✅POWIĘKSZMY PARK STACJA-WISŁA!🌿
Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: ul. Zabłocie/Bulwar Lotników Alianckich, działki nr 202/22 i 21 obr. 14 Podgórze
Krótki opis projektu
CELEM PROJEKTU JEST POWIĘKSZENIE PARKU STACJA-WISŁA O NATURALNY PLAC ZABAW, KTÓREGO PROJEKT POWSTAŁ W 2021. NIESTETY OD TEGO CZASU WCIĄŻ BRAKUJE FUNDUSZY NA REALIZACJĘ, KTÓRA, ZE WZGLĘDU NA ROSNĄCĄ LICZBĘ MIESZKAŃCÓW ZABŁOCIA JEST PALĄCA!
Opis projektu
Projekt zakłada powiększenie istniejącego już parku Stacja Wisła, znajdującego się przy ulicy Zabłocie. Brakuje tutaj placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, na którym mogłyby bawić się dzieci, a dorośli odpocząć, mając na oku swoje pociechy. W 2021 roku na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej powstała dokumentacja projektowa zagospodarowania części parku, leżącego obecnie odłogiem. Realizacja robót budowlanych na podstawie opracowanej dokumentacji planowana była na rok 2022 jednak ze względu na brak środków finansowych w budżecie miasta została zawieszona. Park byłby powiększony o graniczące działki, obecnie to nieużytek, porośnięty dziką zielenią i wyłożony miejscowo płytami betonowymi oraz dziki parking.
W ramach projektu planowany jest plac zabaw w naturalnej, ciekawej formie, oparty na drewnianych konstrukcjach w stonowanej kolorystyce. Na terenie placu zabaw przewidziano też niewielką część dla dorosłych - strefa do kalisteniki (streetworkout). Projekt zakłada nowe ścieżki, oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, stół piknikowy, stojaki na rowery i inne elementy małej architektury, a także nową, atrakcyjną roślinność.
W związku z powyższym zgłaszamy projekt rozbudowy parku, na podstawie wykonanego już projektu, do budżetu obywatelskiego na rok 2023, gdyż jest to jedna z największych potrzeb prężnie rozwijającej się dzielnicy Zabłocie.
Kosztorys opracowanego projektu szacowany na około 2,5 mln złotych jest wyższy niż maksymalne dofinansowanie możliwe dla jednego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dlatego też wygrana w Budżecie Obywatelskim nie gwarantuje wykonania całości projektu. W związku z tym projekt zgłaszamy zarówno w sekcji ogólnomiejskiej jak i dzielnicowej. Zachęcamy do głosowania na oba zadania, aby zwiększyć ilość funduszy! Pozwoli to na zablokowanie znaczącej części niezbędnych środków oraz zmobilizuje urząd do szybszego działania (wygrane projekty BO muszą zostać zrealizowane w przeciągu 1-2 lat).
Prezentacja projektu jest opublikowana na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej:
Dla projektu przeprowadzono już szerokie konsultacje społeczne w drugiej połowie 2021 roku. Uwzględniono wiele uwag mieszkańców i dostosowano projekt zgodnie z sugestiami. O procesie konsultacji można przeczytać pod tym linkiem: https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/1001-zagospodarowanie-parku-stacja-wisla-kontynuacja.html
W ramach zagospodarowania terenu:
- Założono wykorzystanie naturalnych materiałów, głównie drewna oraz użycie stonowanych barw i spójnej kolorystyki.
- Plac zabaw podzielono na trzy strefy, dla trzech grup wiekowych, uwzględnione zostały urządzenia dostępne dla dzieci niepełnosprawnych.
- Całość założenia uzupełniono zielenią na którą składają się drzewa, krzewy i trawy ozdobne. Wyższe partie zieleni zostały tak rozmieszczone, aby odgrodzić plac zabaw od drogi.
- W ramach małej architektury przewidziano stojaki na rowery, ławki z oparciem i bez, długie ławki modułowe, ławki w formie drewnianej belki, stoły parkowe – piknikowe.
- Na urządzenia zabawowe składać się będą: zjeżdżalnia dla maluchów, zestaw dla maluchów z piaskownicą, zestaw domków ze zjeżdżalniami, żuraw do piasku, stolik do piasku, karuzela pochyła, lina do balansowania, huśtawka równoważna, karuzela, bujak miska, huśtawka typu bocianie gniazdo, zestaw wspinaczkowy, tablica do gry, zestaw do konferencji, huśtawka z siedziskiem kubełkowym i typu ‘mama i dziecko’, domek wiklinowy.
- Na urządzenia siłowni składać się mają drążki do podciągania i specjalne poręcze.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Od około dekady obserwujemy dynamiczny rozwój Zabłocia. W parze z ogromnym przyrostem ludności nie idą niestety nowe usługi publiczne. Powiększenie Parku Stacja-Wisła jest obecnie najłatwiej i najszybciej dostępną możliwością polepszenia bytu mieszkańców tego obszaru. W najbliższej okolicy mocno brakuje miejsc zabaw dla dzieci oraz terenów rekreacyjnych dla dorosłych. Najbliższe w pełni rozbudowane i wyposażone publiczne place zabaw dla dzieci znajdują się przy galerii Kazimierz (1,1km), w parku Bednarskiego (1,4 km), parku Dąbie (2km). Zabłocie, w związku z niedawną rewitalizacją i przekształceniem dzielnicy z przemysłowej w mieszkalną, potrzebuje tego typu miejsc. Lokalna społeczność nie ma gdzie aktywnie spędzać czasu na wolnym powietrzu.
Działka na której miałby powstać plac zabaw, leży obecnie odłogiem, a rodzicom z dziećmi brakuje wydzielonej przestrzeni. Park Stacja Wisła, chociaż niewielki, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, a dodatkowym atutem powstałego placu zabaw w nowej części parku byłoby podzielenie parku na dwie strefy: część dla dzieci – z placem zabaw oraz część dla osób pragnących spokojniej spędzić czas – w obecnej części parku Stacja Wisła.
Potrzebę powiększenia parku dostrzeżono na szczeblach miejskich, zarezerwowano działki, przygotowano projekt i poddano go konsultacjom. Nie udało się jednak wygospodarować funduszy na realizację. Dlatego chcielibyśmy wykorzystać te już podjęte kroki, które zostały sfinansowane ze środków publicznych i sięgnąć po środki z Budżetu Obywatelskiego, aby wesprzeć finalizację tego zadania.
Realizacja projektu spowoduje, że w bezpośredniej bliskości bulwarów wiślanych Kraków zyska kolejny ciekawy i niesztampowy plac zabaw. Projekt stanowi atrakcyjną przestrzeń także w skali ogólnomiejskiej i ma szansę stać się przystankiem na trasie spacerów i wycieczek rowerowych na bulwarach wiślanych.
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Realizacja zadania | Realizacja zadania w oparciu o istniejącą dokumentację projektową w zakresie dostosowanym do wysokości środków. | 1 000 000,00 PLN |
1 000 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Realizacja zadania | Realizacja zadania w oparciu o istniejącą dokumentację projektową w zakresie dostosowanym do wysokości środków. | 2024 - 2025 |