Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 172:

Płonący samochód elektryczny - czy wiesz, jak się zachować?

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

50 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Przeszkolenie mieszkańców w zakresie sposobu zachowania się w przypadku pożaru samochodu elektrycznego.

Opis projektu

Zadanie ma na celu przeszkolenie mieszkańców Krakowa w celu zdobycia wiedzy, w jaki sposób zachować się podczas pożaru pojazdu elektrycznego. Propozycja zakłada przeprowadzenie dla chętnych mieszkańców Krakowa szkolenia w tym zakresie, które obejmowałoby przede wszystkim takie aspekty jak:
-budowa samochodu elektrycznego, a fazy pożaru samochodu, gaszenie,
-samozapłon samochodu elektrycznego, prawodopodobieństwo zapłonu w wyniku wypadku,
-pożar baterii litowo-jonowej, w tym zwrócenie uwagi na szkodliwość gazów emitowanych podczas pożaru,
-jakie są różnice pomiędzy płonącym samochodem spalinowym, a elektrycznych,
-prawidłowe zgłoszenie pożaru, zabezpieczenie siebie i otoczenia,
-płonący autobus elektryczny - jak się zachować.
Szkolenie w formule otwartej prelekcji, ograniczonej ilością chętnych i dostępnością sali. Szkolenie będzie nagrane, a materiał filmowy będzie rozpowszechniany w mediach samorządowych, aby maksymalnie poszerzyć grono odbiorców.
 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Polsce nie są zbierane dane dotyczące pożarów pojazdów z uwzględnieniem rodzaju napędu. Rosnąca flota pojazdów, w tym autobusów, motocykli, a nawet hulajnóg na prąd sprawia, że coraz częściej możemy mieć do czynienia z groźbą pożaru, czy to w wyniku wypadku, podpalenia, czy samozapłonu. Niewiele osób, w tym użytkowników tych środków transportu, jak wtedy się zachować. W praktyce problem dotyczy również przechodniów, którzy zauważą taki pożar i będą chcieli pomóc. Obecnie według specjalistów w dziedzinie pożarnictwa samodzielnie ugaszenie pożaru samochodu elektrycznego, w którym doszło do zapalenie baterii litowo-jonowych, jest niemożliwe. Większość osób, nawet użytkowników takich pojazdów - nie posiada takiej wiedzy, stąd wynika wielkie zagrożenie zdrowia i życia dla nich i osób postronnych. Do tej pory kierowcy uczeni byli, że pożar samochodu w nawet dosyć później fazie jest możliwy do ugaszenia, czego potwierdzeniem jest obowiązek posiadania gaśnicy w samochodzie. Tymczasem pożar samochodu elektrycznego przebiega odmiennie, a w zawansowanej fazie temperatura ognia i rozprzestrzenianie się płomieni jest trudne do opanowania nawet przez zawodową straż pożarny. Pożar wiąże się również z emisją trujących gazów. Kierowca lub świadek takiego pożaru powinien przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych 

Szkolenie miałoby zatem na celu przede wszystkim uświadomienie chętnych osób o sposobie zachowania oraz działaniach adekwatnych do fazy pożaru, jakie mogą podjąć w przypadku zauważenia zapłonu pojazdu zasilanego prądem.
Szkolenie takie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza że należy się spodziewać, że w wyniku wprowadzenia w Krakowie uchwały tzw. strefy czystego powietrza oraz konieczności wynikającej z ustawy o elektromobliności zwiększania udziału tzw. pojazdów zeroemisyjnych przez krakowskie MPK pojazdów tego rodzaju będzie coraz więcej.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
przeprowadzenie szkolenia na koszt składa się wynagrodzenie prelegenta, udostępnieniapomieszczeń, rekwizytów do wykładu, kosztu nagrania wykładu 30 000,00 PLN
promocja materiału filmowego obróbka materiału filmowego, promocja nagrania w mediach samorządowych 20 000,00 PLN
50 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
przeprowadzenie szkolenia przeprowadzenie i nagranie wykładu do połowy 2024
promocja nagrania obróbka i rozpowszechnianie nagrania II półrocze 2024
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia świadomości zagrożeń wśród mieszkańców miasta a co za tym idzie do zwiększenia bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa jest profilaktyka, a więc szkolenia obywateli tak aby byli świadomi zagrożeń pożarowych i innych wynikających z rozwoju cywilizacyjnego.
powrót