Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XI NR 11:

Psi wybieg na Pogórzu Duchackim

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

375 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: dz. nr 185/22, P-63, 185/21 P-63

Krótki opis projektu

Wydzielenie części obszaru między ul. Marcowej i ul. Witosa przeznaczonej na swobodne spacery z psem (bez kagańca i smyczy).

Opis projektu

Projekt ma polegać na ogrodzeniu siatką terenu: równolegle do ul. Witosa wzdłuż chodnika , równolegle do drogi wewnętrznej do skrzyżowania z ul Marcową potem wzdłuż ul. Marcowej  obszar Dz. nr 185/22, obr 0063, P-65  i części działki 185/21, obr. 0063, P-65 ul. Marcowej, oraz części obszaru wschodniego od strony prawej ul. Marcowej, następnie w stronę ul. Witosa przeznaczonej na swobodne spacery  z psem (bez kagańca i smyczy). Ogrodzoną przestrzeń należy wyposażyć w:
- "śluzę" - 2 furtki zabezpieczające psy przed ucieczką,
- 1 bramę wjazdową na posesję wybiegu,
- schody umożliwiające wejście/zejście na teren wybiegu na chodniku ul. Witosa,
- 4 ławki,
- 2 kosze na psie odchody,
- 1 aleję z kostki brukowej ,
- 2 kosze na śmieci,
- tablicę informacyjną z regulaminem,
- oświetlenie terenu,
- tor przeszkód agillity,
- tuje krzewy lub drzewa.
Teren ma pozostać ogólnodostępny a zainstalowanie furtek z samodomykaczem ma na celu uniemożliwienie swobodnego i niekontrolowanego wydostania się czworonoga na zewnątrz. W celu budowy ścieżki i pozostałych elementów, na terenie wybiegu należy wykonać prace w celu wykonania planowanej alejki oraz wytyczenie trawnika, wykorzystując  naturalne ukształtowanie terenu pod psi wybieg. Lokalizacja torów przeszkód agillity będzie wymagała przygotowania pod umiejscowienie ich elementów wg wyboru i dopasowania do kształtu terenu. Należy wykorzystać naturalny wygląd i ukształtowanie całego terenu pod psi wybieg, oraz jego możliwości z zachowaniem naturalnej struktury jego zieleni. Natomiast od strony drogi wewnętrznej, dobiegającej do skrzyżowania z ul. Marcową, teren może być odgrodzony krzewami lub drzewami zimozielonymi takimi jak tuje.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. W przypadku braku możliwości realizacji zadania na wskazanej działce konieczne będzie wskazanie nowej lokalizacji. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Podane ceny w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dzielnica Podgórze Duchackie jest jedną z nielicznych w Krakowie dzielnic, która odczuwa niedostatek terenów dedykowanych dla psów i ich właścicieli  w postaci tzw. Wybiegów dla psów.
Na terenie Pogórza Duchackiego i całej dzielnicy wciąż przybywa psów, a mieszkańcy w tym seniorzy, którzy często są posiadaczami czworonogów, nie mają miejsca, gdzie mogliby swobodnie i bez obawy o swoje czworonogi  spacerować z nimi i organizować im zabawę, Ważnym walorem inwestycji jest poprawa komfortu fizycznego i psychicznego obywateli naszego miasta, tak ważnego we współczesnym, zabieganym życiu.
Pomiędzy ul. Witosa a ul. Marcową znajduje się niewykorzystany teren zielony, nielicznie zadrzewiony niedawno zasadzonymi drzewami. Ulica Witosa i Marcowa jest często wykorzystywana przez spacerowiczów z psami. Psy znajdujące się tam powinny jednak być ubrane w kaganiec i być zapięte na smycz. Jak wszystkim wiadomo czworonogi chętnie bawią się w swoim towarzystwie, potrzebują też odpowiedniej ilości ruchu o co ciężko, kiedy dookoła biegają dzieci, jeżdżą rowerzyści i tuż obok znajdują się ruchliwe ulice. Dlatego wybieg dla psów byłby wyjściem naprzeciw potrzebom właścicieli czworonogów mieszkających   nie tylko na Woli Duchackiej, ale i w całej dzielnicy. Zalet tego projektu jest bardzo wiele. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Psy biegające na takim wybiegu nie będą zagrażać przechodniom, czy dzieciom. Właściciele psów otrzymają miejsce, gdzie zgodnie z prawem ich pupile mogłyby biegać i bawić się bez smyczy. Należy podkreślić także, że już na obecną chwilę teren ten został samoistnie przyjęty przez właścicieli psów, na naturalny wybieg dla ich psich pupili. Teren ten jest bardzo atrakcyjny na wskazany cel z uwagi na łatwy dostęp, dojazd czy piesze dojście.
Wszyscy wiemy, że psy wybiegane, wybawione, to psy szczęśliwe i zdrowe, a w dodatku oznaczają mniej potencjalnych kłopotów. Miłośnicy i właściciele szczekających czworonogów, a często są nimi seniorzy,  mogliby w tym miejscu zawierać nowe znajomości poprzez wymianę informacji i doświadczeń dotyczących ich pupili, a także aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, lub też odpocząć na jednej z zainstalowanych tam ławek, obserwując bawiące się psy. Byłaby to również możliwość ugruntowania nawyku sprzątania po własnym czworonogu i dbania o wspólne dobro. Na mniejszym terenie jest to łatwiejsze do wypracowania za sprawą większego poczucia odpowiedzialności za dane miejsce.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem koniecznych pozwoleń oraz uzgodnień 40 000,00 PLN
Roboty budowlane Realizacja robót budowlanych 335 000,00 PLN
375 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń oraz uzgodnień 2024
Roboty budowlane Realizacja robót budowlanych 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę wybiegu dla psów w dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Realizacja podniesie walory atrakcyjności Dzielnicy pod względem infrastruktury dla Mieszkańców z psami. Czworonogi przebywające na wybiegu nie będą zagrażać przechodniom czy dzieciom spacerującym w okolicy.
powrót