Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 9:

Sensoryczny ogród terapeutyczny.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

600 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica Dębniki, w obszarze nowo powstających bloków na Ruczaju i Czerwonych Makach. Na działce miejskiej nr 78/18 przy ul. Lubostroń. Obszar ogólnodostępny w otulinie zieleni, która jest niezagospodarowana. Projekt zakłada stworzenie ogrodu, który zapewni poczucie bezpieczeństwa osobom w nim przebywającym. Ogród terapeutyczny będzie strefą, która podzielona linearnie będzie oddziaływała na wszystkie zmysły.

Dodatkowe lokalizacje: Działki miejskie w okolicy.

Krótki opis projektu

Stworzenie przestrzeni dla dzieci, młodzieży i osób starszych w formie ogrodu terapeutycznego z wykorzystaniem hortiterapii, terapii ogrodniczej. Ogród sensoryczny będzie przestrzenią polepszającą stan psychiczno - fizyczny mieszkańców dzielnicy.

Opis projektu

Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu terapeutycznego jako przestrzeni dostępnej dla mieszkańców dzielnicy Dębniki. 
Wyznaczenie obszaru, na którym mogłby powstać ogród z wykorzytaniem istniejącej przestrzeni zielonej w okolicy ul. Lubostroń. 
Ogród w formie linearnej miałby przestrzeń podzieloną na 5 stref, do których przechodzi się drewnianą kładką. Wzdłuż ogrodu nasadzenia wysokich drzew i krzewów, które izololują przestrzeń ogrodu od dźwięków miasta oraz stwarzają poczucie bezpieczeństwa, którą dodatkow zapewnia ogrodzenie ogrodu. 
1. Strefę wzroku (główne wejście do ogrodu, w którym nasadzenia pobudzają zmysł wzroku, hortensje, dereń kwiecisty, niebieski zimozielony pusznik i inne, drewniany domek do zabaw sensorycznych, ławeczki) 
2. Strefę dotyku ( różowa mgiełka magiczna trwa, trawa pampasowa,  ścieżka sensoryczna, bujawki drewniane oraz bujawki dla dzieci stymulujące zmysł równowagi typu bocianie gniazdo). 
3. Strefę węchu (rośliny zapachowe, utworzona górka z lawendą, strefa różana, nasadzenia kwitnących bzów, domki dla owadów), ławeczki, stolik z ławeczkami do prowadzenia terapii) 
4. Strefę smaku (rabaty ogrodowe, które dzieci mogą wykorzystywać do nasadzeń roślin, cebulek i posiania warzyw, skrzynia z narzędziami ogrodniczymi, konewką do podlewnia roślin, kilka krzewów borówki amerykańskiej, jeżyny, winogrona i inne). 
5 Strefę dźwięku (zamontowanie instrumentów muzycznych, na których dzieci mogą odgrywać rytmy, poznawać dźwięki i stymulować zmysł słuchu, w końcowej przestrzeni domek drewniany typu tipi). 
Minimmalna powierzchnia ogrodu to 300 m2. 
 
Ogród terapeutyczny stanowi bezcenne miejsce dla mieszkańców  miasta i jest ważnym miejscem integracji mieszkańców, terapii dla dzieci i doosłych oraz miejscem relaksacji i poprawy stanu psychiczno - fizycznego po okresie pandemii. Jest miejscem profilaktyki zdrowotnej, przestrzenią do nawiązywania kontaktu z przyrodą i miejscem spędzania wolnego czasu. 
 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostaną doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Osiedle Ruczaj i Osiedle Europejskie jest przestrzenią z dużą ilością mieszkańców, na codzień przebywających w małych mieszkaniach. Ogród terapeutyczny stwarzałby idealną przestrzeń do spędzania czasu z dziećmi, szczególnie z dziećmi zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które potrzebują przestrzeni terapeutycznej. Oddziaływanie przyrody w ogrodzie pozwoliłoby zmniejszyć napięcie dzieci, stres szczególnie wywołany czasem pandemii i izolacji. 


Głównym założeniem ogrodów sensorycznych jest oddziaływanie na zmysły: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Ogrody takie mogą stymulować wszystkie 5 zmysłów, mogą być także wyspecjalizowane tylko w dziedzinie aromaterapii, muzykoterapii. Ogrody sensoryczne mają działanie relaksacyjne, polepszają nas stan psychiczno-fizycznych, pozwalają naładować się pozytywną energią, tak cenną dla naszego samopoczucia.


Przebywanie w nich daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ogrody są doskonałym rozwiązaniem wspomagającym prawidłowy rozwój dzieci. Poprzez zabawę dają dzieciom możliwość interakcji z przyrodą, rozwijają wyobraźnię i kreatywności, zwiększają ciekawość świata przyrody i ekologii.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 50 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania 550 000,00 PLN
600 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2024
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramamch realizacji zadania 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie ogrodu sensorycznego przy ul. Lubostroń. Zadanie przewiduje stworzenie ogrodu w formie linearnej, w której będzie się znajdować 5 stref, do których prowadzić będzie drewniana kładka. Ogród terapeutyczny może stanowić bezcenne miejsce dla mieszkańców miasta i jest będzie ważnym miejscem integracji mieszkańców, terapii dla dzieci i dorosłych oraz miejscem relaksacji i poprawy stanu psychiczno - fizycznego po okresie pandemii. Realizacja zadania przyczyni się do polepszenia stanu psychiczno-fizycznego osób zamieszkujących Dzielnicę VIII Dębniki oraz przyczyni się do ich integracji poprzez wspólne spędzanie czasu.
powrót