Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 10:

Hotspot bioróżnorodności między Chełmońskiego a Stawową

Projekt odrzucony: Projekt zakłada budowę płotku z wikliny, wytyczenie ścieżki pomiędzy drzewami, budowę kładki, nasadzenia roślin m.in. roślin dla pszczół, montaż tablic informacyjnych na miejskiej działce przy ul. Chełmońskiego 205. Dodatkowo projekt przewiduje wykonanie 2-3 meandrów (wykopanie nowego przebiegu rzeki) odbetonowanie istniejącego koryta, przerzucenie mostku z drewnianych belek. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa przekazał tut. Jednostce, iż działka podana w projekcie tj. nr 1272/1, obręb. 33, jednostka ewidencyjna Krowodrza, znajduje się na terenie, który został przeznaczony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego obszaru "BRONOWICE - REJON KONCENTRACJI USŁUG" pod tereny rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m² lub zabudowy usługowej, o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę obiektami handlowymi wielkopowierzchniowymi o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m² lub budynkami usługowymi, oznaczony symbolem UC/U.1. Wnioskowane utworzenie terenu zieleni jest sprzeczne z przeznaczeniem podstawowym tego terenu. Zgodnie z zapisami UCHWAŁY NR LI/1410/21 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa §17 ust. 1 pkt.4 i 6 w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. W związku z powyższym przedmiotowy projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica IV - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

40 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka nr K-33 1272/1, przy ul. Chełmońskiego 205, (obok 207 na wschód)

Krótki opis projektu

Projekt zakłada zabezpieczenie terenu przed zabudową lub sprzedażą, otoczenie go wiklinowym płotkiem i wytyczenie ścieżki pomiędzy drzewami, na miejskiej działce z istniejącym gęstym, dzikim, naturalnym zagajnikiem, pełnym ptaków, owadów i jeży.

Opis projektu

Hotspot bioróżnorodności przy ul. Chełmońskiego Na działce numer 1272/1,pomiędzy ulicą Chełmońskiego i Stawową, należącej do miasta, proponuję utworzyć dzielnicowy hotspot bioróżnorodności, w formie gęstego, dzikiego, naturalnego zagajnika, pełnego rozmaitych ptaków i owadów. Byłoby to miejsce otoczone lekkim wiklinowym płotkiem, wyłączone z pielęgnacji (podobnie do parku narodowego, ale o mniejszym stopniu ochrony), z wytyczoną na wschodnim skraju ścieżką dla pieszych wysypaną lekkim żwirem/zrębkami (dojście do przystanku Stawowa). Do budowy płotku można by zaangażować lokalną społeczność, która skutecznie działa w kwestii remontu ulicy Piaskowej i na pewno chętnie włączy się także w taką akcję. Będzie to korzystne dla całej dzielnicy, ze względu na wzmocniony kapitał społeczny i zbudowanie poczucia "swojskości" przestrzeni lokalnej. W tym zagajniku obecnie występują różne gatunki drzew i krzewów, przepływa nieduża rzeka (możliwość częściowej renaturyzacji, odbetonowania i zrobienia kładki z drewna), zaobserwowano stado saren i jelenia, lisy, liczne ptaki i różne rodzaje żab i jaszczurek, a także kilka razy gatunki chronione: zaskrońca, ślimaki oraz pięknego bociana.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zagajnik ten jest obecnie formą czwartej przyrody w pełni rozkwitu, odzyskanym dla natury terenem roślinności ruderalnej i rodzimej, który od wielu lat był zapomniany. Czasy katastrofy klimatycznej i pogłębiających się problemów suszy i powodzi błyskawicznych (coraz częściej występujących w okolicy - np. przy mostku nad rzeką Sudół (ul. Stelmachów), gdzie prawie co roku zalewa okoliczne domy, a potok który płynie przez tą działkę wpada właśnie do Sudołu; susze zaś widoczne były ostatniego lata, gdy stare drzewa w okolicy zaczęły usychać w lipcu...) wymuszają zmianę podejścia do tego typu terenów. Należy je chronić i dbać o jak największą bioróżnorodność. 

W planie miejscowym dla tego obszaru przewidziano obiekty handlowe, co nie ma większego uzasadnienia ekonomicznego ani funkcjonalnego (obok jest pełno tego rodzaju obiektów, galeria handlowa i dwa markety budowlane, a strefowanie tego typu powinno przejść do historii urbanistyki dwadzieścia lat temu, drogi wyjazdowe z tych sklepów i tak są już maksymalnie zakorkowane, a liczba klientów takich obiektów regularnie spada z uwagi na zakupy online). Utrata tego terenu, odzyskanego wszak przez naturę, gdyby został zabudowany, lub chociaż gdyby wycięto drzewa, będzie ogromną stratą dla środowiska naturalnego Prądnika i dobrostanu lokalnej społeczności. Możliwość obserwowania piękna przyrody w rozkwicie jest niezwykle ważna dla wychowania dzieci na odpowiedzialnych ludzi i zachowania zdrowia psychicznego każdego z nas. Tak gęsty zagajnik skutecznie też oczyszcza powietrze z pyłów i obniża temperaturę powietrza, minimalizując szkodliwy wpływ miejskiej wyspy ciepła, a zwłaszcza nagrzanych parkingów obok wspomnianych marketów. Pomaga też retencjonować wodę deszczową na czasy suszy i ogranicza spływ powierzchniowy, a więc i ryzyko powodzi w dalszej części Sudołu.
Powinniśmy chronić to miejsce także ze względu na chronione gatunki zwierząt które tam występują. Musimy pozwolić im przetrwać tam, gdzie postanowiły zamieszkać. Doprawdy jest to niewielki skrawek ziemi w porównaniu do powierzchni zajmowanej przez wszystkie okoliczne drogi i parkingi.
Ścieżka piesza pozwoli też lokalnym mieszkańcom łatwiej dostać się do przystanku Stawowa, gdyż obecnie trzeba obchodzić ten teren bardzo okrężna drogą, co zniechęca do korzystania z MPK.
W okolicy także brakuje terenów zieleni rekreacyjnej, więc tego typu zadrzewienie i teren spacerowy jest pewną rekompensatą względem mieszkańców, za brak wykupu działek przeznaczonych pod parki w ramach MPZP- jest to największa zadrzewiona działka należąca do miasta w promieniu kilometra. Jeśli jej nie ochronimy prawdopodobnie zostanie sprzedana i zabudowana sklepami. Natomiast działki wyznaczone w planie jako zieleń urządzona, prawie wcale nie mają drzew i nie należą do miasta, więc w najbliższej przyszłości prawie na pewno nie powstaną tam obiecane parki. Nie stać naszych dzieci na brak dostępu do zieleni tam, gdzie mieszkają. Nie stać nas jako odpowiedzialnego, świadomego zagrożeń i nowoczesnego społeczeństwa na takie straty usług ekosystemowych w czasach kryzysów i niepewnej przyszłości.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
inwentaryzacja zieleni badanie stanu drzew, gleby, występujących gatunków, 5 000,00 PLN
zabezpieczenie terenu budowa płotku z wikliny razem z mieszkańcami, organizacja materiału, wytyczenie ścieżki i wysypanie zrębków lub żwiru, 15 000,00 PLN
nasadzenia roślin i pielęgnacja po konsultacji ze specjalistami ZZM, dosadzenie roślin tam gdzie jest ich mało lub w miejsce nawłoci, pielęgnacja roślin przy ścieżce, nasadzenie kwiatów dla pszczół, 5 000,00 PLN
renaturyzacja części rzeczki projekt renaturyzacji, wykonanie 2-3 meandrów (wykopanie nowego przebiegu rzeki) odbetonowanie istniejącego koryta, przerzucenie mostku z drewnianych belek, 14 000,00 PLN
tabliczki informacyjne o projekcie i celu tego miejsca po jednej tabliczce przy wejściach na ścieżkę, podobne do tych niskich tabliczek które ZZM daje przy łąkach 1 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
inwentaryzacja zieleni, inwentaryzacja zieleni, faza projektowania dokładnego przebiegu ścieżki i rzeczki I połowa 2024
budowa płotku, prace pielęgnacyjne, budowa ścieżki i renaturyzacja rzeczki zaangażowanie mieszkańców do budowy płotku, promocja w lokalnych mediach, faza wykonawcza II połowa 2024

Galeria

powrót