Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 14:

Podgórski ogródek na placu targowym

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

195 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dz. 120/37

Krótki opis projektu

Aktywizacja społeczności lokalnej Podgórza przez stworzenie ogólnodostępnej infrastruktury na placu miejskim. Rewitalizacja placu polega na naprawie nawierzchni z płyt betonowych, zainstalowaniu donic z roślinami, siedzisk i pergoli.

Opis projektu

Stan obecny:
1. Od połowy 2016 roku plac został ogrodzony metalowymi słupami co uniemożliwia
parkowanie samochodów wewnątrz placu (jak miało to miejsce w latach ubiegłych)
2. Na placu funkcjonują dwa punkty handlowe:
- kiosk gastronomiczny
- warzywniak (projekt nie przewiduje jego likwidacji (zgodnie z przeznaczeniem placu pod działalność handlową)
3. Wokół placu  znajdują się miejsca parkingowe dla mieszkańców, przyjezdnych, rodziców dzieci uczęszczających do SP 26. To przeznaczenie parkingowe zostało uwzględnione w projekcie.
4. Obok placu miejskiego znajduje się Szkoła Podstawowa nr 26 w Krakowie do której uczęszcza ponad 500 dzieci, które dojeżdżają do Szkoły z terenu całego Krakowa i okolic.
5. Plac miejski przy ul. Krasickiego nigdy nie przechodził żadnego gruntownego remontu. Ostatnia istotna zmiana to wmurowanie słupków okalających plac w 2016 roku.
Plac niszczeje, płyty chodnikowe posiadają wiele ubytków. Niekompletna i nierówna nawierzchnia stwarza zagrożenie dla osób na nim przebywających.

Na placu nie ma żadnej instalacji małej architektury ani zieleni.
 
Stan Oczekiwany:

Ograniczenie nawierzchni utwardzonej przyczyni się do likwidacji wyspy ciepła i pomoże w zagospodarowaniu wody opadowej. Zostanie to osiągnięte przez usunięcie płyt chodnikowych na części placu, przygotowanie podłoża i wysypanie zrębków drewnianych.

Zagospodarowanie placu:
Na tak przygotowanej powierzchni ustawione zostaną wolnostojące meble miejskie niezwiązane z gruntem o różnych funkcjach:
  • ławki/leżaki – wypoczynek,
  • pergole z pnączami – cień,
  • donice z roślinami – poprawa mikroklimatu.
Pożądanym elementem będzie realizacja zdroju z wodą pitną.

Kompozycja oparta jest o moduł płyty chodnikowej (50x50 cm). Swobodny układ prostokątów z osią w postaci pergoli spinającej całość tworzy charakterystyczną formę nawiązującą do tradycyjnych straganów targowych.
Dominujący materiał to surowe drewno.
Projekt nie przewiduje dodatkowego ogrodzenia placu.
Projekt nie przewiduje likwidacji funkcjonujących punktów handlowych
Zachowuje obecne miejsca postojowe oraz nie ogranicza dojazdu do istniejących obiektów.
Wstawienie donic z kwiatami/niskimi krzewami, a zieleń w formie ogrodu deszczowego wpisuje się w trend ograniczania miejskich wysp ciepła.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. W przypadku braku możliwości realizacji zadania na wskazanej działce konieczne będzie wskazanie nowej lokalizacji. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Podane ceny w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Z powodu braku opinii od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie w zakresie możliwości realizacji zadania w opisanym we wniosku zakresie i we wskazanym miejscu, Zarząd Zieleni Miejskiej zastrzega sobie możliwość zmiany zakresu oraz lokalizacji inwestycji w przypadku otrzymania negatywnej opinii od WUOZ na etapie ewentualnej realizacji zadania.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Betonowy plac zyska nową odsłonę - przyjazną dla mieszkańców enklawę zieleni. Przy zachowaniu wszystkich istniejących funkcji (przede wszystkim funkcji handlowej), plac uzyska również funkcję rekreacyjną i wypoczynkową.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo - kosztorysowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji i uzgodnień 25 000,00 PLN
Roboty budowlane Realizacja robót budowlanych w oparciu o opracowaną dokumentację projektową 170 000,00 PLN
195 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projekt i procedury 2024
realizacja 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada stworzenie zielonego skweru w gęsto zabudowanej Dzielnicy XIII Podgórze. Dzięki realizacji inwestycji, obecny betonowy plac zmieni się w zielone miejsce rekreacji i odpoczynku. Donice z roślinami pozwolą aktywizować mieszkańców i zachęcą do wspólnego dbania o zieleń.
powrót