.

Jest to kontynuacja akcji nasadzeń roślin pyłochwytnych na Alejach Trzech Wieszczów, która ma również skutecznie pomóc w walce ze smogiem. Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził już kilka razy nasadzenia zieleni antysmogowej, jednak nadal jest sporo miejsc, zwłaszcza przy Al. Słowackiego i Al. Mickiewicza, w których nasadzeń brakuje.

 
W ramach kontynuacji proponuje się nasadzenia:
 

1. Drzew wg wskazań konserwatora zabytków
2. Hortensji bukietowych "Pink diamond";
3. Perukowców podolskich; 
4. Kalin koralowych "Roseum";
5. Berberysów Thunberga "Orange rocket".
 
Niedawno Aleje Trzech Wieszczów w Krakowie zostały wpisane do rejestru zabytków, gdyż miejsce to spełnia warunki w trzech kategoriach: jest historycznym układem urbanistycznym, historycznym zespołem budowlanym, a także krajobrazem kulturowym. Niestety od kilku dekad Aleje pełnią funkcję głównie tranzytową, dzięki czemu główna arteria miasta jest pełna spalin, pyłu, kurzu. Rośliny antysmogowe pozwalają przynajmniej odrobinę poprawić tę sytuację, wychwytując pył i kurz, a także poprawiając estetykę tego miejsca.

Autorka projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorką projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

W przypadku braku miejsc na posadzenie wszystkich drzew wskazanych w projekcie Wnioskodawca wyraża zgodę na posadzenie w ramach projektu innych roślin np. krzewów, bylin, pnączy, roślin cebulowych itp.

 

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Aleje Trzech Wieszczów to zwyczajowa nazwa trzech krakowskich alei, które otaczają centralny obszar miasta od zachodu i północnego zachodu, stanowiąc fragment II obwodnicy Krakowa Wzdłuż ciągu komunikacyjnego znajduje się wiele niezwykle ważnych dla historii Krakowa punktów i budynków. Mieszkańcy chcieliby, aby tak jak w swoich początkach, Aleje były reprezentacyjnym traktem, salonem miasta, a nie autostradą przez centrum.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zadania Opracowanie dokumentacji projektowej i posadzenie drzew 100 000,00 PLN
Pielęgnacja Pielęgnacja zieleni 15 000,00 PLN
115 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja zadania Opracowanie dokumentacji projektowej i posadzenie drzew 2024
Pielęgnacja Pielęgnacja zieleni 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada nasadzenia drzew na Alejach Trzech Wieszczów. Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności dzielnicy oraz do poprawy jakości powietrza w mieście. Jedna z głównych arterii w mieście stanie się estetyczna i reprezentatywna.
powrót