Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 144:

Zielona Twierdza – Wiślany Fort dla mieszkańców

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Golikówka 12N

Krótki opis projektu

Dzikie drzewa, naturalne ścieżki, pędzące tyrolki, ekologiczne ławki – to wszystko znajdzie się w zielonej przestrzeni przy ul. Golikówka. Obszar wokół zabytkowego Fortu nieopodal brzegu Wisły będzie połączeniem historii, rekreacji i wypoczynku.

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie dla mieszkańców zielonej naturalnej przestrzeni wokół zabytkowego Fortu Lasówka, nieopodal malowniczego brzegu Wisły. Projekt zakłada minimalną ingerencję w naturalne elementy krajobrazu. Zachowany zostanie unikalny przyforteczny klimat tworzony przez stare drzewa, fosę i zróżnicowane ukształtowanie terenu. 

Dziewicza historyczna zieleń zostanie wzbogacona o epokowe nasadzenia, meandrujące naturalne alejki z ławeczkami i urokliwe zagajniki dające wytchnienie od zgiełku miasta. Tyrolki poprowadzone od fortecznych szczytów do dawnej fosy, przecinające naturalne zieleńce dostarczą niezapomnianych wrażeń dzieciom i ich rodzicom. W okresie zimowym teren będzie idealnie nadawał się do zjazdów na sankach i uprawiania narciarstwa biegowego.

W bezpośredniej bliskości znajduje się parking i ścieżka pieszo-rowerowa na wałach Wiślanych co uczyni miejscem szeroko dostępnym o każdej porze roku.

Ta zielona enklawa będzie stanowiła idealne połączenie dla mieszkańców szukających relaksu, aktywności, zabawy i historycznych śladów.


Cały projekt obejmuje uporządkowanie i odgruzowanie działki, usunięcie samosiejek i gatunków ekspansywnych. W dalszej kolejności zostaną przeprowadzone prace projektowe sfinalizowane uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Ostatnia faza to wykonanie alejek, ławeczek, tyrolek i niezbędnych nasadzeń.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Deficyt obszarów zielonych daje się odczuć coraz większej ilości mieszkańców, dlatego każda aktywność w tej sferze znacząco wpływa na poprawę jakości życia. Przyforteczny obszar daje w tym wypadku nie tylko możliwości wypoczynku, ale także aktywności o każdej porze roku. Dodatkowo będzie cennym skarbem dla Krakowa, który pozwoli na ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego Fortu 50a Lasówka. To miejsce w którym mieszkańcy będą mogli zobaczyć jak piękna przyroda może współistnieć z historią i dziedzictwem kulturowym.


Dodatkowo ta inwestycja otworzy kolejne możliwości zagospodarowania przylegających obszarów wzdłuż Wisły, takich jak, przystań, uporządkowane nabrzeże i szereg wodnych atrakcji. Będzie to mogło w przyszłości stanowić wspaniałe uzupełnienie dla tej inwestycji i służyć kolejnym pokoleniom Krakowian.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. 100 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 1 420 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. 2024
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rewitalizację otoczenia Fortu 50a „Lasówka”, wchodzącego w skład Twierdzy Kraków. Realizacja zadania przyczyni się do utworzenia nowego, atrakcyjnego dla mieszkańców terenu zielonego. Wpłynie to pozytywnie na ich jakość życia oraz zachęci do rekreacji i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
powrót