Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 67:

Komiks o historii Krakowa

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

119 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Historia naszego miasta w kolorowym komiksowym stylu. Komiks o historii Krakowa to projekt przeznaczony szczególnie dla młodszych mieszkańców naszego miasta, ale także tych starszych interesujących się Krakowem i jego historią oraz samym komiksem.

Opis projektu

Historia naszego miasta w kolorowym komiksowym stylu.

Komiks o historii Krakowa to projekt przeznaczony szczególnie dla młodszych mieszkańców naszego miasta, ale także tych starszych interesujących się Krakowem i jego historią oraz samym komiksem.
 
Projekt zakłada stworzenie komiksu opowiadającego historię naszego miasta oraz jego legendy w kolorowy i przystępny dla dzieci i młodzieży sposób, ale także ciekawy dla fanatyków komiksów i samej historii Krakowa.
Wydrukowane egzemplarze komiksu trafią do szkół, bibliotek, domów kultury oraz innych jednostek, w których animuje się kulturalne życie Krakowa. Starannie narysowane kreski i zaprojektowane dialogi posłużą jako narzędzie edukacyjne.
 

W ramach projektu powstanie powieść graficzna o smoku wawelskim, Zamku Królewskim na Wawelu, kopcach czy tajemniczych podziemiach Rynku Krakowskiego.

Podobne publikacje powstałe w Krakowie, takie jak seria komiksów przygotowanych przez Zamek Królewski na Wawelu, Aptekarz w Getcie Krakowskim zrealizowany przez Muzeum Krakowa czy Zaczęło się w Krakowie wydane przez Muzeum Armii Krajowej cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem i udowadniają istnienie potrzeby takich publikacji wśród czytelników.

Aby projekt Komiks o historii Krakowa był publikacją oryginalną, szczegółowy wybór tematu komiksu nastąpi po dokonaniu konsultacji z ww. krakowskimi instytucjami oraz krakowskimi specjalistami w temacie powieści graficznych.

Ponadto przewiduje się również konsultacje z historykami (znawcami historii miasta Krakowa) oraz pedagogami, edukatorami i metodykami pracującymi na co dzień z dziećmi i młodzieżą, do której to grupy przede wszystkim publikacja ma dotrzeć. Konsultacje zapewnią, że publikacja dobrze spełni swoją funkcję edukacyjną.

Autor lub autorka komiksu wybrany/wybrana zostanie przez zespół specjalistów oraz dyrekcję instytucji realizującej projekt. Wybór zostanie dokonany spośród krakowskich twórców/twórczyń posiadających już doświadczenie w takich publikacjach.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt Komiks o historii Krakowa zakłada szerzenie kultury Krakowa, jak i samej jego historii. Służyć będzie jako narzędzie edukacyjne wykorzystując do tego przystępny komiksowy format. Zamiast długich linijek tekstu, odbiorcy zostaną wciągnięci w opowieść poprzez komiksowe kreski i dialogi.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt konsultacje ze specjalistami, umowy (autor scenariusza, rysownik, redaktor, składacz, korektor) 60 000,00 PLN
Realizacja koszt druku i dystrybucji 30 000,00 PLN
Promocja kampania promocyjna i informacyjna (w tym: kampania w mediach społecznościowych, kampania radiowa na lokalnej antenie, kampania reklamowa w lokalnej prasie, kampania reklamowa na dedykowanych portalach) 29 000,00 PLN
119 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt wybór autora/autorki komiksu, konsultacja z innymi instytucjami realizującymi podobne projekty, konsultacje ze specjalistami (historycy, pedagodzy, edukatorzy, metodycy), stworzenie scenariusza, narysowanie plansz, redakcja komiksu styczeń - grudzień 2024
Realizacja skład, korekta, druk styczeń – marzec 2025
Promocja kampania promocyjna i informacyjna luty – marzec 2025
Dystrybucja przekazanie komiksów do szkół, bibliotek, domów kultury, innych miejsc animujących życie kulturalne w Krakowie marzec – kwiecień 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Od wielu dekad komiks cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie. W ostatnim czasie szczególnie powszechnie zaczęto doceniać tę formę literacką i dostrzegać jej edukacyjny, promocyjny, kulturalny, estetyczny potencjał. Zjawisko to widoczne jest również w naszym kraju. Po komiks jako formę promocji sięgnęły takie miasta, jak Gliwice czy Lublin. Popularne stały się również serie komiksów historycznych (cykl "Wilcze tropy" wydany przez IPN, seria wydawnictwa Zin Zin Pres "Westerplatte. Załoga śmierci" czy publikacja "Historia Polski w komiksie"). Te i wiele innych tytułów udowadniają, że przemyślany w treści, umiejętnie i ciekawie zaprojektowany i narysowany komiks może pełnić funkcję edukacyjną oraz promować zarówno historię, jak i czytelnictwo wśród najmłodszych i nastoletnich odbiorców. Dobrze napisana powieść graficzna o historii Krakowa przybliży historię miasta jego mieszkańcom, może zbudować pozytywne postawy społecznego i lokalnego zaangażowania oraz rozbudzić pasję do zgłębiania tajemnic Grodu Kraka.
powrót