Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 1:

Wielkie kompostowanie na Prądniku

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

65 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Krowoderski działka nr K-44 902

Krótki opis projektu

Kompostowniki społeczne to rozwiązanie dla osób żyjących w mieście, które dbają o środowisko, chcą ograniczać generowanie odpadów i żyć w duchu zero waste. To szansa na dobry kompost do Twojego ogródka oraz udział w warsztatach z kompostowania!

Opis projektu

W koszach na śmieci codziennie lądują odpady i resztki jedzenia, również pochodzenia roślinnego. A gdyby tak nie wyrzucać resztek, z których przygotowujemy posiłki, ale zrobić z nich kompostownik? Dzięki kompostownikowi nie tylko segregujemy odpady, ale też mamy do dyspozycji naturalny, a więc najlepszy nawóz dla naszych roślin! Społeczny kompostownik to szansa na pokazanie mieszkańcom jak segregować odpady bio, miejsce, w którym można w praktyce pokazywać młodzieży dobre przykłady zwiazane nie tylko z segregowaniem ale także szerzej, ideą zero waste. To także okazja do stworzenia przestrzeni, z  której mieszkańcy będą pozyskiwać dobrej jakości kompost do swoich ogródków czy roślin hodowanych na balkonach.
 
Kompostownik ma stanąć w obrębie Parku Krowoderskiego. Lokalizacja ta daje dobry dostęp dla mieszkańców. Kompostownik z 3 komorami ma być wykonany z odpornego drewna (mogą to być deski z palet), posiadajać tylko ściany boczne, (odpowiednio wentylowane) i pokrywy, nie miałby dna. Zawierałby wewnętrzne ściany z mocnej, metalowej siatki z oczkami o średnicy 10-15 mm. Wymiary kompostownika: około 4-6 m x 1,2 m, o wysokości ok. 1,2 m, każda komora ma mieć pokrywę (łatwą do otwarcia). Kompostownik miałby trzy ponumerowane komory, przykrywane klapami. Do pierwszej komory byłyby wsypywane resztki organiczne przez Mieszkańców. Druga i trzecia komora byłyby wyraźnie oznaczone jako te, do których nie wrzucamy świeżych odpadków (trzy komory są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu kompostowania). Przy każdym kompostowniku stanęłaby duża i wytrzymała tablica informacyjna z wyraźnymi zasadami korzystania z kompostownika oraz z informacją, kto jest opiekunem kompostownika. Ważne, aby tekst był wyraźny i czytelny także dla osób starszych.

Zasady korzystania z kompostownika społecznego:
- Kompostownik jest dostępny dla wszystkich mieszkańców dzielnicy.
- Zapełniamy komorę z numerem 1, komory 2 i 3 będą zapełniane zawartością przesypywaną z komory 1.
- Do kompostownika wrzucamy odpadki bio, bez opakowania, oprócz: odpadków mięsnych, nabiału i jajek.
- Do kompostownika wrzucamy liście, trawę, resztki jedzenia, skorupki jajek. Możemy też przekładać odpadki niezadrukowaną tekturą.
- Do kompostownika nie wrzucamy żadnych odpadków innego rodzaju niż bio!

Stworzenie kompostownika to także szansa na praktyczne zajęcia edukacyjne na temat kompostowania dla dzieci, młodzieży i dorosłych: co można wrzucać do kompostownika, czego nie można, kiedy kompost jest gotowy, jak z niego korzystać. Warsztaty mogłyby odbyć się w dwóch terminach (np. termin weekendowy i po południu w tygodniu), aby każdy zainteresowany mógł przyjść. Warsztaty byłyby przeprowadzone w ciepłych miesiącach, na zewnątrz, przy samym kompostowniku. Niezbędna będzie także osoba (lub osoby) do opieki nad kompostownikiem.
 
Ostatnim, niezwykle ważnym elementem jest stworzenie zespołu tzw. Compost Masters, który świetnie funkcjonuje  m.in w Brukseli. Są to szkolenia dla wolontariuszy, którzy zajmują się informowaniem/edukacją mieszkańców na temat zasad kompostowania, a ich działania muszą być wspierane przez gminę (promocja kompostowania, ludzi, materiały).
 
https://www.acrplus.org/images/project/Pre-waste/Best_Practices/Pre_waste_21_BE_decentralised_composting_Brussels_18_01_2012_1.pdf

 
Wielkie kompostowanie na Prądniku to projekt pilotażowy. Jeśli spotka się z zainteresowaniem Mieszkańców, ma szansę być zrealizowany w innych dzielnicach Krakowa. 
Podane parametry kompostownika stanowią jedynie przykład i wskazówkę dla Projektantów. Konkretny projekt kompostownika zostanie doprecyzowany na etapie uzgodnień. Docelowy projekt zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Podane ceny w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mimo, że w Polsce istnieje obowiązek segregacji na 5 frakcji, mieszkańcy nie przykłądają do tego wagi. Badania w dużych miastach pokazują, że odpady bio są źle segregowane i nawet mała ich część nie nadaje się do tworzenia kompostu.  Stworzenie społecznych kompostowników, wraz z opcją warsztatów i powołania "Speców od kompostowania", daje szanse na zmianę tej tendencji.
 
Zalety kompostownika społecznego:
• wykorzystanie odpadków organicznych pochodzących z gospodarstw domowych oraz z pielęgnacji terenów zielonych,
• integracja mieszkańców, którzy mogą zaangażować się w pożyteczną działalność,
• ograniczenie ilości odpadów trafiających do pojemników na odpady segregowane (bio) na osiedlach,
• edukacja mieszkańców, jakie odpadki można wykorzystywać do kompostowania oraz jak korzystać z kompostownika,
• pozyskanie kompostu, który może być wykorzystany przez mieszkańców oraz do pielęgnacji terenów zielonych Spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, czy terenów gminnych.
 
Ważne: Wbrew powszechnym obawom dobrze prowadzony kompostownik nie śmierdzi i nie uprzykrza życia mieszkańcom.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt kompostownika Projekt kompostownika 8 000,00 PLN
Budowa kompostownika Skonstruowanie 3-komorowego kompostownika z palet 4 000,00 PLN
Tablica informacyjna Projekt, wykonanie tablicy wodoodpornej 1 000,00 PLN
Kampania informacyjna, działania edukacyjne, warsztaty, szkolenia Kampania przeprowadzona w kanałach komunikacji gminy Kraków (autobusy, SM), na Facebooku, reklama w mediach społecznościowych, dotarcie do mieszkańców dzielnicy 52 000,00 PLN
65 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu, budowa kompostownika, montaż tablicy informacyjnej projekt, wykonanie kompostownika oraz postawienie tablicy informacyjnej 2024 rok
Działania edukacyjne, warsztaty, kampania informacyjna, szkolenia dla wolontariuszy Działania edukacyjne, warsztaty, kampania informacyjna, szkolenia dla wolontariuszy 2025 rok
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przewiduje budowę kompostownika w obrębie Parku Krowoderskiego oraz organizację kampanii informacyjnej, działań edukacyjnych, warsztatów i szkoleń dotyczących kompostowania. Kompostowniki społeczne to rozwiązanie dla osób żyjących w mieście, które dbają o środowisko i chcą ograniczać generowanie odpadów. Realizacja projektu pozwoli Mieszkańcom na skorzystanie z naturalnego nawozu dla roślin do swoich ogródków lub roślin hodowanych na balkonach, udział w warsztatach i szkoleniach dotyczących kompostowania oraz na edukację Mieszkańców w zakresie segregacji odpadów, działania kompostowników i poprawnego korzystania z nich.
powrót