Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 9:

Rozbetonować dąb na Dietla!

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

74 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Dietla 35

Krótki opis projektu

Projekt zakłada rozbetonowanie 100 letniego dębu przy ul. Dietla 35, likwidację kiosku znajdującego się pomiędzy dębem a zieleńcem, utworzenie pasa zieleni z krzewami od strony ulicy.

Opis projektu

W czasie remontu przystanku na skrzyżowaniu ulic Dietla i Krakowskiej, nie pomyślano o poszerzeniu bardzo małego okienka wokół sędziwego dębu u wylotu ul. Augustiańskiej. Dąb o wysokości 20 m i obwodzie pnia 167 cm jest drzewem już sędziwym, które powinno być otoczone szczególną opieką i troską. Projekt zakłada likwidację kiosku znajdującego się pomiędzy dębem a zieleńcem, a co za tym idzie, poszerzenie istniejącego zieleńca o tę przestrzeń i przyłączenie rosnącego tam dębu w jedną harmonijną całość. W ten sposób powstanie naturalny duży zieleniec, który będzie oazą cienia i chłodu w upalne dni, pojawi się naturalna retencja wody, dąb otrzyma należną mu przestrzeń i dostęp do wody opadowej. Rozwój i ochrona terenów zielonych, tworzenie infrastruktury zielonej i niebieskiej, to mitygacja zmian klimatycznych i sposób na dostosowanie się miasta do zmian klimatycznych poprzez m. in.  niwelowanie efektu „wyspy ciepła”, tworzenie zacienionych ciągów komunikacyjnych zachęcających do poruszania się pieszo lub rowerem (pośredni wpływ na walkę ze smogiem transportowym), a także ochrona mieszkańców przed hałasem pochodzącym z transportu. etc. 
 

Autorką projektu jest Kasia Pilitowska
 
Autorka projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań, które spełnią jego podstawowe założenia. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorką projektu Budżetu Obywatelskiego.

 
 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Stare drzewa to najważniejszy element zielonej infrastruktury, która zaspokaja liczne potrzeby społeczne i zapewnia ludziom wysoką jakość życia, szczególnie w miastach. Jej utrzymanie i rozwijanie stanowi interes publiczny, ponieważ jest ważna dla wszystkich – nie tylko dla przyrody. Drzewa, to oczywistość, mają ciężkie życie w obecnym klimacie i zanieczyszczeniu miasta, dlatego poprawa ich życia jest tak istotna. 60% z nowo nasadzonych drzew nie dożywa nawet 10 lat! Drzewo na Placu św. Ducha było wymieniane trzykrotnie!  Obecnie los drzew zależy bardziej niż kiedykolwiek od świadomości włodarzy miast oraz przemyślanej polityki gmin. Mieszkańcom szczególnie tak turystycznej części miasta jak Kazimierz, zależy na projektach, które mają na celu nie tylko wprowadzanie zieleni do dzielnicy, ale też pielęgnację i opiekę nad najstarszymi drzewami.
 

Projekt zakłada poszerzenie okienka dębu poprzez połączenie go z istniejącym zieleńcem Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej poprzez połączenie obecnego okienka przy dębie z istniejącym zieleńcem pozwoli na lepszy rozwój drzewa oraz dostarczy mu większej ilości wód opadowych. Ponadto likwidacja kiosku pozwoli na zagospodarowanie tej lokalizacji w jeden duży zieleniec. Dodatkowy teren zielony uatrakcyjni wizualnie okolicę oraz będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców i turystów.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 20 000,00 PLN
Realizacja Rozbiórka betonowych płytek, posianie trawy i nasadzenie niskich krzewów 54 000,00 PLN
74 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Wykonanie projektu 2024 r.
Realizacja zadania Realizacja zadania 2025 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Zadanie zakłada poszerzenia zieleńca przy 100-letnim dębie na ul. Dietla 35 poprzez rozbetonowanie części chodnika i połączenie istniejącego okienka z przyległym zieleńcem. Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej pozwoli na lepszy rozwój drzewa oraz dostarczy mu większej ilości wód opadowych. Dodatkowy teren zielony uatrakcyjni wizualnie okolicę oraz będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców i turystów.
powrót