Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVII NR 1:

KRZESŁAWICKI WIENIEC DOŻYNKOWY

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XVII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

2 800,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Klub Krzesławice ul. M. Wańkowicza 17 31-752 Kraków

Krótki opis projektu

Projekt zakłada stworzenie wieńca dożynkowego podczas warsztatów florystycznych z profesjonalnym florystą, co pozwoli na integrację oraz stworzenie więzi starszych mieszkańców z młodszymi, a także kultywowanie tradycji dawnej wsi Krzesławice.

Opis projektu

Dożynkowy wieniec powstaje poprzez oplecenie szkieletu konstrukcyjnego wykonanego z wikliny lub z giętkich gałązek.  Plecenie takiego wieńca to wielowiekowa tradycja na polskich wsiach, jednak coraz mniej osób posiada tę umiejętność. Dawniej mieszkańcy czerpali wiedzę o robieniu wieńca od swoich przodków, którzy od lat się tym zajmowali. Niestety obecnie wielu starszych mieszkańców, którzy potrafili pleść wieńce odeszło i coraz ciężej kultywować tę piękną tradycję. Tereny rolnicze przekształciły się w miejskie więc trudniej jest pozyskać niezbędne materiały, te które dawniej były przynoszone przez osoby mieszkające w danej wsi obecnie trzeba zakupić. W ramach projektu przewiduje się cykl 3 około 3-godzinnych warsztatów dla max. 20 osób z instruktorem florystą.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Organizacja warsztatów pozwoli na zintegrowanie pokoleń oraz na zdobycie wiedzy florystycznej i kulturowej. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Stelaż stelaż wieńca dożynkowego 700,00 PLN
Wynagrodzenie instruktora cykl 3 warsztatów 600,00 PLN
Materiały kwiaty, zboża i inne potrzebne materiały 1 000,00 PLN
Poczęstunek dla uczestników warsztatów Kawa, herbata, ciastka itp. 500,00 PLN
2 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup materiałów Zakup materiałów potrzebnych do stworzenia wieńca 04-08.2024
Warsztaty z florystą 07-08.2024
Promocja zajęć w mediach społecznościowych strona internetowa Klubu, Facebook 06-08.2024
Zapisy na warsztaty 06-08.2024
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt umożliwia integrację międzypokoleniową, co pozwala na nawiązanie nowych relacji i wzajemne zrozumienie. Ponadto, projekt sprzyja kultywowaniu tradycji oraz dziedzictwa kulturowego, co jest szczególnie ważne dla zachowania tożsamości lokalnej społeczności. Warsztaty florystyczne pozwalają na rozwijanie umiejętności, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Zbudowane w czasie realizacji projektu więzi i poczucie przynależności do społeczności lokalnej, będzie miało pozytywny wpływ na samopoczucie i jakość życia uczestników.
powrót