Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIV NR 3:

Majsterkownia

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XIV - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

120 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Majsterkownia mogłaby być zlokalizowana w dowolnym lokalu, którym dysponuje Gmina Miejska Kraków w dzielnicy Czyżyny i który może zostać dostosowany do tego celu. W razie braku lokalu na potrzeby warsztatowni może także zostać postawiona w formie wolnostojącego garażu na terenie Gminy Miejskiej Kraków w dzielnicy Czyżyny np. na terenie otaczającym Hangar Czyżyny..

Krótki opis projektu

Majsterkownia to miejsce w którym każdy będzie mógł skorzystać ze specjalistycznych narzędzi i elektronarzędzi i wykonać na miejscu to, co sobie wymarzy.

Opis projektu

Majsterkownia to miejsce do majsterkowania dla wszystkich chętnych mieszkańców. Majsterkownia byłaby wyposażona w narzędzia ręczne (piły, strugi, młotki, dłuta, pilniki, itp.) oraz elektronarzędzia (szlifierki, wiertarki, piły taśmowe, piły tarczowe, frezarki, itp.),  narzędzia do naprawy rowerów, a także dwie maszyny do szycia. Każdy z mieszkańców mógłby przyjść i wykonać dowolny przedmiot z własnych materiałów lub dokonać naprawy. Każdy uczestnik otrzymywałby krótki instruktaż stanowiskowy i podpisywałby deklarację korzystania z urządzeń na własną odpowiedzialność.
 
Projekt zakłada dostosowanie i wyposażenie pomieszczenia wskazanego przez Gminę Miejską Kraków na terenie dzielnicy Czyżyny (takiego, którym dysponuje) lub w przypadku braku takiego pomieszczenia - budowę pomieszczenia typu garażowego na terenie Gminy Miejskiej Kraków przeznaczonego do tego celu. W zakresie projektu przewidywane jest także zatrudnienie osoby, mającej uprawnienia BHP do przeprowadzania instruktażu stanowiskowego, która pełniłaby nadzór nad warsztatem w godzinach jego funkcjonowania. Warsztat funkcjonowałby przynajmniej dwa razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych, przez minimum 4 godziny - w jeden dzień roboczy (w godzinach 16:00-20:00) oraz w sobotę (np. w godzinach 10:00-16:00). 

 
Majsterkownia byłaby czymś więcej niż tylko przestrzenią do majsterkowania - mieszkańcy podczas wizyty mogliby nawiązywać nowe relacje i integrować się. Wspólna praca zachęca do wymiany umiejętności i doświadczeń, co może zaowocować realizacją wspólnych pomysłów wpływających pozytywnie na jakość życia lokalnej społeczności. 
 
Inspiracją projektu są tzw. "Męskie Szopy" (ang. Men’s Shed), których idea powstała w Australii. Tego typu majsterkownie działają także w innych krajach m.in. w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Majsterkowicze z najbliższej okolicy mogą w nich bezpłatnie korzystać z narzędzi i realizować wspólne projekty i choć nazwa może sugerować coś innego, jest to przestrzeń dla wszystkich bez względu na płeć i wiek.  
 
Polecam ciekawy artykuł dotyczący tego typu miejsca działającego w Warszawie:
https://epale.ec.europa.eu/pl/blog/wywiad-epale-meska-szopa-i-animowanie-spolecznosci-lokalnej

UZASADNIENIE PROJEKTU

Majsterkownia sprzyjałaby rozwijaniu zainteresowań mieszkańców, ich aktywizacji i integracji społeczności lokalnej. Byłby miejscem, gdzie każdy mógłby przyjść, wykonać lub naprawić jakiś przedmiot, spotkać się i wymienić swoimi doświadczeniami. Z warsztatu mogłyby korzystać całe rodziny, co miałoby charakter wychowawczy i edukacyjny. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dostosowanie pomieszczenia lub postawienie garażu wolnostojącego Koszt wykonania niezbędnych prac remontowych, plus koszty wynikające z wynajmu lokalu 45 550,00 PLN
Zakup i montaż wyposażenia Zakup i montaż narzędzi (stoły warsztatowe, elektronarzędzia, narzędzia ręczne, maszyny do szycia, narzędzia do naprawy rowerów). 30 000,00 PLN
Koszty bieżące (roczne) Media, plus wynagrodzenie dla opiekuna. 44 450,00 PLN
120 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dostosowanie lub budowa pomieszczenia Pierwsza połowa 2024 r.
Zakup i montaż wyposażenia Pierwsza połowa 2024 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do aktywizacji i integracji społeczności lokalnej nabycia podstawowych umiejętności w zakresie samodzielnego wykonania/naprawy danych przedmiotów, obsługi podstawowych narzędzi i elektro narzędzi. Wymiana doświadczeń może zaprocentować realizacją wspólnych przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej.
powrót