LEDowa odnowa - Wymiana opraw latarni na terenie Dz. XII
Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: Obszar ponad 65 ha Starego Prokocimia (pomiędzy rzeką Drwinką, ul. Bieżanowską, ul. Prostą i ul. Wielicką) oraz część os. Na Kozłówce (ograniczony ul. Polonijną, ul. Facimiech i rzeką Drwinką)
Krótki opis projektu
W ramach projektu LEDowa odnowa - Wymiana opraw latarni na terenie Dz. XII jest wymiana 99 sodowych opraw lamp ulicznych na oprawy typu LED pomiędzy ul. Prostą, ul. Bieżanowską oraz ul. Polonijną i ul. Facimiech
Opis projektu
W ramach projektu LEDowa odnowa - Wymiana opraw latarni na terenie Dz. XII jest wymiana 99 sodowych opraw lamp ulicznych na oprawy typu LED pomiędzy ul. Prostą, ul. Bieżanowską oraz ul. Polonijną i ul. Facimiech na następujących ulicach i obszarach:
- ul. Prosta – 25 opraw wzdłuż całej ulicy
- ul. Na Wrzosach – 16 opraw (5 od Parku Jerzmanowskich do ul. Górników i 11 od ul. Górników do ul. Prostej)
- ul. Snycerska – 15 opraw (na odcinku od ul. Górników do ul. Prostej)
- ul. Facimiech – 11 opraw (na odcinku od ul. Wielickiej do ul. Podlesie)
- ul. Jasieńskiego – 8 opraw wzdłuż całej ulicy
- ul. Muzyków – 5 opraw wzdłuż ulicy
- ul. Bielskiego – 5 opraw wzdłuż całej ulicy
- ul. Andrusikiewicza – 4 oprawy wzdłuż całej ulicy
- ul. Promienna – 2 oprawy wzdłuż całej ulicy
- ul. Śnieżna – 2 oprawy wzdłuż całej ulicy
- al. Dygasińskiego – 2 oprawy na odcinku od ul. Prostej do ul. Górników znajdujące się na terenie szkoły (ich wymiana znacząco poprawi widoczność, ponieważ są cofnięte od osi jezdni w stosunku do pozostałych latarń na ulicy)
- u. Podlesie – 1 oprawa (na odcinku od mostku nad Drwinką do skrzyżowania z ul. Facimiech - fragment drogi znajdujący się na terenie Dz. XII)
- Park Jerzmanowskiego – 2 oprawy znajdujące się na obszarze siłowni polowej wraz z domontowaniem kolejnej oprawy doświetlającej pozostałą część siłowni polowej – w sumie 3 oprawy
UZASADNIENIE PROJEKTU
Na wymianę wszystkich sodowych latarni ulicznych na oprawy LED w Krakowie potrzebne byłoby ok. 175 000 000 złotych (sto siedemdziesiąt pięć milionów złotych) to są dane na rok 2021. Jest to kwota znacząca w budżecie miasta i nic nie wskazuje na to, aby program wymiany latarń podobny do tego z 2015 roku miałby się pojawić w najbliższym czasie w miejskiej agendzie. Od czasu programu SOWA sprzed kilku lat w Krakowie nie było większej dyskusji na temat zmiany systemu oświetlenia ulic. Oczywiście cały czas latarnie są wymieniane, ale nie na taką skalę, jak wtedy, gdy udało się pozyskać fundusze z programu SOWA. W 2021 roku na ponad 75 000 latarń w mieście ponad 52 000 to wciąż lampy sodowe świecące na pomarańczowo i generujące większe koszty[1].
Dane ZDMK z trzech punktów poboru mocy pokazują, że po wymianie roczne zużycie prądu spadło o 46-52%[2]. Dla przykładu 80 „pomarańczowych” latarni pobierało blisko 29,6 tys. kW rocznie. Po modernizacji już nieco ponad 16,1 tys. kW na rok. Biorąc pod uwagę stale rosnące koszty energii elektrycznej kwota potencjalnej korzyści dla miasta będzie rosła z roku na rok.
W kwietniu 2020 roku w Krakowie wyłączono przez kilka dni oświetlenie uliczne w godzinach od 0:00 do 4:00. Wywołało to spore poruszenie. Ciężko sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić ulice bez światła w nocy. Wydarzenie z kwietnia 2020 roku były wcześniej zaplanowane. Wyłączenie światła ulicznego było skutkiem pandemii i tego, że miasto musiało w jakiś sposób wykonać cięcia budżetowe. Brak oświetlenia w jeden dzień pomiędzy godziną 0:00 a 4:00 generował dla Krakowa około 20 000 zł oszczędności[3]. Często zapomina się ile oświetlenie uliczne w naszym mieście kosztuje.
- Koszt samego prądu to ponad 11,1 mln złotych
- Usługi dystrybucyjne to kolejne 6,9 mln złotych
- Konserwacja oświetlenia kosztowała 6,3 mln złotych
- Na utrzymanie oświetlenia miasto wyłożyło 1,5 mln złotych
Tak, 26 000 000 zł to duża kwota, a mówimy o wydatkach poniesionych 3 lata temu.
- Wymiana opraw pozwoli na zmniejszenie zużycia energii z prawie 36 tys. kW rocznie do nieco ponad 19,2 tys. kW na rok. To aż o prawie 16,8 tys. kW oszczędności co roku!!!
- Poprawa widoczności i bezpieczeństwa na obszarze ponad 65 ha miasta – w ramach projektu zostaną wymienione wszystkie sodowe oprawy na drogach należących do Miasta Krakowa.Wskaźnik oddawania barw w przypadku opraw typu LED jest wysoki, co wraz z odzwierciedleniem prawdziwego odbicia ruchu i warunków środowiskowych znacznie poprawia jakość oświetlenia drogowego.
- Wymiana opraw na oprawy typu LED pozwoli również zmniejszyć efekt zanieczyszczenia światłem i zminimalizuje straty światła. Oprawy typu LED w odróżnieniu od standardowych opraw z żarówkami sodowymi skonstruowane są w ten sposób, że częste włączanie i wyłączanie nie wpływa negatywnie na ich żywotność.
2. https://lovekrakow.pl/aktualnosci/smart-city-swieci-na-bialo_40246.html
3. https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/wylaczenie-ulicznych-latarni/ oraz https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25867329,krakow-w-ciemnosciach-zarzad-drog-wylacza-w-nocy-oswietlenie.html
4. https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/dbamy-o-miejskie-oswietlenie/ oraz https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/oswietleniowa-ofensywa/
5. http://www.gradis.pl/page/
6. https://kis.agh.edu.pl/gradis/
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Zakup i wymiana opraw typu LED | Wymiana opraw sodowych na nowo zakupione oprawy LED wraz z montażem | 376 700,00 PLN |
376 700,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Ogłoszenie przetargu | Przygotowanie, ogłoszenie i rozstrzygnięcie postępowania przetargowego | I-II kwartał 2024 |
Wymiana opraw sodowych na oprawy typu LED | Przystąpienie po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego do wymiany opraw lamp sodowych na oprawy typu LED we wskazanych lokalizacjach, odbiór techniczny. | II-III Kwartał 2024 |