Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 173:

Defibrylator (AED) - uratuj komuś życie!

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

150 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Defibrylator (AED) może ocalić komuś życie. Sam powie, jak go obsługiwać, w kilka sekund zbada pracę serca oraz wygeneruje impuls elektryczny. Projekt ma na celu rozpropagowanie wiedzy stosowaniu i lokalizacji defibrylatorów w Krakowie.

Opis projektu

Defibrylator zewnętrzny AED (Automated External Defibrillator), czyli specjalistyczne urządzenie medyczne pozwalające uratować życie osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Polskie prawo nie reguluje, kto może używać defibrylatora AED. Tak więc może być on stosowany przez każdą osobę, niezależnie od przebytego wcześniej kursu pierwszej pomocy. AED jest na tyle intuicyjne i proste w obsłudze, że samo przeprowadzi ratownika krok po kroku przez defibrylację.

 
Proponujemy minimum trzymiesięczną kampanię informacyjną dotyczącą stosowania tych urządzeń, a przede wszystkim upowszechnienie wiedzy o ich lokalizacji na terenie miasta. 
Niestety w Polsce nie istnieje jednolity system, który umożliwiałby rejestrowanie wszystkich nowych urządzeń i udostępniał ich lokalizację. Tak naprawdę nie ma żadnego obowiązku zgłaszania AED. Urządzenie może być więc dostępne, ale wiedzę o nim będzie mieć garstka osób.
 
Aby upowszechnić dostęp do lokalizacji tych urządzeń proponujemy promocję strony internetowej zawierającą ich aktualną listę oraz stworzenie aplikacji do telefonów komórkowych, która podawałaby lokalizację defibrylatorów AED względem użytkownika telefonu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Defibrylator AED to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczną resuscytację. Dzięki intuicyjnej obsłudze i sięga po niego coraz więcej osób. Dzięki użyciu AED szanse na uratowanie życia rosną nawet do 75%. Warto więc szerzyć świadomość rosnącej dostępności AED w przestrzeni publicznej i tym samym przyczynić się do zmniejszenia umieralności i trwałych urazów i chorób wśród mieszkańców miasta.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup zakupu automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) 50 000,00 PLN
reklama kampanii społecznej w pojazdach MPK przygotowanie reklamy i wyświetlane we wnętrzach tramwajów i autobusów 50 000,00 PLN
spot telewizyjny przygotowanie spotu dla tv publicznej (TVP3 Kraków) i mediów samorządowych i wyświetlanie 50 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
zakup defibrylatorów zakup defibrylatorów I kwartał 2024
przygotowanie spotu przygotowanie reklamy/spotu i wyświetlane we wnętrzach tramwajów i autobusów oraz telewizji II kwartał 2024
wyświetlanie spotu w MPK i telewizji reklama kampanii społecznej w pojazdach MPK i telewizji III i IV kwartał 2024
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt o istotnym wymiarze społecznym i prozdrowotnym dla mieszkańców Krakowa. Zakłada on przygotowanie i przeprowadzenie kampanii edukacyjno-promocyjnej oraz zakup urządzeń AED, co wpisuje się w działania realizowane przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK w ramach programu polityki zdrowotnej pn.: „Program powszechnego dostępu do defibrylacji z elementami nauki pierwszej pomocy w Gminie Miejskiej Kraków”.
powrót